Saponificio Varesino

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Οκ έτσι είναι κατανοητό ;) :D
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πάντως εμένα ειλικρινά αυτό που με σταματάει (μέχρι στιγμής ) από το να κάνω ντου στο Γιώργο και να το πάρω είναι ότι πραγματικά νιώθω ότι η κίνηση αυτή της συγκεκριμένης εταιρίας να διαθέτει ένα εξαιρετικό κατά τα άλλα σαπούνι και μετά να σου πουλάει και το μπωλ μου τι δίνει όσο τίποτε. Νιώθω σαν να με κοροϊδεύουν. ..για εκδίκηση να φανταστείτε λέω να πάρω ένα MDC (όχι που δεν θα έβρισκα αφορμή για αγορά ....χαχαχα)
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εμενα το μονο που με σταματαει ειναι η τιμη.για να δοκιμασεις και τα 5 θες πανω απο 100€.
οσο καλο σαπουνι και να ειναι(δεν αμφισβητω κανεναν) δυστυχως δεν θα μπορεσω.αν εκανε 5-10€ max. ισως(αλλα πολυ ισως ομως)θα το σκεφτομουν. :d
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

akis_peiraias έγραψε:Πάντως εμένα ειλικρινά αυτό που με σταματάει (μέχρι στιγμής ) από το να κάνω ντου στο Γιώργο και να το πάρω είναι ότι πραγματικά νιώθω ότι η κίνηση αυτή της συγκεκριμένης εταιρίας να διαθέτει ένα εξαιρετικό κατά τα άλλα σαπούνι και μετά να σου πουλάει και το μπωλ μου τι δίνει όσο τίποτε. Νιώθω σαν να με κοροϊδεύουν. ..για εκδίκηση να φανταστείτε λέω να πάρω ένα MDC (όχι που δεν θα έβρισκα αφορμή για αγορά ....χαχαχα)
Φίλε Άκη σε καμιά περίπτωση δεν υπερασπίζομαι την εταιρεία αλλά το ξύλινο μπολάκι δε σε υποχρεώνει κανείς να το πάρεις , στην ουσία το σαπούνι πωλείται ως refill . Απλά πρέπει να βρεις το κατάλληλο μπολάκι για να το βάλεις μέσα ;)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Εγώ πήρα το σετάκι Manna di Sicilia.

Μανούλαααα.
Έχοντας δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα, το Μάννα είναι τοπ δι' εμέ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

aris22 έγραψε:
Φίλε Άκη σε καμιά περίπτωση δεν υπερασπίζομαι την εταιρεία αλλά το ξύλινο μπολάκι δε σε υποχρεώνει κανείς να το πάρεις , στην ουσία το σαπούνι πωλείται ως refill . Απλά πρέπει να βρεις το κατάλληλο μπολάκι για να το βάλεις μέσα ;)
Καλησπέρα Άρη.
Καταρχήν σε καμία περίπτωση δεν θα εκλαμβανα τη γνώμη σου σαν υποστήριξη στην εν λόγω εταιρεία. Είναι άλλωστε κάτι που δεν το έχει ανάγκη ούτε από εσένα ούτε από εμένα. Απλώς δεν μου αρεσει που πουλάει χωρίς το μπωλ και το χρεώνει. Πως πουλάει refill χωρίς να σου δίνει την δυνατότητα να αγοράσεις το σαπούνι με το μπωλ μαζί όπως ας πούμε το tabac η το MWF ???? Τέλος πάντων ... απόψεις είναι αυτές .... καλοξυριστα σε όσους φίλους το πήραν ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Θα πρέπει όμως να λάβουμε υπόψιν το εξής:

Η SV πρωτομπήκε στην αγορά (όσον αφορά τον ξυριστικό τομέα) με ένα άρωμα, το Felce Aromatica. Στην συνέχεια, εφόσον διαπίστωσε οτι είχε απήχηση, επεκτάθηκε και σε άλλα αρώματα και προϊόντα (π.χ. aftershave) και μετά είτε για να διεκδικήσει μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας και να αυξήσει τα έσοδα της, είτε για να πλαισιώσει τα προϊόντα της με εξίσου όμορφα προϊόντα, μπήκε και στο τομέα του hardware.

Έτσι τώρα εμπορεύεται εκτός των άλλων, ξύλινα μπολάκια, πινέλα, scutles και straight razors. Δεν ξέρω πόσοι έχετε δει το πήλινο/κεραμικό δοχείο για τα σαπούνια, το οποίο μάλιστα πωλούνταν σε τριψήφια ποσά.

Θέλω να καταλήξω, οτι στην ουσία το σαπούνι δεν είναι refill ή τουλάχιστον δεν ξεκίνησε έτσι, αλλά κατέληξε στην πορεία. Απλά, πιθανόν και για λόγους marketing επέλεξε να τα πουλάει ως χωριστά προϊόντα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ θα έλεγα ότι τα πουλάει ξεχωριστά για λόγους καθαρά κέρδους ,όπως η περίπτωση της panacrema που στα σαπούνια της σε μπωλ από πορσελάνη δεν βγάζει refill (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατι) . ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Ιταλικό niche marketing.
(αλλιώς το λέμε στο χωριό μου χαχα)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

akis_peiraias έγραψε:Εγώ θα έλεγα ότι τα πουλάει ξεχωριστά για λόγους καθαρά κέρδους ,όπως η περίπτωση της panacrema που στα σαπούνια της σε μπωλ από πορσελάνη δεν βγάζει refill (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατι) . ...
Για την ώρα δεν έχει αλλάξει κάτι αλλά απο μήνυμα που τους είχα στείλει πριν λίγο καιρό , έδειξαν οτι το σκέφτονται και μάλλον θα το βγάλουν σε refill μελλοντικά
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”