Tallow vs Tallow free

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δημητρη δεν αναφερομαι στην οδηγια για την υποχρεωτικη πιστοποιηση των συστατικων - αυτη που αναγκασε πχ τη Fidjar να σταματησει να βγαζει σαπουνια ξυρισματος - αλλα στην παλαιοτερη "συσταση" για αποφυγη χρησης αλλων μερων των σφάγιων πλην του κρεατος. Ισως θυμασαι το θορυβο που ειχε γινει τοτε για το οτι θα καταργηθουν οι συκωταριες, τα σπληναντερα, ο πατσας κλπ κλπ κλπ

Αυτο δεν περασε ποτε ως νομος - ειναι ομως παντα στα υποψιν - και εχω την εντυπωση οτι απο εκει ξεκινησε και η εθελουσια προληπτικη "φυτικοποιηση" καποιων καλλυντικων. Δεν επιμενω παντως :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Εγώ προσωπικά αγοράζω και ασχολούμαι μόνο με tallow σαπούνια. Χωρίς να πιστεύω ότι δεν υπάρχουν καλά μη tallow σαπούνια, η φιλοσοφία μου όμως λέει ότι ένα καλό tallow είναι ανώτερο από ένα μη tallow σαπούνι.

Οι απόψεις όμως πάντοτε είναι υποκειμενικές, τι ταιριάζει στον καθένα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Δεν είχα σκοπό να γράψω εδώ,μα είπα να πώ και εγώ κάτι.Πλέον ξυρίζομαι σχεδόν μόνο με artisan σαπούνια πολλά από τα οποία βγαίνοουν και με tallow και χωρίς.Το θέμα είναι οτι εχω δοκιμάσει αρκετά και δεν μπορώ να ξεχωρίσω διαφορά στα μεν ή στα δε.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
nikos.a

Για ποιά artisan μιλάς, Τηλέμαχε; Μπορείς να κάνεις ένα συγκριτικό;
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Παράδειγμα τα reef point soaps που έχω δοκιμάσει.Επίσης το ίδιο έχω διαβάσει αν και όχι δοκιμάσει με τα tiki και κάποια άλλα.
Επίσης όταν δοκιμάζω π.χ maggards σαπούνι με tallow δε βλέπω διαφορά με το los angeles shaving soap company που δεν έχει.Οι διαφορές τους είναι στην ένταση του αρώματος ή την πολυπλοκότητα.Σε καμία περίπτωση στην απόδοση!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
nikos.a

Και ο Dapper απ' ότι ξέρω βγάζει κάποια αρώματα και σε vegan, αλλά από τη στιγμή που δεν είσαι χορτοφάγος ή ό,τι άλλο, γιατί να μην προτιμήσεις τη σιγουριά του tallow...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Προσωπικά Νίκο αν είναι τα ίδια δε με νοιάζει!
Παρόλαυτά είμαι της άποψης οτι πιο λίγα υλικά=πιο καλά σαπούνια.
Έχω πολλά με tallow που μου αρέσουν.
Να τονίσω επίσης άλλη μια παράμετρο.Μερικά σαπούνια με tallow μπορεί να βγάζουν κάτι σα γαλατίλα στο άρωμά τους,κυρίως της valobra τα tallowed.Αυτό είναι ανεπαίσθητο αλλά ίσως δεν αρέσει σε κάποιους.
Κατα τα άλλα όλα καλά για εμένα με το tallow!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
nikos.a

Ναι, γούστα είναι αυτά. Αν δεν έχεις δοκιμάσει Dapper, νομίζω πρέπει.

Για τα Valobra, με μπέρδεψες λίγο... Έχω τα Unscented και Fougere, τα οποία δεν βγάζουν γαλατίλα...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Dapper θα δοκιμάσω σε δείγμα 100%.Αν αξίζουν θα πάρω.Περιμένω να βρώ ένα άρωμα που να μην το έχω ή να με ιντριγκάρει!
Για τα valobra πολλοί λένε οτι το tallow (που δεν είναι ακριβώς γαλατίλα η μυρωδιά του) μυρίζει παραπάνω από όσο πρέπει.Στο πατσουλί π.χ δεν φαίνεται διότι έχει έντονο άρωμα και το υποσκιάζει αρκετά.Ειδικά λένε για τα παλιά art of shaving που τα έφτιαχνε η valobra.Πάντως το Unscented που έχεις κανονικά πρέπει να μυρίζει tallow.Δε σου βγάζει μια μυρωδιά ψιλοπερίεργη?Πάντως τα valobra έχουν πολύ μεγάλες ποσότητες tallow!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
nikos.a

Το θέμα είναι να βρεις άρωμα που να έχεις... Έχω 4 και δεν έχω ούτε ένα που να μου τα θυμίζει. Κλείνω την παρένθεση.

Άλλο γαλατίλα, άλλο tallowμυρωδία. Το unscented μυρίζει σχεδόν μπουχτιστικά σαπούνι tallow χωρίς άρωμα. Αν μύριζε έτσι το γάλα, θα ήταν χαλασμένο... ;)
Γαλατίλα μυρίζει το MWF.
Ποιό Valobra έχεις δοκιμάσει; Μου φαίνεται περίεργο, γιατί μύρισα και τα άλλα 2 που δεν έχω και δεν μου έβγαλαν γαλατίλα. Ούτε στο μπολ, ούτε στον αφρό. Μιλάω για μένα, δεν μπορώ να ξέρω τη γνώμη και των υπόλοιπων...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”