HTGAM Synergy shaving soaps

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

:whistle
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μπράβο του για το ξεπούλημα, τα σαπούνια του είναι όντως διαφορετικά και σαν άρωμα αλλά και ως ιδιότητες.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Ηλίας έγραψε::whistle
Καλορίζικα ;)
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Παιδιά ο τύπος ξέρει από marketing. Τα σαπούνια που πουλήθηκαν εχτές έχουν ήδη σταλεί.
Δηλαδή είχε τη μηχανή έτοιμη για να στείλει 300+ πακέτα!

Πάλι λέω. Σε λάθος επάγγελμα είμαστε...
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μου ήρθε σήμερα, στον χρόνο ρεκόρ των 9 ημερών (!!), το πρώτο από τα 2 πακέτα που παρήγγειλα από το HTGAM, αυτό που περιελάμβανε το πολυαναμενόμενο CaD. Το σαπούνι με ενθουσίασε από το πρώτο κλάσμα δευτερολέπτου που άνοιξα το κουτί του. Συγχωρήστε μου λοιπόν τον ενθουσιώδη τόνο σε αυτή την μίνι παρουσίαση πρώτης επαφής...

Κατ' αρχάς, πρόκειται για νέα έκδοση (v 2.0) του σαπουνιού, με αλλαγμένη φόρμουλα. Όλα τα συστατικά παραμένουν φυτικά και οργανικής προέλευσης, χωρίς χημικά πρόσθετα και συντηρητικά, αλλά με αρκετά μικρότερη λίστα συστατικών. Αυτό γίνεται αμέσως εμφανές στην πράξη: το σαπούνι έχει εντελώς διαφορετική υφή, είναι πιο μαλακό, με άσπρο χρώμα:

Εικόνα

Επίσης, απουσιάζει εντελώς η χαρακτηριστική οσμή βουτυρίλας που έχουν τα πρώτης έκδοσης σαπούνια synergy. Εδώ μυρίζει κατευθείαν το άρωμα του σαπουνιού.

Το άρωμα του CaD είναι πράγματι εκπληκτικό... Δεν μπορώ ακόμα να το περιγράψω, γιατί δεν έχω εντοπίσει πλήρως όλες τις νότες του, όμως σαφέστατα βγάζει αυτό που ο υπότιτλός του λέει: classic shaving cream. Μυρωδιά σχετικά παλιακή, αρρενωπή, καθαριότητας και σαπουνιού, με μια υφή μόσχου, ηπίως γλυκερή. Φέρνει κάπως στον χαρακτήρα κρεμών των 60 και 70 τύπου mennen κλπ. Δύσκολα δε θα σας αρέσει...

Ξυριστικά, όσο απίστευτο κι αν ακούγεται, είναι ακόμη καλύτερο από την ήδη άριστη πρώτη έκδοση των synergy! Μα είναι δυνατόν ένα ήδη άριστο σαπούνι να γίνει ακόμη καλύτερο; Κι όμως, φαίνεται πως είναι!
Τα synergy v1.0 δεν υστερούσαν σε κανέναν τομέα (πλην ίσως της αρχικής οσμής βουτυρίλας). Η έκδοση 2.0 έχει εντείνει ακόμη περισσότερο την ήδη εξαιρετική απόδοση της αρχικής έκδοσης! Προστασία, ενυδάτωση, ευκολία φορτώματος και αφρισμού... φίλοι μου, σε όλες αυτές τις παραμετρους το νέο synergy ξεφεύγει ακόμη πιο μπροστά. Λόγω της γενικής ευχρηστίας, καθαρότητας συστατικών και απόδοσής του, επιτρέψτε μου να το τοποθετήσω μία κατηγορία παραπάνω από οτιδήποτε άλλο κορυφαίο έχω δοκιμάσει (Mitchell's, dr harris, cella - μόνο η Al's shaving cream το ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής)...

Εδώ η μαρέγκα που έφτιαξα με το soc bristle κι ένα σχετικά μέτριο φόρτωμα (15" - 20")

Εικόνα

Εδώ μετά το πρώτο πέρασμα

Εικόνα

Κι εδώ αυτό που έμεινε στο πινέλο μετά από 4 περάσματα κι άπλωμα στο πρόσωπο όλου του υπολείματος του μπολ:

Εικόνα

Πιστεύω πως ακόμη κι αν κόστιζε τα διπλάσια, πάλι θα άξιζε!
Αν έχετε εκπλαγεί με διάφορα προϊόντα ξυρίσματος μέχρι τώρα, δοκιμάστε οπωσδήποτε και το νέο, synergy v 2.0. Θα σας εκπλήξει ακόμα περισσότερο! Εικόνα Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Βασίλη,βλέπεις διαφορά στο περφόρμανς μεταξύ του cad και του gondolier?(γιατί ,αν δεν κάνω λάθος,και το gondolier ανήκει στην δεύτερη φόρμουλα των synergy).Και εντελώς υποκειμενικά,ποιό από τα δύο αρώματα προτιμάς?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Μπράβο Βασίλη , ξεσήκωσε μας και άλλο τώρα που το σαπούνι είναι out of stock...... :!@#! :megagrin
Πολύ ωραία η παρουσίαση φίλε ήδη με ξεσήκωσες...... :drool :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Πολύ ωραία παρουσίαση και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες πληροφορίες και φωτογραφίες, ευχαριστούμε :mrgreen:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

paratairosexthros έγραψε:Βασίλη,βλέπεις διαφορά στο περφόρμανς μεταξύ του cad και του gondolier?(γιατί ,αν δεν κάνω λάθος,και το gondolier ανήκει στην δεύτερη φόρμουλα των synergy).Και εντελώς υποκειμενικά,ποιό από τα δύο αρώματα προτιμάς?
Ο γονδολιέρης δεν είναι v 2.0. Αυτό φαίνεται και από τη λίστα συστατικών τους, είναι διαφορετική.
Τώρα, αναφορικά με τα αρώματα.... τα λατρεύω και τα δύο! Ο γονδολιέρης μου φαίνεται λίγο πιο "φίνος", αλλά δεν μπορώ να πω ότι θα άφηνα χωρίς πόνο το ένα για το άλλο.... :megagrin
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τα Synergy ανήκουν στη κατηγορία του " διάλεξε μόνο ένα " σαπούνια. Έχουν μόνο ένα μειονέκτημα. Μικρή διάρκεια. Αν λοιπόν ξυρίζεσαι καθημερινά και βρεθείς στο ερημονήσι για ένα χρόνο, πάρε δύο μεγάλα "ταψιά", έτσι για να 'σαι σίγουρος, πάντα με νορμάλ φόρτωμα.
Εγώ συνεχίζω και παρ'όλο που περιμένω το CaD - εκτός ίσως απο το διάλειμμα γνωριμίας - θα συνεχίσω με το Cavendish. Θέλω απο περιέργεια να δώ πόσο θα κρατήσει.

ΥΓ. Το "ίσως" στο διάλειμμα γνωριμίας αλλά και το "δεν μπορώ να πω ότι θα άφηνα χωρίς πόνο το ένα για το άλλο..." ,υποκειμενικά πάντα, υποδηλώνει μιά ακόμη "επιτυχία" του σαπουνιού. Όταν ο ίδιος ο χρήστης δε το αλλάζει εύκολα για κάτι ανανεωμένο και πιθανόν καλύτερο, πέρα απο το άρωμα που δε το εξετάζουμε αυτή τη στιγμή, σημαίνει πολλά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”