Φουζερ(fougere)και αλλα ωραια...

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

επειδη υπαρχει αντιστοιχο νημα για το σανδαλοξυλο,ειπα να ανοιξουμε και ενα για το φουζερ(φτερη) . :D γνωριζω οτι παρα πολλοι εντος του φορουμ(κατα συμπτωση και εγω XD ) ειναι λατρεις του φουζερ. διαβαζοντας το νημα για το σανδαλοξυλο ειδα οτι υπαρχει αρκετος προβληματισμος ως προς το τι ειναι αυθεντικο και τι οχι.επειδη λοιπον εχω την εντυπωση οτι κατι παρομοιο ισχυει και για το φουζερ :mrgreen: ειπα να κανουμε μια αναλογη προσπαθεια .:omg
κατι λιγο που εχω ασχοληθει με το θεμα, βρηκα οτι στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει καποια οσμη που να σχετιζεται αμεσα με την φτερη(για την ακριβεια η φτερη ειναι αοσμη :blanco ).ο ορος εφευρεθηκε εργαστηριακα στην Γαλλια το 1882 απο τον αρωματοποιο Paul Parquet o οποιος εφτιαξε το πρωτο αρωμα (houbigant)που θεωρειται ο ''προγονος''των σημερινων φουζερ.
τωρα οσον αφορα του τι θεωρειται φουζερ ,οι βασικες νοτες ειναι βρυα βελανιδιας(oakmoss), koυμαρινη(coumaroyna odorata)και λεβαντα.το αρωμα που βγαινει απο αυτο τον συνδυασμο ειναι βοτανικο,αρωματικο και εντονο .επειδη η πραγματικη κουμαρινη προερχεται απο τους καρπους του δεντρου τονκα και η παρασκευη της ειναι πολυεξοδη ,τις περισσοτερες φορες κατασκευαζεται χημικα(βενζοπυρενιο)για να μειωνεται το κοστος.
πανω λοιπον σε αυτες τις αρχικες νοτες μπορουμε να προσθεσουμε και αλλες οπως,περγαμοντο,γερανι,βανιλια`η βετιβερ.
φυσικα υπαρχουν παρα πολλοι συνδυασμοι φουζερ οπου σε αλλους υπερισχυει το θερμο και ξηρο αρωμα,σε αλλους το γλυκοπικρο ξυλωδες και σε αλλους ενα ελαφρυ λουλουδατο αρωμα.
φυσικα οπως αντιλαμβανονται σχεδον ολοι υπαρχουν αμετρητοι αρωματικοι συνδυασμοι και οπως ειναι φυσικο και το μπερδεμα.
για να μην κουραζω ομως με τις αναλυσεις να πω οτι το φουζερ ειτε σε κολωνια,ειτε σε σαπουνι ,ειτε σε after shave ειναι πολυ διαδεδομενο και απο τις πιο ωραιες αρωματικες κατηγοριες για αντρικα προιοντα περιποιησης και ξυρισματος.
εμενα προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ τα πιο κατω προιοντα(ενα μικρο δειγμα).φυσικα υπαρχουν χιλιαδες αλλα προιοντα που μπορει να ειναι καλυτερα οποτε εδω ειμαστε να τα αναφερουμε.
brut.jpg
TFS Anniversary.jpg
felce_azzurra_eau_de_toilette (1).jpg
valobra-fougere-100gr.jpg
eau-de-cologne-450ml-barber-products-18b90.jpg11.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Σαν γενική ιδέα συμφωνώ με τα λεγόμενα του φίλτατου Μάχου και προσθετω μερικά στοιχεία που κρίνω απαραίτητα.
Το φουζέρ είναι κάτι γενικό και όταν λέμε φουζέρ εννοούμε την αίσθηση της φτέρης που βρίσκεται μέσα στο άρωμα.
Κλασσικό άρωμα φουζέρ είναι το felci της l'erbolario.Βασικά είναι η επιτομή της φτέρης.Αν το δάσος έβγαινε σε κολώνια θα ήταν αυτή.Δεν είναι ούτε μοντέρνο ούτε παλιακό,θα έλεγα ακροβατεί ανάμεσα σε αυτά τα 2.

Τώρα το φουζέρ-πέρα από το σκέτο άρωμα φτέρης- χωρίζεται σε 2 κατηγορίες το aromatic και το oriental.To aromatic έχει 2 άτυπες υποκατηγορίες τα μοντέρνα και τα παλιακά.
Υπάρχουν άπειρα αρώματα με αίσθηση φουζέρ που ΔΕΝ είναι όμως.Κλασσικό παράδειγμα το dior-eau savage!!!

Τα μοντέρνα φουζέρ κινούνται σε στύλ davidhoff-cool water,gillette-cool wave!Αν το προσέξετε αυτά τα 2 π.χ μυρίζουν κάτι υδάτινο και θαλασσινό,αλλά με μια πιο βαθειά εισπνοή έρχονται και οι πρασινοπές νότες.Αυτά μου θυμίζουν ένα άλσος μπροστά από μια θάλασσα και αεράκι που φυσάει.

Τα oriental φουζέρ πάλι είναι αλλού για αλλού.Κλασσικό παράδειγμα είναι το toobs-sandalwood!!!Έχει την αρωματική βάση ενός φουζέρ:Λεβάντα,κάτι ξυλώδες-oakmoss,sandalwood- και βανίλια,μπαχαρικά(spice).

Xοντρικά λοιπόν είναι τα φουζέρ που θέλων να μιμηθούν τα α΄ρωματα που σου βγάζει το δάσος:norina-fougere,trumpers-wild fern,l erbolario-felci,penhaligons-english fern κ.λ.π
Τα αρωματικά όπως:Brut,pino silvestre,ysl-kouros,cool water κ.λ.π
και τέλος τα οριεντάλ όπως:crabtree and evelyn-nomad,toobs-sandalwood,jean paul gaultier-le male,joop-homme κ.λ.π
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Tηλεμαχε η πιο κοινη κατηγορια πρεπει να ειναι τα αρωματικα φουζερ ,ετσι δεν ειναι;
nikos.a

rhtoras έγραψε:ysl-kouros,cool water

Aυτά τα 2, δεν έχουν καμία σχέση με fougere. Ακόμα και τις νότες τους άμα δει κανείς, δεν αναφέρει πουθενά το fougere...

Eίναι και από τα αγαπημένα μου. Σήμερα φορούσα το Cool Water μάλιστα.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Νικο και ομως εχω την εντυπωση και τα δυο εχουν κατι απο φουζερ.απλα το coolwater ειναι πιο aquatic ενω το kouros ειναι πιο αρωματικο.βεβαια ορκο δεν παιρνω για να μην υπαρχουν και παρεξηγησεις γιατι οταν μιλαμε για αρωματα υπαρχουν αρκετοι υποκειμενικοι παραγοντες.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ωραίο θέμα. Για μένα, για να κατατάξω ένα άρωμα στα fougere, θα πρέπει να ισχύει μία απαραίτητη συνθήκη. Να είναι " βοτανικό ", όπως έγραψε και ο Μάχος.
Ξεκινώντας απο αυτό θα διαφωνήσω με τον Τηλέμαχο που είχε βάλει fougere ετικέτα στο στικ της Valobra . ( Έχει η Valobra ξέχωρα όπως ξέρουμε καθαρά fougere σαπούνι ), αλλά και για τα Kouros, Cool Water.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ασχετα παντως με το ποιο ειναι και τι φουζερ υπαρχουν εκατονταδες προιοντα που ανηκουν σε αυτη την κατηγορια.ποια ειναι τα αγαπημενα σας φουζερ;
barberIMG_8825_1024x1024.jpg
barbertopanga_2_1024x1024.jpg
Clubman_Aftershave Lotion_TheClassicEdge-700x700.jpg
fineamericanas.jpg
059.137-600x600.jpg
alpa-fougere-eau-de-cologne-100ml.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Τα γράψατε 99% πολύ πολύ σωστά. Εγώ να γράψω, επειδή κι εμένα με αρέσουν
όλα αυτά τα αρώματα, αλλά και τα φασκόμηλο, φλαμούρι κλπ, πλησιέστερο
προς φτέρη/πρασινάδα/δάσος κλπ νομίζω είναι το άρωμα του κλασσικού Felce Azzurra,
του "γαλάζιου".
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Νωντα εχεις απολυτο δικιο.το felce(φτερη)azzurra ειναι καθαρο φουζερ.και εμενα μου αρεσει πολυ.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Φίλε Ηλία σε πληροφορώ οτι το στίκ της valobra είναι αρωματικά ίδιο με το fougere.Τα μύρισα από κοντά και μάλιστα μου το επιβεβαίωσε και ο φίλος petros.mp που ήταν εκεί και τα είχε και τα 2.Είναι τυπικό φουζέρ απλά οι φουζέρ νότες είναι έτσι φτιαγμένες που δύσκολα τοποθετείται στην κατηγορία.
Φίλε Νίκο έχεις λάθος αλλά είναι λογικό μιας και τα 2 προαναφερθέντα αρώματα είναι διαφορετικά μεταξύ τους.Από τα 2 το κλασσικό φουζέρ είναι ο Κούρος αλλά το coolwater είναι στην υποκατηγορία φρέσκο φουζέρ.Προσοχή:Το aqua di gio δεν είναι φουζέρ γιατί σε αντίθεση με το coolwater δεν βγάζει πρασινάδα.

Για του λόγου του αληθές δείτε:Κλασσικά φουζέρ
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”