Le Pere Lucien

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Χθες και μετά την δουλειά με μια γρήγορη καταδρομική επιχείρηση στον Γιώργο πήρα το Le Pere Lucien. Το σαπούνι το έχει φέρει ο Γιώργος σε 2 τύπους των 100gr, με άρωμα και χωρίς. Μύρισα και τα δυο πριν αποφασίσω. Το Unscented δεν έχει άρωμα, δεν σου φέρνει απολύτως τίποτα στη μύτη, το Le Pere Lucien - Traditionnel που είναι με το άρωμα φέρνει σε λεβάντα, πολύ κοντά σε μυρωδιά με το MDC Original. Βέβαια στην ένταση και στη διακριτικότητα δεν είναι κοντά, το MDC είναι πιο έντονο και αρκετοί το αφήνουν να χάσει λίγο από την σπιρτάδα του, το LPL από την άλλη είναι διακριτικό, με ένταση όσο πρέπει της λεβάντας. Πάμε να δούμε μερικές φωτογραφίες :
IMG_2100.JPG
Στα 100gr η συσκευασία όχι τόσο πρακτική λίγο μικρότερη από Cella.
IMG_2101.JPG
Τα συστατικά του.
IMG_2102.JPG
Το σαπούνι βρεγμένο μετά το ξύρισμα.

Πρόκειται για ένα μαλακό σαπούνι, χωρίς tallow με τα χαρακτηριστικά των γαλλικών σαπουνιών. Μεταξένιος-βελούδινος αφρός και απόλυτη προστασία στο ξύρισμα. Με το SOC 2 band βγήκαν όλα τα αρώματα της λεβάντας και μοσχομύρισε το μπάνιο, στο ξύρισμα ήταν φανταστικό. Το πινέλο χρειάστηκε λίγες στροφές και ο αφρός ήταν για 5 περάσματα, πανεύκολο. Μου έβγαλε πάρα πολύ καλή προστασία καθώς και ένα φανταστικό γλίστρημα της λεπίδας που μου άρεσε πολύ. Οι ιδιότητες του είναι κοντά στο MDC, ίσως και να είναι καλύτερο αλλά είναι νωρίς. Κλείνοντας θα γράψω ότι εκτός της συσκευασίας-τιμής-υφής, φέρνει πάρα πολύ κοντά στο MDC σε όλα του, άρωμα, ιδιότητες, προστασία, ενυδάτωση, γλίστρημα, ίσως αρκετοί που έχουν το MDC να μην θέλουν να πάρουν παρόμοιο σαπούνι, εγώ επειδή δεν το έχω και ήθελα να το πάρω με το LPL σίγουρα δεν θα το πάρω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Πέτρο δηλαδή η διάμετρος απο το μεταλλικό μπολάκι του είναι μικρότερη και απο του Cella ?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Δυστυχώς ναι, αλλά με το SOC 2 band δεν είχα πρόβλημα, δεν ξέρω μελλοντικά αν θα με χαλάσει αλλά στο μοναδικό ξύρισμα που έκανα με βόλεψε μιας και είναι μαλακό στην υφή και δεν θέλει πολλές στροφές για να φτιάξει μαρέγκα. Πάντως μπορείς να το βάλεις σε άλλο μπολ γιατί έχει μαλακή υφή...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Σίγουρα θα το βάλω σε άλλο μπόλ αν το αγοράσω , όπως έχω κάνει και με το Cella . Αλλά είναι σπαστικό να παίρνεις σαπούνι στο μπολάκι του κατασκευαστή και να το αλλάζεις λόγω μικρής διαμέτρου , ειδικά οταν αυτό είναι μεταλλικό όπως του LPL και οχι πλαστικό όπως του Cella . Το ίδιο θέμα υπήρχε και με τα μπολάκια απο Pannacrema , κάτι που τώρα το διόρθωσαν απο οσο γνωρίζω (έκαναν μεγαλύτερη διάμετρο)
Α, ρε μόνο ο Douglas ήταν άρχοντας με τα ταψιά του. Τον φάγετε τον άνθρωπο....... :lachtot :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Να ρωτήσω και εγώ Πέτρο...

Καταρχάς ένα μπράβο για την παρουσίασή σου...

Και η ερώτησή μου είναι:το μεταλλικό σκεύος είναι αλουμίνιο η ανοξείδωτο; γιατί στα reviews που είδα δεν βγάζανε άκρη.

Και το αναφέρω λόγο ότι στα μεγαλύτερα tin χάλαγε το σαπούνι,ενώ στα μικρά πάλι όχι,τέσπα θα δείξει εν καιρό που λένε...




ΥΓ1: Κατά την γνώμη μου τέτοια σαπούνια δεν τα αφήνεις,έστω και αν χρειαστούν μετάγγιση... :megagrin
ΥΓ2: Τα Γαλλάκια τα πάνε μια χαρά στα προϊόντα τους,και τρίκαλά θα έλεγα...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Νομίζω είναι ανοξείδωτο Tony αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mε 'γειά Πέτρο ! Δεν αξίζει τελικά να πάρεις και το MdC αφού έχεις αυτό, σωστά κατάλαβα ?
Πάντως αν σε αρωματική ένταση είναι μικρότερης ισχύος απο το κλασσικό ΜdC - που σε μένα φαίνεται αδύναμο - θα παραμείνω στο ΜdC μέχρι να τελειώσει και μετά βλέπουμε.
Ίσως βέβαια το αδικώ γιατί αν μυρίσεις τη λεβάντα " αρωματικό ντουλάπας " ( σε ένταση !! ) του Μike, μετά το ΜdC μοιάζει με μιά γλαστρούλα λεβάντας στο μπαλκόνι. :megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Σε ευχαριστώ Ηλία ! Σωστά κατάλαβες, είναι παρόμοια, πολύ κοντά σε όλα τους αυτά τα 2 σαπούνια. Η υφή αλλάζει και η συσκευασία, οι ιδιότητες και των δυο όμως είναι κορυφή.

Υ.Γ Να προσθέσω και την τιμή, το MDC είναι πανάκριβο...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Πέτρο το MDC είναι 200 γραμμάρια και το LPL είναι 100 . Οπότε τα 200 γραμμάρια του LPL κοστίζουν 30 25 ευρώ ενω το MDC 39.5 ευρώ. Η διαφορά είναι 14,5 ευρώ
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Τα 200gr τα πουλάει στα 25€ (από την σελίδα του δες το Άρη), πιο οικονομικό είναι σίγουρα αλλά δεν είναι και Monsavon...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”