Pannacrema Nuàvia Blu

Απάντηση
nikos.a

Χτες που λέτε αποφάσισα να το δοκιμάσω. Οι λόγοι. Εμπιστεύομαι απεριόριστα την Pannacrema, διάβασα πολύ καλές κριτικές, το πορσελάνινο μπολ, τα συστατικά. Σκέφτηκα να γράψω λίγα λόγια, σαν πρώτη εντύπωση. Συγχωρέστε με που δεν ανεβάζω φωτογραφίες, ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.

Αρχικά μόλις το βλέπεις στον Γιώργο, δυσκολεύεσαι να συνειδητοποιήσεις τον όγκο του. Είναι αρκετά μεγάλο, ογκώδες. Στο ντουλάπι έπιασε κάμποσο χώρο. Το μπολ είναι πανέμορφο, πραγματικό μπιμπελό. Χωρίς την παραμικρή ατέλεια. Το καπάκι δεν εφαρμόζει απόλυτα, παίζει λίγο, δεν με ενοχλεί βέβαια αυτό. Είναι "ενωμένο" με 2 πολύ όμορφα αυτοκόλλητα, τα οποία βγαίνουν αρκετά εύκολα, δεν αφήνουν κόλλα, ούτε σκίζονται. Το έχουν μεριμνήσει αυτό. Η συσκευασία είναι υποδειγματική, η καλύτερη που έχω συναντήσει σε σαπούνι. Έρχεται σε ένα πολύ προσεγμένο κουτάκι, σκληρό. Μέσα το μπολ είναι τυλιγμένο με χαρτί και πάνω υπάρχει μια όμορφη καρτέλα με οδηγίες χρήσης, από τη μία πλευρά στα Ιταλικά κι από την άλλη στα Αγγλικά. Θα μου πείτε γνωρίζουμε πως να χρησιμοποιούμε σαπούνια, δίνει όμως μια αίσθηση πολυτέλειας.

Εκ των δύο, επέλεξα το Blu. Αρωματικά δεν μπορώ να το περιγράψω καλά, γι' αυτό παραθέτω την περιγραφή αυτή από το site της Pannacrema:

Nuàvia Blu's scent has been developed in Grasse (France); the top notes are citrus and spicy, middle notes are spicy and slightly flowery, then there's amber in the tail.

Το άρωμα είναι εκπληκτικό. Ένταση μέτρια προς δυνατή, τόσο στο μπολ του όσο και στο πρόσωπο. Σε συντροφεύει κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος, δεν υστερεί καθόλου σε αυτόν τον τομέα.

Όσον αφορά τα συστατικά:

Nuàvia is entirely vegetal. It is as vegan as can possibly be and it contains a reduced, extra fine ingredient list. For example, it’s made with vegetal stearic acid, coconut oil, shea butter, calendula extract and added glycerine.


Το χρώμα του σαπουνιού είναι σκούρο καφέ. Καλύπτει όλη την επιφάνεια του μπολ, δεν υπάρχουν καθόλου κενά περιμετρικά. Είναι εφαρμοστό, αν με εννοείτε. Η υφή του είναι σχετικά μαλακή, όχι πολύ όμως, σε λογικά πλαίσια.
Μούλιασα το πινέλο, SOC 2Band, περίπου 5 λεπτά σε χλιαρό προς ζεστό νερό, όπως πάντα. Το στράγγιξα καλά, να φύγουν τα πολλά νερά και έκανα 20-30 στροφές. Πήρε καλή ποσότητα κι έπειτα έκανα bowl- lathering. Θέλει νεράκι, προσέθεσα 2-3 φορές λίγες σταγόνες ζεστό νερό. Το αποτέλεσμα ήταν ένας πολύ πλούσιος αφρός, γεμάτος, σφιχτός. Σαν κρέμα. Δεν χρησιμοποιώ pre κι έτσι δεν έβαλα από τον αφρό, όπως προτείνεται. Πρώτο πέρασμα, γυαλί. Πριν το δεύτερο πέρασμα, έριξα λίγες σταγόνες ζεστό νερό ακόμα, μπορεί να μη χρειαζόταν, αλλά προσωπικά το συνηθίζω. Χτύπημα μισό λεπτό και άπλωμα στο πρόσωπο. Όλα καλά. Στο τέλος έμεινε αρκετός αφρός και τον άπλωσα στο πρόσωπο μέχρι να καθαρίσω το πινέλο και το μπολάκι. Ξέβγαλμα, στη συνέχεια, με κρύο νερό. Η αίσθηση δεν περιγράφεται. Η επιδερμίδα ήταν απίστευτα μαλακή κι ενυδατωμένη. Σαν να έβαλα κάποιο balm. Δεν το έχω νιώσει αυτό με άλλο σαπούνι. Τουλάχιστον ένα επίπεδο πάνω απ' όλα τ' άλλα πολύ καλά που έχω δοκιμάσει. Ένιωσα αυτό που υπόσχεται η Pannacrema... The( ultimate) shaving experince...
Στο τέλος του ξυρίσματος το άφησα ανοιχτό μέχρι να στεγνώσει ο αφρός μέσα στο μπολ και να μην υπάρχει υγρασία. Επειδή είχα στραγγίξει το πινέλο πριν, χρειάστηκε κανά 3ωρο. Κάποια άλλα τα αφήνω ανοιχτά όλο το βράδυ και τα κλείνω το πρωί.

Συνολικά, όπως αντιλαμβάνεστε, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Σίγουρα η τιμή είναι υψηλή, αρκετά, δεν είναι καθημερινό σαπούνι. Aν το συγκρίνω με κάποια άλλα του χώρου, θεωρώ πως κινείται σε "καλά" επίπεδα. Το συγκεκριμένο μπολ κοστίζει τα μισά της συνολικής αξίας και η ποσότητα των 200γρ. είναι "χορταστική". Σίγουρα βγάζει πολύ καιρό. Είναι από τα σαπούνια που δεν μετανοιώνεις την αγορά του και σίγουρα σε αποζημιώνει, όπως συνηθίζουμε να λέμε.

Θα ακολουθήσουν κι άλλα ξυρίσματα, αλλά δεν νομίζω να αλλάξει η πρώτη άριστη εντύπωσή μου.

Eλπίζω να μην σας κούρασα και να πήρατε μια ιδέα.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νίκο πολύ ωραία κριτική. Ακούγεται μοναδικό σαπούνι.

ΥΓ. After Shave έβαλες;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
9
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Συγχαρητήρια Νίκο για την παρουσίαση,υπάρχει refill ή θα πληρώσουμε 40€ για το πολυτελές μπολ;
Γιώργος
nikos.a

Δημήτρη, σ' ευχαριστώ. Έβαλα λίγο Aqua Velva, λόγω ρουτίνας και μόνο. Βέβαια, μετά από κανά 20λεπτο δεν μύριζα καθόλου AV, αλλά αισθανόμουν το άρωμα του σαπουνιού για κανά 3ωρο. Τη "σκέπασε" τελείως. Θαρρώ πως δεν χρειάζεται after shave.


Δυστυχώς δεν υπάρχει, τουλάχιστον μέχρι τώρα, refill. Δεν το συνηθίζει και η εταιρία άλλωστε.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

πριν μερικα χρονια 40 ευρω δεν θα ηταν προβλημα, αλλα τωρα μαλλον ειναι για τους περισσοτερους. ωραια η κριτικη του νικου.
ειδα και μερικα αλλα σαπουνια της Pannacrema στα11.5 ευρω. αυτα τα προιοντα εχουν καποιες ομοιοτητες ως προς τα χαρακτηριστικα τους με το Pannacrema Nuàvia Blu¨?
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Εικόνα
Αυτή η κολώνια έχει ίδιο άρωμα με το nuavia blue.Δεν είναι 100% ίδιο αλλά μοιάζει πολύ!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
nikos.a

Φέρνει λίγο στις αρχικές νότες του Blu. Δεν ξέρω αν ταιριάζουν, άμα δεν δοκιμαστούν και τα 2. Το έχω μυρίσει μόνο από το tester που έχει ο Γιώργος.

Όσον αφορά τη σχέση του Nuavia με την κλασική σειρά, δεν μπορούν να συγκριθούν νομίζω. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Με 'γειά Νίκο. Εύχομαι να το φχαριστηθείς ! Αρωματικά σου βγάζει κάτι απο Pannacrema Νamaste ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Nα 'σαι καλά, Ηλία!

Όχι, καμία σχέση με το Νamaste. Κανένα από τα δύο δεν φέρνει σε κάποιο της κλασικής σειράς αρωματικά!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Οκ, ευχαριστώ. Απλά επειδή στη περιγραφή του έγραφε citrus και spicy και επειδή το Νamaste έχει νότες αν θυμάμαι καλα απο lemon και oakmoss, σκέφτηκα μήπως ...
Τέλος πάντων. Δεν έχω μυρίσει κανένα της σειράς Nuàvia, σίγουρα θα είναι top.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”