Denim Original shaving cream

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Από καιρό είχα βάλει στο μάτι αυτήν την κρέμα. Ήταν από τα λίγα “προϊόντα super market” που λέω εγώ, που ήθελα πολύ να την δοκιμάσω οπωσδήποτε. Είναι από τις παλιές μάρκες στον χώρο (η Denim), βρίσκεις πολύ εύκολα την υπόλοιπη σειρά στην ελληνική αγορά (after shave, κολώνια, αφρόλουτρο κλπ) εκτός από την κρέμα. Κατασκευάζεται στην Ιταλία και παραγγέλθηκε λοιπόν από Πορτογαλία. Ένα προϊόν που στοιχίζει 2~2,5€ στην Ιταλία και Πορτογαλία, εγώ το πήρα σχεδόν 9€ με τα μεταφορικά.

Εικόνα

Το άρωμά της είναι ακριβώς το ίδιο με το after shave και την κολώνια, το κλασικό της Denim. Δεν μπορώ να το περιγράψω, είναι πολύ χαρακτηριστικό και ιδιαίτερο. Μπορεί κανείς να καταλάβει αν μυρίσει το as σε κάποιο Carrefour, που το βρίσκει εύκολα. Τεχνητό σίγουρα άρωμα, άρωμα ανδρικής κολώνιας παλιάς κοπής ’80s, αλλά ωραίο και αρκετά έντονο χωρίς όμως να γίνεται ενοχλητικό. Σίγουρα δεν είναι κάποιο εκλπεπτισμένο αιθέριο έλαιο που βρίσκει κανείς στα πιο ακριβά προϊόντα, αλλά παραπέμπει σε άλλην εποχή. Για τα δικά μου γούστα είναι πάρα πολύ καλό. Περιέχει menthol το οποίο είναι μεν αισθητό, όχι όμως όπως σε άλλες χαρακτηριστικές περιπτώσεις (πχ Proraso, Palmolive, Ingram κλπ). Είναι τόσο, όσο χρειάζεται.

Στο ξύρισμα πήγε πολύ καλά σε όλους τους τομείς (ενυδάτωση, προστασία, γλίστρημα, περιποίηση) παρόλο που το τεστ με την Futur στο 6,5 ήταν ιδιαίτερα απαιτητικό. Το αποτέλεσμα ήταν ένα βαθύ φανταστικό ξύρισμα, χωρίς προβλήματα. Σαφώς και δεν είναι κάποια κρέμα πολυτελείας, σαφώς και δεν φτάνει σε απόδοση ένα καλό tallow σαπούνι ή μια Castle Forbes. Αλλά για την κατηγορία του (προϊόν super market) βρίσκω ότι είναι εξαιρετικό, γιατί υπό αυτήν την οπτική νομίζω ότι πρέπει να κριθεί.

Η συνολική του εικόνα μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις (ξανατονίζω σε σχέση με την κατηγορία του) και ίσως αργότερα να ξαναπαραγγείλω. Οι παλαιότεροι που έχουν αναμνήσεις από το άρωμά της, νομίζω ότι θα την εκτιμήσουν.

Και για να είναι πιο ολοκληρωμένη η εικόνα, ιδού και τα συστατικά της:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Βλέπω ότι έχει διανομή ο Σαράντης; Αρα υπάρχει ελπίδα να τη βρούμε πουθενά. Ενδιαφέρουσα παρουσίαση, θυμάμαι το άρωμα της Denim (και το σλόγκαν: "Για τον άνδρα που δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ"), μπαίνει κι αυτή η κρέμα στις "προς αναζήτηση".
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

αγαπημένο old school (edt) άρωμα με τρομερά μεγάλη διάρκεια που θα ζήλευαν και τα ποιο ακριβά αρώματα
αξίζει και με το παραπάνω τα 10 ευρώ που κοστίζει
δυστυχώς δεν είχα τη τύχη να δοκιμάσω το ASL μιας και δεν χρησιμοποιώ καθόλου lotions
στα hondos παλιότερα είχε πάρει το μάτι μου και το ASB !!!!!!!!!!

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Την έβρισκα τοπικά αλλά κάτι με αποθούσε...αν τη βρώ θα την πάρω.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Υπάρχει σε συσκευασία δώρου νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) σε κλασσικό χάρτινο κουτάκι με σελοφάν για να φαίνονται τα προϊόντα.
Έχει μέσα και το κλασσικό asl και ντουζ.
Κάπου πρέπει να το είχα δει στα σούπερ μάρκετ που ψωνίζω συνήθως, θα το αναζητήσω.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

VFM κρεμα και αρωμα κλασικο που διαρκει.Κανει και πολυ αφρο με λιγη ποσοτητα.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τελικά την βρίσκουμε πουθενά Ελλάδα? Την έχει δει κάποιος φίλος?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 495 times

Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

Π. Φύσσα 66, Κερατσίνι 187 57
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”