Tallow vs Tallow free

Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
9
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Δοκιμάζοντας σε καθημερινή βάση πολλών λογιών σαπούνια μιας και έχω ακόμα στην κατοχή μου τον ''Οδοιπόρο'' συν και κάποιες δικές μου αγορές έχω αποκομίσει μια πρώτη εμπειρική γνώμη την οποία σας παρουσιάζω προς συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.

Πέρα απο το αρωματικό κομμάτι και το αισθητικό, υφή μπολ χρώμα και άλλα, που ο καθένας κρίνει υποκειμενικά ο βασικός διαχωρισμός και κατηγοριοποίησης των σαπουνιών ξυρίσματος είναι αν είναι με βάση το tallow ή με βάση καποιο άλλο υλικό μη ζωικό.

Διαβάζοντας το forum που μας φιλοξενεί αλλά ταυτόχρονα και μια περιήγηση στα διεθνή forum διαπιστώνω ο,τι η περιρρέουσα επικρατούσα άποψη είναι ο,τι τα γνήσια σαπούνια ξυρίσματος και τα καλύτερα είναι τα tallow αυτό τεκμηριώνεται ιστορικά απο τις αρχικές φόρμουλες παρασκευής των εν λόγω σαπουνιών και τη αναγραφή της χρονολογίας τους πχ cella 1899 mwf 1895 κοκ.

Διαπιστώνω επίσης οτι η αφαίρεση του tallow απο τα σύγχρονα σαπούνια θεωρείται απο πολλούς ξυριστές νεοτερισμός και υποβάθμιση του προιόντος.

Χωρίς να θέλω να γίνω αιρετικός και μετά απο συγκριτικά τεστ τοποθετώ τον εαυτό μου κάπου στη μέση και εξηγούμαι

Διαπιστώνω ο,τι τα tallow σαπούνια όντως κάνουν πιο πυκνή κρέμα με πολύ καλή ολίσθηση του ξυραφιού και πολύ καλή ενυδάτωση ,τα γένια όντως παραδίδονται στο ξυράφι χωρίς πολλά πολλά και η προστασία είναι δεδομένη, απο την άλλη όμως θέλει λίγο παράπάνω χρόνο για προετοιμασία κρέμας και στο τέλος νιώθω μια αίσθηση λιπαρότητας στο πρόσωπο μου.

Στον αντίποδα δοκιμάζοντας σαπούνια χωρίς tallow όντως παρατηρώ διαφορά στην πυκνότητα της κρέμας αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για εμένα ίσως γιατί τα γένια μου είναι μέτριας πυκνότητας και σκληρότητας,επίσης δεν νιώθω απροστάτευτος και η κρέμα είναι έτοιμη στο μισό χρόνο.Τέλος η αίσθηση καθάρότητας και φρεσκάδας στο προσωπο μου είναι πολύ ικανοποιητική και απουσιάζει αυτή η λιπαρή γυαλάδα .

Καταλήγω οτι και οι 2 κατηγορίες έχουν πολύ καλά σαπούνια και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να θεωρήσω υποδεέστερα τα tallow free.

εσείς;
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Το παν είναι η σωστή συνταγή είτε έχει ζωικό λίπος ή όχι. Οι περισσότερες εταιρίες που αφαιρούν το λίπος είναι για να γλιτώσουν έξοδα και 99% των περιπτώσεων είναι τα σαπούνια υποδεέστερα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αναλογα το ζωικο. και αναλογα το φυτικο.υπαρχουν ζωικα που ειναι για πεταμα και ζωικα που ειναι κορυφαια.το αυτο και για τα φυτικα.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το θέμα είναι να πετύχει η συνταγή, ναι τα tallow based σαπούνια ξυρίσματος όσα έχω δοκιμάσει είναι προστατευτικά αλλά δεν είναι ο κανόνας επιλογής μου. Δεν αγοράζω κοιτάζοντας αν έχει ή όχι tallow. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που είτε θα με αποτρέψουν είτε θα με ενθαρρύνουν να τα αγοράσω όπως είναι η τιμή, το άρωμα, οι κριτικές, το κουτί-συσκευασία, το κόστος των μεταφορικών κτλ...
Έχω φυτικά που είναι απίστευτα όπως MDC, Synergy, TFS αλλά έχω και tallow based που είναι εξίσου πάρα πολύ καλά όπως Cella, Mitchel,Valobra, Tabac, SIR stick, DDragon. Προσωπικά πρώτο στην επιλογή μου έχω ένα φυτικό - MDC αλλά την πεντάδα κλείνουν tallow based σαπούνια μαζί με τα Synergy.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Συμφωνω με ολους τους προλαλλησαντες. Ειναι θεμα συνταγης.

Παλιοτερα τα καλα σαπουνια ξυρισματος ειχαν υποχρεωτικα tallow - ομως τα χρονια εχουν περασει και τα πραγματα εχουν αλλαξει. Μεχρι και σαπουνια γλυκερινης συναντας που η αποδοση τους ειναι κορυφαια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γενικά πάντως το tallow είναι ακριβό υλικό για σαπούνι, το οποίο απαιτεί καλή συνταγή. Δηλαδή δεν βάζει κάποιος tallow σε συνταγή που έχει κατά τα άλλα φθηνά υλικά.

Όπως έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν, η τωρινή μόδα είναι να αλλάζουν το tallow για palm oil, το οποίο παρασκευάζεται στην Ασία με μεθόδους που είναι συνήθως βλαβερές για το περιβάλλον.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
9
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Δημήτρη εδώ νομίζω ο,τι υπάρχει ένα παράδοξο , πως εξηγείς οτι υπάρχουν σαπούνια με tallow φθηνά και πολύ καλά πχ arko ,cella και παράλληλα υπάρχουν σαπούνια χωρίς tallow και είναι πολύ καλά αλλά ακριβότερα πχ tobs; Αν ε'ιναι να κάνει την ποιοτική διαφορά το tallow τι θα εμπόδιζε να το βάλει και αυτή στη συνταγή της;

πάντα καλοπροαίρετα και φιλικά.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μην ξεχναμε την αφορμη για την αλλαγη απο πλευρας εταιρειων της συνθεσης των σαπουνιων τους. Υπαρχει Ευρωπαικη οδηγια, η οποια θα οδηγησει καποια στιγμη σε νομο, που προειδοποιει για τη χρηση ζωικων υποπροιοντων στη βιομηχανια καλλυντικων.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

RAZORBLADE έγραψε:Δημήτρη εδώ νομίζω ο,τι υπάρχει ένα παράδοξο , πως εξηγείς οτι υπάρχουν σαπούνια με tallow φθηνά και πολύ καλά πχ arko ,cella και παράλληλα υπάρχουν σαπούνια χωρίς tallow και είναι πολύ καλά αλλά ακριβότερα πχ tobs; Αν ε'ιναι να κάνει την ποιοτική διαφορά το tallow τι θα εμπόδιζε να το βάλει και αυτή στη συνταγή της;

πάντα καλοπροαίρετα και φιλικά.
Τα Arko και το Cella φτιάχνονται σε μεγάλες ποσότητες για αυτό είναι οι τιμές τους χαμηλές.
Επίσης στα σαπούνια των μεγάλων εταιριών δεν κοστίζει το σαπούνι πολλά, αλλά το marketing και η συσκευασία.

Ηρακλή, μου φαίνεται ότι η Ευρωπαϊκή οδηγία αφορά σε πιο αυστηρές προδιαγραφές προμηθευτών, όχι σε ζωικά συστατικά. 'Η κάνω λάθος; Πάνω που βρήκα πηγή tallow από Κρήτη.

Επίσης Ηρακλή οι ToBS, Trumpers, Penhaligons κτλ δεν ακολούθησαν Ευρωπαϊκές οδηγίες για να αλλάξουν σε φυτικά σαπούνια (αυτό έγινε πριν ~5 χρόνια). Απλά ήθελαν να μειώσουν τα έξοδα τους.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
nikos.a

Προσωπικά, δεν έχω σαπούνι με tallow που δεν είναι καλό. Όταν βλέπω tallow στα συστατικά, είναι σαν ένα είδος εγγύησης καλής απόδοσης.
Αντίθετα, έχω vegan με όλα τα είδη των αποδόσεων. Από χαμηλή μέχρι υψηλή.
Εξαρτάται πάντα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”