Smooth Operator

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Οι προσευχές μας εισακούσθηκαν :pray:

Ο σάπων διατίθεται πλέον και σε μεγαλύτερης διαμέτρου δοχείον.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και ωραίες γεύσεις βλέπω ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μπορείτε να αναρτήσετε όλες τις γεύσεις μαζί ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Το πήγε στα 10 ευρώ η κυρία το σαπούνι.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Λογικό είναι. Πήγε στα 140γρ από τα 100 και είναι και το αλουμινένιο μπωλ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Λογικό είναι βέβαια αλλά αν δεν θέλεις τη μεταλλική συσκευασία τότε συμφέρει να πάρεις με 10 ευρώ 2 σαπουνάκια των 100gr.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σωστός!
Πάντως για μένα είναι εκπληκτικό σαπούνι. Σε γλύστριμα και προστασία είναι μοναδικό!Και μια και το συζητάμε το απόγευμα θα ξυριστώ με αυτό.... XD
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Προφανώς τα refill των 5 ευρώ μας αποχαιρετούν μόλις εξαντληθεί η υπάρχουσα παρτίδα, αλλά και πάλι, 10 ευρώ για 140 γρ. και αλουμινένιο μπολ, τη στιγμή που τα 100 με το πλαστικό μπολ είχαν 7, είναι πολύ καλή τιμή.

Ελπίζω επίσης να μη χαθεί η μπάλα με τα αρώματα και να επικεντρωθεί το πολύ σε δύο εκδοχές, τις οποίες να κοιτάξει όσο είναι δυνατό να βελτιώσει στους άλλους τομείς (αν και ήδη το σαπούνι είναι πολύ καλό). Μην κάνει το λάθος της Φαένα, δηλαδή, που έχει βγάλει 27 διαφορετικά αρώματα, μαζί με αυτά της σειράς του Hairmaker και φοβάμαι ότι χάνει την ουσία -παρότι κι αυτή κάνει καλά σαπούνια, απλώς τα 'χει λίγο υπερτιμημένα. Δεν είναι λιγότεροι έξυπνοι οι παραγωγοί του Tabac ή του Mitchell's που έχουν επικεντρωθεί σε μία συνταγή, με αποτέλεσμα τα σαπούνια τους να έχουν αποκτήσει χαρακτήρα.

Τρεις φορές έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα το Smooth Operator Μαστίχα-Λεβάντα, το οποίο όπως έγραψα ήδη βρίσκω πολύ καλό. Εύκολο στον αφρισμό, παρέχει πολύ καλή προστασία και αφήνει πολύ ωραία αίσθηση μόλις τελειώσει το ξύρισμα. Μοιάζει πάρα πολύ με το σαπούνι του Δημήτρη. Ισως υπερέχει το Smooth Operator στο θέμα της έντασης και της καθαρότητας του αρώματος και στη μεταξυριστική αίσθηση, από την άλλη όμως το Dimitri's νιώθω ότι κάνει λίγο καλύτερο και πιο καλυπτικό αφρό. Λεπτομέρειες είναι αυτές, βέβαια, δεν έχει νόημα να ψειρίζουμε τη μαϊμού από τη στιγμή που και τα δύο σαπούνια είναι πολύ καλά και θα συνεχίζω να στηρίζω και τις δύο προσπάθειες. Οπως έχω στο πρόγραμμα να αγοράσω μελλοντικά και τα υπόλοιπα ελληνικά artisanal που έχω απ' όψιν (kikos7, Star Soap by Ivana).

Υ.Γ. Εχω πάρει κι ένα refill του Smoked Wood, το οποίο δεν έχω ανοίξει κι ούτε θα ανοίξω μέχρι να τελειώσω κάποιο άλλο σαπούνι. Οσο έχω καταφέρει να μυρίσω από το χαρτί, πάντως, μυρίζω κάτι γλυκό, καμιά σχέση με ξύλο όπως έγραψε κι ο Χρήστος πιο πάνω.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Το σαπούνι αυτό για να αποδώσει στο 100% των δυνατοτήτων του χρειάζεται αρκετή δουλειά με το πινέλο. Άποψη μου, YMMV.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ πάλι το βρίσκω πολύ διψασμένο. Σηκώνει νερό αρκετό, πράγμα καθόλου κακό για μένα γιατί καλύτερα αυτό πάρα το αντίθετο και να μην μαζεύεται. Μου αρέσει που κάνει αφρό πηχτό και κρεμώδη και από γλύστριμα μου θυμίζει την φράση που είχε πει κάποτε ο Ανδρέας aka Vavous για κάποιο άλλο σαπούνι "είναι σαν να έριξαν μέσα ολόκληρο το βόδι " .

Ηλία επειδή ξεχάσαμε να σου απαντήσουμε θα σου πω κάποιες γεύσεις που έχω δει εγώ (αν ξεχνάω καμιά ας με συμπληρώσει κάποιος φίλος )
Embrace
Smoked wood
Μαστίχα - λεβάντα
Red oakwood - rose (είναι και κόκκινο το σαπούνι )
Λεβάντα - μέντα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”