Φαένα με tallow

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Πρώτη δοκιμή σήμερα της καινούριας εκδοχής των σαπουνιών Φαένα, αυτής με την προσθήκη tallow. Αγόρασα το σαπούνι "Ionian" με άρωμα γλυκιάς μαστίχας και μέντας.

Χρησιμοποίησα πινέλο χοίρου, το Ωμέγα 80097 που ενδείκνυται για μέτρια και σκληρά σαπούνια.
Το φόρτωμα έγινε εύκολα, ενώ έπειτα από 45 - 60 δευτερόλεπτα χτυπήματος σε μπολ inox δημιουργήθηκε αφρός για 4+ περάσματα. Ο αφρός έγινε πηχτός όπως μου αρέσει και τον άπλωσα στο πρόσωπο χωρίς να έχει προηγηθεί οποιοδήποτε preshave. Μετά τρία περάσματα βεβαιώνω ότι η λεπίδα γλιστράει υποδειγματικά (slickness) και ότι η προστασία είναι άριστη. Και τούτο μετά λόγου γνώσεως αφού σκόπιμα χρησιμοποίησα επιθετική μηχανή και λεπίδα (iKon DLC oc + Kai). Στα συν το ότι δεν στεγνώνει στο πρόσωπο. Το ίδιο υποδειγματική και η μεταξυριστική αίσθηση στο πρόσωπο. Άρτια ενυδάτωση, κανένα τράβηγμα ή ερεθισμός. Δεν έβαλα κανένα after για πάνω από μια ώρα. Πριν φύγω μόνο για τη δουλειά, λίγο Fine Clean Vetiver, έτσι από συνήθεια.

Το άρωμά του σαπουνιού είναι πολύ διακριτικό και ανεπαίσθητο, ούτε η γλυκιά μαστίχα ξεχωρίζει ούτε η μέντα. Η έλλειψη έντασης σε άλλους θα αρέσει, σε άλλους όχι. Το μόνο μελανό σημείο είναι η μυρωδιά που αναδίδει μόλις το ανοίγεις, που είναι σαν αυτή του σιτεμένου κρέατος. Την ίδια μυρωδιά είχε και το σαπούνι του Δημήτρη τις πρώτες μέρες μόλις άνοιγες το καπάκι. Βέβαια μετά από λίγο χάνεται αλλά η πρώτη εντύπωση είναι άσχημη και θεωρώ ότι θα πρέπει οι σαπωνοποιοί να προσέξουν αυτό το σημείο. Επίσης θα προτιμούσα πιο καλαίσθητη τη συσκευασία και την ετικέτα, αλλά αυτό πάλι έχει να κάνει με την προσωπική μου αισθητική.

Συμπερασματικά, είναι ένα πολύ καλό και αποτελεσματικό artisan σαπούνι (στις ιδιότητες ομολογουμένως μοιάζει πάρα πολύ με του Δημήτρη) που αν προσεχθεί το άρωμα στις μεταγενέστερες παρτίδες, θα λάβει πολλές καλές κριτικές.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ανδρέα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι δυστυχώς για τη πρώτη μυρωδιά. Είναι φρέσκο και υπάρχει υγρασία κλεισμένη σε κλειστό δοχείο, άρα μυρωδιά.

Ο μόνος τρόπος είναι να το αφήνουμε να στεγνώνει για μήνες, αλλά μετά δεν θα είναι φρέσκο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Aν μπορεί και έχει μυρίσει κανείς το dorica που υποψιάζομαι οτι είναι φουζέρ θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
Φίλε Αντρέα σε σχέση με άλλα artisan πέραν του Δημήτρη πώς τα πήγε?
Ευχαριστώ...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Έχω δοκιμάσει πολλά artisan -τα περισσότερα αμερικάνικα- και θεωρώ το Faena με τάλοου 'one of a kind'. Μόνο με του Δημήτρη μοιάζει και στην υφή και στις ιδιότητες. Στην υφή μόνον μοιάζει επίσης αρκετά με τα Pannacrema, κατ' εμέ το Φαένα είναι ανώτερο σε ιδιότητες. Καλύτερη προστασία, γλίστριμα, ενυδάτωση. Κατώτερο όμως σε άρωμα. Αν δουλευτεί το άρωμα του Φαένα και μετακομίσει σε μια πιο πιασάρικη συσκευασία, θα σπάσει ταμεία.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Σημερα αγορασα το Dorica και μυρισα κι ολα τα σαπουνια της σειρας. Μου κανει πραγματικα εντυπωση Ανδρεα που βρηκες το αρωμα υποτονικο (ειμαι κι εγω οπαδος των δυνατων αρωματων). Το Ionian ειδικα εβγαζε πολυ εντονη μεντα.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Τί να πω; Κι εμένα μου κανε εντύπωση. Μήπως είναι διαφορετικές παρτίδες; Εγώ το πήρα από την πηγή. Πάντως μ'άρεσε το άρωμα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δεν γνωριζω, απο την αλλη μπορει και εγω οταν το χρησιμοποιησω να εξασθενησει το αρωμα του, θα δουμε!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Από τα συμφραζόμενα δηλ η ένταση του αρώματος του Dorica είναι ικανοποιητική?
Γιατί όλα τα κρεμώδη σαπούνια που δοκίμασα, όπως τα panacrema και του Δημήτρη δεν έχουν ένταση... Μάλλον το άρωμα παγιδεύεται λόγω υφής ...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ηρθε η ωρα να γραψω κι εγω την αποψη μου!!!

Η υφη του σαπουνιου ειναι σχεδον ιδια με τα παλια φαενα, ισως να ειναι ελαχιστα πιο μαλακο. Το μπωλακι του ειναι το κλασικο λευκο χωρις το κουτι και με την καινουργια μαυρη ετικετα στο καπακι, για την αποψη μου ειναι υπερβολικα απλο για τα 16 ευρω που εχει το σαπουνι.
Το χρησιμοποιησα με πινελα χοιρου και ασβου και δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα στο φορτωμα αν εξαιρεσουμε το Simpsons (εδω πιστευω φταιει η συμπεριφορας της τριχας best που οπως εχω ξαναπει δεν μου αρεσει καθολου). Το σαπουνι δεν αφριζει οπως τα προηγουμενα, δεν σου δινει αφρο με ογκο αλλα με μεγαλη πυκνοτητα οπως και τα περισσοτερα artisan σαπουνι με tallow. Οι ιδιοτητες του ειναι ΑΡΙΣΤΕΣ, πιστευω οτι χτυπαει στα ισια μεγαλα ονοματα του χωρου και εχει ηδη μπει στο top 10 μου. Εξαιρετικο γλυστριμα, εξαιρετικη προστασια και παρα παρα πολυ καλη περιποιηση μετα το ξυρισμα.
Το αρωμα ειναι ζεστο, γλυκο, καθαρο και γηινο ενω η ενταση κυμαινεται σε καλα επιπεδα (σιγουρα πιο δυνατο αρωμα απο τα σαπουνια του Δημητρη αλλα οχι τοσο δυνατο οσο τα PAA).

Συνολικα ειναι κατενθουσιασμενος με την ποιοτητα του σαπουνιου, ειναι πραγματικα ενα παρα πολυ καλο σαπουνι για τα τωρινα δεδομενα. Καμια μα καμια σχεση με τα παλια σαπουνια του Φωκιονα. Ωστοσο ενα πραγμα που με στεναχωρει ειναι οτι ισως δεν εχει παρει η Φαενα τοσο σοβαρα το σαπουνι ξυρισματος, αν θελει να εχει πωλησεις και στο εξωτερικο πρεπει να αλλαξει πολλα πραγματα με πρωτο την συσκευασια. Δεν μπορεις ενα τοσο καλο σαπουνι να το βαζεις σε ενα απλο πλαστικο κουτακι μεσαιας προς μικρης διαμετρου με μια απλη ετικετα στο καπακι, υποβαθμιζεις το προιον σου και σε εμποδιζει να κανεις το βημα παραπανω. Δεν βγαζω χολη την Φαενα την στηριζα την στριζω και θα συνεχισω να την στηριζω γιατι εκανε μια ποιοτικα αξιολογη ελληνικη προσπαθεια ομως πραγματικα με στεναχωρει οταν βλεπω εταιριες με πολυ καλα προιοντα να μην δινουν σημασια στα μικρα πραγματακια που ξεχωριζουν το καλο απο το κορυφαιο.
Το Ιασονας με Ο
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Καλησπέρα.


Αγνοώντας τον παράγοντα προέλευση, θα μπορούσε ένας που το έχει δοκιμάσει να πει πως το βρίσκει σε σχέση με άλλα που βρίσκονται περίπου στην ίδια κατηγορία τιμής κλπ.;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”