Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Μια απο τα ίδια κι εγώ.
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Οφείλω να επιβεβαιώσω τη μαεστρία του Άρη σχετικά με τη δημιουργία αφρού με το MWF.
Ήμουν αυτόπτης μάρτυρας όταν έκανε πρώτης τάξεως μαρέγκα, χρησιμοποιώντας έναν ταπεινό χοίρο της Ωμέγα. :hb

Προσωπικά τον καλύτερο αφρό (μακράν) με το σαπούνι αυτό τον έκανα με συνθετικό πινέλο...
:D
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ευχαριστώ φίλε Πάνο !
Εύχομαι να τα πούμε πάλι και από κοντά κάποια στιγμή
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Βρήκα κάτι ενδιαφέρον για το MWF.
Δεν ξέρω αν γνωρίζετε τον τρόπο αυτό , έχει να κάνει με την "ενυδάτωση" του σαπουνιού και το αποτέλεσμα είναι να κολλήσει το σαπούνι στα τοιχώματα του original μπωλ του και απ ότι λένε μετά από αυτό το τρίκ δίνει εύκολα αφρό .
Είναι από το ομόσταβλο φόρουμ The shave den . Μόνο ένα αρνητικό review βρήκα για την συγκεκριμένη μέθοδο σε ένα Αυστραλέζικο φόρουμ και έλεγε ότι μετά από αυτό το σαπούνι δεν του έδινε ποια καλό αφρό με τίποτε και τελικά το άφησε ανοιχτό και στην άκρη , μέχρι στον ήλιο είπε ότι το άφησε να στεγνώσει . Πλην αυτού δεν βρήκα άλλο αρνητικό .
Απολαύστε :
planofmans-mwf-hydration-method
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 07 Οκτ 2016, 23:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: ολα οκ
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Να γράψω άλλη μιά φορά και δεν ξαναγράφω για αυτό. Το Μίτσελ-ΚΕΝΤ είναι "σαπουνάρα"
είτε κάνεις καλό αφρό, είτε όχι όπως εγώ ;) . Αλλά, Μήν το "παιδεύετε" τόσο πολύ.
Άμα δε βολεύεστε με το Μίτσελ-ΚΕΝΤ, έχει άλλες, ίσαμε 50 (και βάλε) "σαπουνάρες"
να δοκιμάσετε :)
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Παιδιά εγώ πάντως με το Μwf κάνω πανεύκολα αφρό.Ο αφρός δε θεωρώ οτι είναι και καμιά επιστήμη,σίγουρα όμως κάθε σαπούνι είναι διαφορετικό.Θα με κάνετε να ανεβάσω βίντεο με το mwf και το πώς το λαδεράρω!
Βέβαια εδώ που τα λέμε παίρνεις ένα hasslinger schafmilch και είναι σα να έχεις το mwf.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28005 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Στα δύο τελευταία μου ξυρίσματα με MWF, είχα τα ίδια προβλήματα που περιέγραψε ο McGreg, λίγο καιρό πρίν.
Στο προηγούμενο, υπέθεσα ότι μπορεί να μην έκανα σωστά τον αφρό, αλλά μετά το σημερινό...

Το σαπούνι δίνει διάρκεια ζωής 36 μήνες, εγώ το έχω 18. Εχουν ήδη να φαίνονται τα "ραγίσματα" στην επιφάνειά του, εδώ και καιρό. Η προετοιμασία του σήμερα ήταν υποδειγματική (άλλωστε με αυτό έμαθα να κάνω αφρό), βρέξιμο με χλιαρό νερό 15 λεπτά, με μέτρια βρεγμένο το Ωμεγα 48. Ο συνδυασμός αυτός πάντα μου έδινε το τέλειο αποτέλεσμα,

Η πρώτη παρατήρηση, είναι πως τα "απόνερα" μετά το "βρέξιμο" δεν ήταν θολά όπως παλιά. Αυτό με κάνει να πιστεύω πως το σαπούνι έχει αφυδατωθεί. Με το 48άρι ο αφρός είχε βγεί έξω από το μπολ, αλλά δεν ήταν συνεκτικός με αποτέλεσμα να μην κάθεται καλά στο πρόσωπο και να μην έχει διάρκεια.

Ακολούθησα, την μέδοθο που παρουσίασε ο Ακης παραπάνω, δηλαδή κάλυψη του σαπουνιού με νερό.
Θα το αφήσω 24 ώρες και μετά θα δούμε πως πάει.

Πιθανολογώ, πως η λογική: Αφήνω το σαπούνι 10 ή και παραπάνω ώρες ανοιχτό μετά το ξύρισμα γιά να στεγνώσει, δεν έχει καλά αποτελέσματα γιά τα tripled milled σαπούνια, αλλά μόνον γιά τα croaps.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

To έχω από το 2013 το εν λόγω σαπούνι και δεν το στεγνώνω ποτέ.Δεν έχει πάθει τίποτα.
Πάντα θεωρούσα χαζό να στεγνώνω τα σαπούνια μου ακόμα και τα μαλακά αφήνοντάς τα με ανοιχτό καπάκι.Απλά τα τινάζω και τα σκουπίζω ελαφρά.
Βέβαια δεν κατακρίνω όσους το κάνουν.Για την ιστορία ούτε άρωμα έχει χάσει το mwf ούτε τίποτα.Πάει κάπως να ραγίσει στα άκρα αλλά όχι κάτι φοβερό.
Μία ιδέα είναι να αφήνετε τα σαπούνια ανάποδα αλλά με κλειστό καπάκι.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ γενικά τα στεγνώνω όχι όμως για πολύ . Κάνα δυό ωρίτσες και όλα καλά . Το MWF όμως δεν το στεγνώνω πότε . Το ξεπλένω κλείσιμο το καπάκι και τέλος . Που και που μάλιστα το βρέχω το τινάζω και το ξανακλείνω και όλα ΟΚ. Ούτε ρωγμές ούτε τίποτε . Γενικά διψάει το σαπούνι αυτό. Και η μέθοδος που πόσταρα παραπάνω έλεγε ο τύπος ότι το MWF έχει πιο μεγάλο μπωλ από το σαπούνι γιατί σχεδιάστηκε επίτηδες έτσι και δεν έγινε αυτό από βλακεία του κατασκευαστή και ο λόγος αυτός είναι η ενυδάτωση του σαπουνιού όπως δείχνει αυτός.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Λοιπόν, πριν καμιά δεκαριά μέρες πήρα νέο σαπούνι σγφραγισμένο μαζί με το αυθεντικό μπολ, από αγγελία στο φορουμ.

Στις φωτογραφίες που παραθέτω φαίνεται ο αφρός που περίσσεψε μετά από 2 περάσματα. Οι ιδιότητες και γενικά όλα τα γνωστά καλά χαρακτηριστικά του σαπουνιού που ξέρω, ήταν εμφανέστα !! Δεν άκανα τίποτα διαφορετικό από ότι γράψει σε προηγούμενα ποστ εδώ. Και εύκολα κι απλά το σαπούνι ναι μεν άφρισε, αλλά είχε τις απίστευτες ιδιότητες που εγώ προσωπικά εκτιμώ.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι σαπούνι που είχα πρωτοαγοράσει το 2014 και τελευταία μου δημιουργούσε προβλήματα, πολύ απλά "χάλασε". Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το γράψω. Έκανα με το φρέσκο σαπούνι 5 σερί ξυρίσματα και κάθε φορά έπαιρνα το ίδιο αποτέλεσμα. Προστασία, γλίστριμα, ενυδάτωση. Ούτε καν after shave δεν έβαλα. Προχτές ξαναδοκίμασα το σαπούνι που έχει μείνει ... ε, εντάξει ... τα ίδια Παντελάκη μου ... αποκλείεται να ξέχασα να κάνω αφρό !!!

Οπότε κι εγώ στο συμπέρασμα ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά με το σαπούνι. Επίσης, όπως έγραψε κι ο foxtrot πιο πάνω, τα δύο σαπούνια όταν τα μουλιάζεις έχουν διαφορά στο πόσο θολώνουν το νέρο. Το φρέσκο το θολώνει πολύ και μοσχοβολάει όλο το μπάνιο, το παλιό όχι.

Επίσης, πλέον δεν το αφήνω να στεγνώνει ούτε κι εγώ. Το ξεπλένω, το τινάζω καλά και το καλύπτω. Θα το χρησιμοποιώ πιο τακτικά στο rotation μου, αφενός γιατί δε θέλω να χαλάσει πάλι κι αφετέρου για να απολαμβάνω τις ιδιότητες του συχνότερα !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 06 Νοέμ 2016, 19:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ωραιες φωτογραφιες ! αλλα αφου δεν τις σηκωνεις σε καποιο site και τις ανεβαζεις εδω, προσπαθησε να ερχονται στα 100kb περιπου η καθεμια ;-)
Γρηγόρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”