Κρέμες και σαπούνια Sensitive

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ φίλε μου επειδή (έτσι πιστεύω και το λέω αυτό γιατί πιο παλιά δεν είχα τέτοιου είδους προβλήματα τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό) ξυρίστηκα 2 φορές και μάλιστα και στις δύο είχα και ένα πέρασμα κόντρα, με μαχαίρι που δεν τροχίστηκε καλά, μου προέκυψε μια ευαισθησία στο δέρμα άλλο πράμα. Μετά το ξύρισμα με την SS και όσο πιο απαλά μπορώ, βγαίνουν κοκκινίλες, σημάδια και γενικά δέρμα έτοιμο να ματώσει.
Στα πλαίσια της "αντιμετώπισης" και πριν καταφύγω σε δερματολόγο, πήρα ότι σαπούνι και κρέμα υπάρχει στην ελληνική αγορά για ευάισθητα δέρματα. Καλές (πολύ καλές( εντυπώσεις μέχρι στιγμής αφήνει το σαπούνι institute du carite (σε συνοδεία με το ίδιο after shave balm), το ασπρο proraso, και το valobra για ευαίσθητα δέρματα. Μου είπαν πολύ καλά λόγια και για την κρέμα την truffitt & hill για ευαισθητα αλλά δεν υπάρχει εδώ προς το παρόν.
Παρατήρησα επίσης ότι τα preshave λάδια (foil) και αλοιφές (ακόμα και η άσπρη η proraso) κάνουν μάλλον κακό, όπως επίσης και το πολύ ζεστό νερό (αυτό σίγουρα).
Επίσης ένα πολύ μεγάλο θέμα και νομίζω αναπάντητο (τουλάχιστον τεκμηριωμένα) είναι ο ρόλος του menthol. Έχω ένα αφτερ με πάρα πολύ μέντα που παγώνει κυριολεκτικά και αμέσως με την εφαρμογή του βλέπεις κοκκινίλες και ερεθίσματα να γεμίζουν το πρόσωπο τα οποία όμως υποχωρούν πολύ σύντομα και το δέρμα ηρεμεί πολύ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αν κατι σε ερεθιζει σταματα το.το τι ταιριαζει στο δερμα του καθενος ειναι τελειως υποκειμενικο,προσωπικο και ιδιοτροπο.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Τελικά είναι έτσι ακριβώς!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”