La saponeria artigiana 'Mandorla'

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Καιρό έβλεπα αυτή τη φίρμα στο Σλοβένικο ξυριστικό e-shop. Μετά από έρευνα στο διαδίκτυο, κυρίως στο wet shavers forum 'Il rasoio' με τα πτωχά μου Ιταλικά, πιθανολόγησα ότι πρόκειται για αξιόλογο σαπούνι.

Ιδού λοιπόν η σύντομη παρουσίαση και οι πρώτες εντυπώσεις.

Η 'Saponeria Artigiana' παράγει από το 1994, ανάμεσα σε άλλα, και βιολογικά χειροποίητα vegan σαπούνια για ξύρισμα. Δεν στέκομαι στα συστατικά τους, που θα δείτε στην φωτογραφία, διότι δεν έχω καμία σχετική γνώση για να κρίνω αν είναι 'καλά' ή όχι.

Τυπικός εκπρόσωπος των Ιταλικών μαλακών σαπουνιών, βγαίνει σε τρεις εκδόσεις, μια σε δοχείο των 150 ml, σε συσκευασία των 250 gr και σε συσκευασία του κιλού. Οι τιμές είναι πάρα πάρα πολύ καλές για την ποιότητα του προϊόντος.

Το σαπούνι που δοκίμασα έχει φυσικό και διακριτικό άρωμα αμυγδάλου. Όχι σαν το γλυκό κεράσι/αμύγδαλο marzipan του Cella αλλά ίδιο μ' αυτό του ακριβού Boellis Panama. Κατά το άπλωμα του αφρού μυρίζει ευχάριστα έντονα, χάνεται όμως γρήγορα μετά το ξέπλυμα, αφήνοντας ελεύθερο πεδίο σε οποιοδήποτε after.

Ο αφρισμός είναι ταχύς, πιό εύκολος και πλούσιος με silvertip, ο σχετικά κρεμώδης αφρός (λιγότερο πηχτός από τα Valobra ή τα Dimitri's) μένει στο πρόσωπο για ώρα χωρίς να στεγνώνει, η λεπίδα γλιστρά χωρίς να σκαλώνει, η προστασία εξαίρετη ενώ η μεταξυριστική αίσθηση αξιοπρεπής.

Δεν το κατατάσσω στα μεγάλα σαπούνια, όπως τα Saponificio Varesino ή τα Barrister & Mann, λαμβανομένων ωστόσο υπόψη των βιολογικών vegan συστατικών, των πολύ καλών 'Ιταλικών' ιδιοτήτων και τη σχέση ποσότητας / χαμηλής τιμής, καθίσταται μια ιδιαίτερα έντιμη επιλογή.

Το συμπαθητικό πλην ελλιπέστατο website της βιοτεχνίας εδώ.

Εικόνα
Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Και μόνο που του αφιέρωσες δικό του θέμα Ανδρέα και δεν έγραψες απλά στο ξύρισμα της ημέρας, δείχνει πως το συμπάθησες λίγο παραπάνω . ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Πράγματι Ηλία το υιοθέτησα αμέσως το σαπούνι και το συστήνω.
Μέχρι τώρα δεν άνοιγα νέα θέματα διότι δεν αισθανόμουν αρκετά έμπειρος στους σάπωνες για να τολμήσω να σκεφτώ πως μια ενδεχόμενη παρουσίασή μου θα μπορούσε να αποτελέσει σημείο αναφοράς. Για τα άλλα ξυριστικά είδη, ούτε λόγος. Απέχω έτη φωτός απο το να θεωρήσω εαυτόν επαΐοντα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ωραία παρουσίαση Ανδρέα! Εγώ αυτό που βλέπω (αν και δεν γνωρίζω ) είναι ότι έχει λίγα συστατικά χωρίς πολλά χημικά, τουλάχιστον από τα γνωστά σε εμένα, ίσως ο Δημήτρης μας διαφωτίσει καλύτερα για τα συστατικά του, οπότε πρόκειται για κάποιο "καθαρό" σαπούνι.
Ευχαριστούμε που μας το σύστησες Ανδρέα !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Vavous έγραψε:Πράγματι Ηλία το υιοθέτησα αμέσως το σαπούνι και το συστήνω.
Μέχρι τώρα δεν άνοιγα νέα θέματα διότι δεν αισθανόμουν αρκετά έμπειρος στους σάπωνες για να τολμήσω να σκεφτώ πως μια ενδεχόμενη παρουσίασή μου θα μπορούσε να αποτελέσει σημείο αναφοράς. Για τα άλλα ξυριστικά είδη, ούτε λόγος. Απέχω έτη φωτός απο το να θεωρήσω εαυτόν επαΐοντα.
Θεμιτός ο προβληματισμός σου, αλλά δεν είμαστε εγκυκλοπαίδεια. Φόρουμ είμαστε για ανταλλαγή απόψεων, οπότε δεν χρειάζεται ιδιαίτερη πείρα για να ανοίγουμε θέματα -βουρ στον πατσά λοιπόν, για όλα τα είδη, αυτό σου λέω. 8)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”