Φουζερ(fougere)και αλλα ωραια...

nikos.a

Στην ίδια κατηγορία τα έβαλες παραπάνω όμως. Ως αρωματικά. Δεν είπες κλασικό fougere το Kouros ούτε ως φρέσκο fougere το Cool Water. Αυτά είναι υπουποκατηγορίες;... Χάθηκε η μπάλα.

Το Cool Water βγάζει κάποια στιγμή μια πρασινάδα, αλλά δεν θα την έλεγα εγώ προσωπικά fougere. Μάλλον έχω συνδυάσει το fougere διαφορετικά. Και το βασικό ερώτημα. Τί είναι τελικά fougere; Ξέρουμε; Μήπως λέμε όλες τις πρασινάδες fougere;

Το Kouros μόνο πρασινάδα δεν βγάζει. Μπορεί κάποια νότα να φέρνει, αλλά πως το λες, όχι εσύ, fougere όταν αυτό που βγάζει είναι civet και μέλι και στο βάθος γαρύφαλλο;

Όσον αφορά το stick της Valobra. Μπορεί να φέρνει στο Fougere. Μοσχοσάπουνο είναι. Αλλά όχι και το ίδιο. Είναι πολύ πιο αδύναμο αρωματικά. Ξεκάθαρο Fougere είναι το puck. Βασικά νομίζω είναι το πιο ξεκάθαρο fougere που μου έρχεται στο νου.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Φουζέρ είναι ότι έχει πράσινες νότες.Όχι απλά πράσινες αλλά κατα βάση ,και με τη σειρά που το γράφω,προερχόμενες από:lavender, sage, rosemary.
Μετά έχει κάποια μπαχαρικά όπως cloves, galbanum,cumin ή tonka bean.
Και σαν βάση έχει:oakmoss,sandalwood ,guaiacwood ή musk
Τώρα φίλε Νίκο όπως είπα,τα αρωματικά φουζέρ χωρίζονται σε 2 άτυπες υποκατηγορίες τα παλιακά και τα μοντέρνα.Τα δεύτερα,των οποίων κύριος εκπρόσωπος είναι το cool water,συνήθως έχουν μέσα τους νότες από θάλασσα.Για αυτό ακριβώς το aqua di gio δεν είναι φουζέρ.Έχει το θαλάσσιο στοιχείο αλλά δεν έχει το πράσινο.
Να στα συγκρινω αυτά που λές:
Kouros vs coolwater:oakmoss,coriander,musk,jasmine,geranium είναι κοινά στοιχεία μεταξύ τους.Το δεύτερο αφαίρεσε το δέρμα τον ασβό και το μέλι για να μην είναι βαρύ αλλά νεανικό.Επίσης αφαίρεσε μερικά μπαχαρικά για να ισοροπίσει τον φρεσκο χαρακτήρα.

Η κατηγορία φουζέρ είναι δύσκολη να ξεχωρίσει και μάλιστα πολλές σελίδες με αρώματα μπερδέυονται.Π.χ το fragrantica δεν αναφέρει το cool water ως φουζέρ αλλά αν δείς τα σχόλια το λένε.Επίσης σχεδόν όλα όσα αρώματα λέει οτι του μοιάζουν,όλα περιγράφονται ως φουζέρ.
Ελπίζω να σε κάλυψα...



υ.γ Το palmolive στίκ είναι και αυτό φουζέρ.Βέβαια με την κλασσική-όχι aromatic ή oriental-εκδοχή.

υ.γ2 Ξέχασα να πώ οτι τα πιο παλιά cool water μύριζαν λιγότερο θάλασσα,οπότε και αυτό είναι θέμα.Αν δείς στο fragrantica συγκρίνει αυτλα τα 2 λέγοντας οτι το cool water το νέο απομακρύνεται από την κατηγορία.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οπως εχω αντιληφθει τελικα υπαρχουν πολλων ειδων φουζερ.για την ακριβεια μπορει 2 φουζερ να μην εχουν τιποτα κοινο μεταξυ τους αρωματικα(οποτε στην τελικη ολοι να εχουμε δικιο :D ).παντως γενικα τα καθαρα φουζερ`η και αρωματικα φουζερ βγαζουν νοτες αρωματικες(πχ λεβαντα)και νοτες απο βοτανα(πχ βρυα βελανιδιας)τα οποια σε συνδυασμο με την κουμαρινη δημιουργουν την αρωματικη βαση της κατηγοριας.προσωπικα θεωρω πολυ καλη υλοποιηση φουζερ την κολωνια brut (λατρεια)οπως επισης και την αντιστοιχη κολωνια της norina. απο σαπουνια δεν εχω μυρισει πολλα αλλα πιστευω οτι το fougere valobra ειναι απο τα καλυτερα.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

rhtoras έγραψε:Φίλε Ηλία σε πληροφορώ οτι το στίκ της valobra είναι αρωματικά ίδιο με το fougere.Τα μύρισα από κοντά και μάλιστα μου το επιβεβαίωσε και ο φίλος petros.mp που ήταν εκεί και τα είχε και τα 2.
+2 από εμένα και τον Petro.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22427 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Εγώ πάλι που επίσης έχω και τα δυο θα διαφωνήσω. Μοιάζουν κάπως αλλά δεν είναι τα ίδια. Το άρωμα του στικακίου είναι πιο ελαφρύ και πιο ουδέτερο (;) θα έλεγα...

ΥΓ. Ισως ο καθένας μας έχει διαφορετικό μοντέλο μύτης ;)
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

lomani pour homme. ο ορισμος του αρωματικου φουζερ . κατι μεταξυ drakkar noir και coolwater davidoff. `η πως ηταν αυτα πριν τα reformulations που φαγανε. διαρκεια πανω απο 8 ωρες.στα ρουχα τη μυριζω για βδομαδες λεμε. 8)
lonani.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
stavros s
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 23 Αύγ 2015, 17:25
8

Εικόνα

Το Σαπούνι Ξυρίσματος Tcheon Fung Sing Sandalo, το έχει δοκιμάσει κανένας; :ty
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το εχω δοκιμασει.δεν νομιζω ομως οτι ανηκει στην κατηγορια.ισως εχει καποια στοιχεια αλλα μεχρι εκει.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

iogi έγραψε:Εγώ πάλι που επίσης έχω και τα δυο θα διαφωνήσω. Μοιάζουν κάπως αλλά δεν είναι τα ίδια. Το άρωμα του στικακίου είναι πιο ελαφρύ και πιο ουδέτερο (;) θα έλεγα...

ΥΓ. Ισως ο καθένας μας έχει διαφορετικό μοντέλο μύτης ;)
Έλα Γιάννη στην ομάδα ! Δυνατά παιδιά ! Πάμε γερά, δε θα μας τρελάνουν αυτοί . XD }:D
Στο τέλος θα βγάλουν ίδιο αρωματικά το La Toja με το MWF :P

Πέρα απο τη πλάκα, με βάση όλα τα παραπάνω, αν κατάλαβα σωστά, το Fahrenheit είναι fougere ; :roll:
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Όχι φίλε Ηλία το fahreneit δεν είναι Φουζέρ.Δεν έχει oakmoss,έχει πολλά λουλούδια και εσπερειδοειδή και πολύ δέρμα.
Έχει συστατικά που συναντώνται στα φουζέρ αλλά η όλη σύνθεση απέχει από τον ορισμό του φουζέρ.


Για το valobra ισχύει οτι είναι πιο αδύναμο το στίκ.Αλλά μοιάζουν πολύ.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”