Truefitt & Hill West Indian Limes Shaving Cream

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Εικόνα

Το πρώτο μου review σε κρέμα οπότε παρακαλώ επιείκεια στον ψάρακα... :D

Σε κάποιους αρέσουν τα κιτρώδη και σε άλλους τα εσπεριδοειδή αρώματα, σε εμένα αρέσουν και τα δυο και για ν' ακριβολογώ μου αρέσουν πάρα πολύ. Είχα διαβάσει πριν από χρόνια τα review για τις Truefitt εδώ στο forum και αλήθεια είναι ότι λίγο τότε τις είχα αποπάρει από θέμα κόστους κυρίως θεωρόντας ότι είναι επιδεικτικά ακριβές όπως κάθε άλλο αυστηρά φλεγματικό αγγλικό προιόν που το trademark σήμα του είναι εραλδικό έμβλημα. Κοστολογείται στα 18-20 EURO χωρίς τα μεταφορικά (οπότε αναγκάζεσαι να φορτώσεις και άλλα για να επιμερίσεις το κόστος...) για 190γρ προιόν, το οποίο όμως για κάποιον άσχετο στο ξύρισμα του ανεβάζει επίπεδα ποιότητας αναφορικά φυσικά και με το τι άλλο έχει δοκιμάσει στην πορεία του. Ξεπερνώντας τις ναυαρχίδες της T&H (1805, No10, Sandalwood) και ψάχνοντας διαβάζοντας στο net και στα fora για λεμόνια είπα να ρισκάρω και να παραγγείλω (καλοκαίρι 2014) από φίλο που πλέον ζει στο Λονδίνο 2 Τ&Η West Indian Limes και μερικά DrHarris (creme Arlington και Sandalwood Soap). Μετά από 1,5 χρόνο (και το κασκαντεριλίκι για να τη δοκιμάσω :text-bravo: ) είπα να γράψω και εγώ μερικά για αυτήν την καταπληκτική κρέμα.

ΜΥΡΩΔΙΑ
Με μια κουβέντα θα έλεγα τσιχλόφουσκα Big Babol με γεύση λεμόνι. Το πράσινο χρώμα της κρέμας στην αρχή που την πρωτοανοίγεις (σορμπέ λεμόνι στο πιο πράσινο...) σε προειδοποιεί για τη γεύση της. Σίγουρα λοιπόν μυρίζεις: κίτρινο λεμονάκι, το ρημάδι το lemongrass (στα σαπούνια είναι super στο φαγητό με ενοχλεί) και σίγουρα λάιμ. Η μυρωδιά έιναι αρκετά ικανοποιητική και διαρκεί στο ξύρισμα.

ΜΑΡΕΓΚΑ, LATHERING
Με το δάχτυλο και λίγο νερό σχηματίζω μια μικρή λιμνούλα στην παλάμη μου και με λίγη ποσότητα τη τρίβω σε όλη τη περιοχή. Με πινέλο που έχω στραγγίσει τα πολλά νερά ξεκινώ και τρίβω στο πρόσωπο και ανάλογα προσθέτω νερό βουτώντας τις άκρες του πινέλου σε ένα μπωλάκι που έχω δίπλα. Τέλεια κάλυψη στο πρόσωπο, φένεται ότι ζητά και άλλο νερό (με προσοχή όμως) αλλά η αίσθηση της όταν την έχεις απλωμένη στο πρόσωπο είναι σαν μετάξι. Μαλακή υφή, πλόυσια, συμπαγής, και επιδέξια προστατευτική. Η μοναδική που ποτέ δεν είχα πρόβλημα razor burn, ερεθισμών από τις αλλαγές ξυραφιών. Δε ξέρω τι υλικό είναι αυτό που ρίχνουν μέσα αλλά γενικά στις κρέμες υπάρχει μια διαφορά που έχω εντοπίσει όταν ξεπλένεσαι, (για όσους το κάνουν μεταξύ από τα περάσματα) για παράδειγμα στη CELLA ή στο TABAC αφήνουν ένα ας πούμε φίλμ προστασίας το οποίο καμιά φορά το βλέπεις και από πόση λιπαρότητα αφήνει η κρέμα στη μηχανή. Στη συγκεκριμένη λοιπόν κρέμα αυτή η ιδιότητα είναι πολύ υποδεέστερη σε σχέση με τις άλλες που έγραψα πριν και με τη MACA ROOT. Σε καμία όμως περίπτωση δε νιώθεις ότι το δέρμα σου μένει απροστάτευτο εναντίον της λεπίδας.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Σαν ιδιότητες θα έλεγα ότι είναι πολύ κοντά με τις TOBS με αισθητά καλύτερη αίσθηση η Truefitt. Νομίζω πάντως ότι είναι λίγο ακριβές, αν και το αποτέλεσμα τους πολλές φορές με δοκιμάζει να σκεφτώ τι διάολο κάθομαι και δοκιμάζω άλλες ειδικά το καλοκαίρι που αυτά τα αρώματα πραγματικά ροκάρουν. Από την άλλη αν δε δοκίμαζα άλλες και διαφορετικές δε θα είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μέχρι στιγμής οτιδήποτε καινούργιο δοκιμάζω πάνω μου μηχανή - λεπίδα η συγκεκριμένη κρέμα είναι εγγύηση προστασίας από ερεθισμούς κ.α.
9/10
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μπράβο Φώτη πολύ ωραία παρουσίαση!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Mε έκανες να θέλω να την πάρω άμεσα..!!!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα σας!!
Μπράβο Φώτη.Όντως καλή λεπτομερειακή παρουσίαση.
Θα τη βρούμε στη χώρα μας άραγε?
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Ευχαριστώ...
προσωπικά θεωρώ ότι τέτοιου είδους αγορές ενέχουν τον κίνδυνο η μύτη μου να μην είναι ίδια με τη δική σας, προτείνω αν ενεργοποιήσουμε το "μαγικό κουτί" να βάλω μέσα ένα αρκετό δείγμα ώστε να τη δοκιμάσετε όλοι, ώστε να μην καταλήξουν οι αγορές στις αγγελίες προς ανταλλαγή.

(Έτσι την πάτησα με το ΤΟΒS Sandalwood Stick }:) }:) )
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”