Aspis Ice Rain - κρέμα ξυρίσματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Το πώς βρέθηκε στα χέρια μου αυτή η κρέμα από τη Βουλγαρία, το έχω περιγράψει αναλυτικά εδώ. Όπως θα καταλάβετε από το ύφος της δημοσίευσης, δεν μου πολυγέμιζε το μάτι λόγω προέλευσης και χαμηλής τιμής. Λίγη ώρα μετά από αυτό το ποστ, όμως, σκέφτηκα ότι αυτή η αντίληψη είναι λαθεμένη. Οι Βούλγαροι δεν έχουν ψυχούλα δηλαδή;

Αφού στο μεταξύ ξεπέρασα τους ενδοιασμούς μου αγοράζοντας άλλες δύο κρέμες από τη γειτονική χώρα, είπα να δοκιμάσω την Aspis Ice Rain σήμερα το πρωί, παρότι πιάσανε τα κρύα και η μενθόλη που περιέχει στη σύνθεσή της ενείχε τον κίνδυνο να με παγώσει περισσότερο. Μια που αναφέρθηκα σε ένα συστατικό, btw, ευκαιρία είναι να τα αναφέρουμε όλα. Δεν ξέρω τι σημαίνουν όλα αυτά, αλλά είδα ότι στις παρουσιάσεις σας ενδιαφέρει να υπάρχει αυτό το στοιχείο:

Aqua, Myristic Acid, Stearic Acid, Palmitic Acid, Glycerin, Potassium, Hydroxide, Parfum, Boric Acid, Allantoin, Sodium Tetraborate, Menthol.

Κατ' αρχάς η συσκευασία είναι κομψή και πρακτική, από εύκαμπτο πλαστικό, σαν τις περισσότερες οδοντόκρεμες. Πάμε και στην ουσία. Εχοντας ως μέτρο σύγκρισης την Palmolive Rinfrescante και το έντονο, σαν... αναψυκτικού, άρωμά της, άνοιξα πρώτα να μυρίσω την Aspis. Δεν ένιωσα τίποτα και αμέσως σκέφτηκα: "Μάπα το καρπούζι". Προχώρησα, παρ' όλα αυτά. Η κρέμα βγήκε σχετικά δύσκολα από το σωληνάριο, ήταν αρκετά σφιχτή. Εβαλα όση ποσότητα βάζω συνήθως στο μπολάκι.

Εικόνα

Και άρχισα το χτύπημα, αφού έριξα λίγες σταγόνες νερό στο πήλινο μπολ. Γρήγορα η κρέμα "ζήτησε" κι άλλο νερό, το πρόσθεσα και ύστερα από δουλειά ενός λεπτού περίπου, το αποτέλεσμα ήταν αυτό:

Εικόνα

Η μαρέγκα ήταν πηχτή και δεν είχε γυαλιστερή υφή. Δεν ήταν και τραχιά όμως, περίπου σαν υγρή πούδρα, αν με καταλαβαίνετε. Ιδιαίτερο άρωμα δεν έγινε αισθητό ούτε όταν άπλωσα τη μαρέγκα στο πρόσωπο. Μόνο ένα διακριτικό άρωμα καθαριότητας. Μόλις συμπληρώθηκε ένα λεπτό και ενώ δεν είχα σταματήσει να τον απλώνω με το πινέλο, ή φάτσα μου άρχισε να παγώνει. Δεν της φαινόταν της Aspis απ' το άρωμα, αλλά η μενθόλη είχε κάνει τη δουλειά της μια χαρά.

Στη διάρκεια του ξυρίσματος ο αφρός δεν στέγνωσε, στο μπολάκι όμως διαπίστωσα ότι είχε ξεθυμάνει αρκετά όση ώρα έμεινε απείραχτος. Για να βγει αρκετός αφρός το τρίτο πέρασμα χρειάστηκε να τον δουλέψω με το πινέλο (με ελάχιστη επιπλέον δόση και χωρίς άλλο νερό). Με προβλημάτισε κάπως αυτό, αλλά το ξύρισμα ως ξύρισμα ήταν καλό και χωρίς ερεθισμούς, όπως πιθανόν είδατε και εδώ. Δεν μπορεί, κάποιον ρόλο θα έπαιξε και η κρέμα.

Αν και δεν έχω ως μέτρο σύγκρισης τα τοπ προϊόντα του χώρου (τοπ για μένα είναι η Palmolive π.χ.), θα επιχειρήσω και την καθιερωμένη βαθμολογία ανά ιδιότητα. Ας πούμε ότι είμαι λίγο πιο επιεικής:

Τιμή 10
Ποιότητα 8
Άρωμα 6
Δημιουργία Αφρού 7
Ενυδάτωση 8
Συσκευασία 6

Η άποψή μου, λοιπόν, είναι ότι πρόκειται μία πολύ αξιόλογη κρέμα για τα λεφτά της (την πήρα 1,10 ευρώ τα 100 ml) σε όποιον αρκείται στα λεγόμενα "προϊόντα σούπερ μάρκετ". Δεν υστερεί αισθητά της πράσινης Palmolive και θα είναι μία από τις βασικές επιλογές μου το προσεχές καλοκαίρι -αν και μέχρι τοτε, ποιος ξέρει τι άλλο θα έχω ανακαλύψει. :megagrin
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Eπειδή έχω και εγώ την εν λόγω κρέμα να πω δυο λόγια επιπλέον.Σε γινικές γραμμές συμφωνώ στα περισσότερα αν όχι σε όλα.Η κρέμα είναι πολύ ωραία και το άρωμά της είναι υδάτινο.Είναι ας το πούμε μια διαφορετική πρόταση σερβιρίσματος του cool water.Φυσικά θυμίζει έντονα μπάνιο δεκαετίας 90.Η μενθόλη τώρα είναι πολύ λίγη συγκριτικά ας πούμε με μια proraso πράσινη.Σου αφήνει μια δροσιά η κρέμα αλλά ως εκεί.Να τονίσω οτι οι βουλγάρικες κρέμες έχουν καλά συστατικά αν και λίγα,κάτι που φαίνεται και σε αυτήν εδώ.Θα έλεγα οτι είναι στα επίπεδα της palmolive και εγώ αν και απέχει για παράδειγμα από την castle forbes.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μη συγκρινεις ρε Τηλεμαχε αβοκαντο με μπαμιες...

Η μια εχει ενα ευρω και κατι, και η αλλη 35! Λογικο δεν ειναι να υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα? Λεω γω τωρα..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Δίκιο έχεις Στέφανε.Απλά ήθελα να τονίσω οτι η απόσταση που χωρίζει την castle forbes με την εν λόγω κρέμα είναι μικρότερη από αυτή που τη χωρίζει με μια derby για παράδειγμα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Stefanos έγραψε:Μη συγκρινεις ρε Τηλεμαχε αβοκαντο με μπαμιες...

Η μια εχει ενα ευρω και κατι, και η αλλη 35! Λογικο δεν ειναι να υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα? Λεω γω τωρα..
Όπα περίμενε τώρα γιατί μπήκες σε περίεργα λημέρια :hystericalbs1

Τι είναι καλύτερο/ακριβότερο? Το αβοκάντο ή οι μπάμιες?? :mad

ΣΟΡΡΥ :offtopic
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εμενα με αρεσουν και τα 2.. :beah2 :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εγκαινίασα τη θερινή σεζόν με ξύρισμα με την Aspis, την οποία είχα ξεχασμένη από το περσινό καλοκαίρι.

Επιβεβαίωσε την καλή άποψη που 'χα γι' αυτήν από τότε που ήμουν νεούδι στο άθλημα, αν και στη βαθμολογία του αρχικού ποστ θα της έβγαζα έναν πόντο στον τομέα της ενυδάτωσης. Ίσως να φταίει και η εποχή, βέβαια, μια και δεν έχουν πιάσει για τα καλά οι ζέστες (και η αλήθεια είναι ότι και το ελεγχόμενο, σε σχέση με την πράσινη Palmolive, «πάγωμα» που προκαλεί, μου έπεσε λίγο βαρύ σήμερα).

Για τα υπόλοιπα η γνώμη μου δεν αλλάζει. Αριστος αφρός αν δεν τσιγκουνευτείς την ποσότητα και εξαιρετική προστασία. Οι Βούλγαροι κατέχουν το αντικείμενο και τα ευρείας κυκλοφορίας προϊόντα τους είναι όλα αρκετά πάνω από τον μέσο όρο.

Θα παίξει πολύ από δω και πέρα, για να τελειώσει κιόλας μια και λόγω ατυχήματος με το σωληνάριο την έχω τοποθετημένη στο βαζάκι του pre-shave της Proraso.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

θα συμφωνησω με την πολυ εμπεριστατωμενη κριτικη του Roadrunner. προκειται για καλη κρεμα η οποια στεκεται ανετα διπλα στα πιο γνωστα ονοματα του χωρου.καλη προστασια,αρωμα ουδετερο και λογικη ποσοτητα μενθολης, καμμια σχεση με proraso και palmolive.την καταλαβαινεις αλλα δεν σε παγωνει κιολας.ζηταει αρκετο νερακι και ο αφρος που κανει ειναι μεταξενιος και καλυπτικοτατος ,χωρις να πεφτει`η να στεγνωνει( τουλαχιστον στο μισαωρο).καλη επιλογη για καποιον που θελει να δοκιμασει κατι διαφορετικο χωρις να σκεφτεται την τιμη. :handgestures-thumbupright:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”