HTGAM Synergy shaving soaps

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Εγω γιατί δεν βλέπω κάτι σχετικό στο προφίλ του ? Ή τουλάχιστον δεν μπορώ να διακρίνω κάτι σχετικό με το ban......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Από την απάντησή του πάντως, δεν θα έλεγα πως τον εμπιστεύομαι...
Έγραψε πάρε πολλά για το πόσο κακό είναι το FDA και λίγα για το θέμα που ήδη συζητούσαν...
Σαν να έκρυβε κάτι και να ήθελε την προσοχή μας αλλού θα έλεγα...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εικόνα
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Εμένα πάντως μου βγάζει αυτό στο προφίλ του , στο οποίο δεν φαίνεται το ban.........

Εικόνα

Κρίμα πάντως να πάρει τέτοια τροπή η υπόθεση.......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όποιος έχει όρεξη ας κοιτάξει λίγο στη σελίδα του ΗTGAM στο facebook. Απαντά εκεί για το θέμα που δημιουργήθηκε με το B&B και τον mod.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Επειδή δεν έχω facebook, θα το εκτιμούσα αν κάποιος την αντέγραφε σε αυτό το θέμα ή σε π.μ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον κόπο σας!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

"For those in the know. If any of you saw the end of a certain locked thread and are confused about the Mods rather childish reply and locking of the thread, here is the proof I gave him the go ahead to post my reply. (observe time and date stamp) I have forwarded this to him from a few emails asking him to remove that comment but have yet to hear a reply. AGENDA! Shave On Gents...(god all I wanna do is make soap, if I wanted drama I'd do theater! "

"Just to be clear, I formulated Synergy to have a glass like sheen in order to aid in lather building, "Synergistic-ally" in combination w/ the large format tin, this is as many of you know, the end result. I put 6 months into trying to create the best shave soap for me, loads fast, handles hard and soft water, works with any brush, etc. This is how Synergy came to be. It's not in my nature to play off a base recipe w/out altering it drastically and making it my own. These sayers of Nay cropping up need to stop kvetching and get to work on their own formulas! Sorry for the rant and shave on......geesh. (this was in regards to the SN thread)"

Τώρα και τα πμ έχουν πρόβλημα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Και πάλι επιλέγω να μην τον εμπιστευτώ μια και μου φαίνονται λίγο κάπως αυτά που λέει...
Ίσως κάποια στιγμή να δοκιμάσω κάποιο σαπούνι του αλλά θα το σκεφτώ μερικές φορές παραπάνω πριν αγοράσω κάτι δικό του μετά απ'αυτό και την ύποπτη δεν-φταίω-εγώ-αλλά-όλοι-οι-άλλοι-και-είναι-συνομωσία (κατ'εμέ) συμπεριφορά του.
Πάντως έχει λέγειν και γνώσεις marketing ;)
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά ο καθένας έχει την γνώμη του η οποία είναι απόλυτα σεβαστή . Αλλά οσον αφορά το άτομο μου , δεν πρόκειται να κάνω καμιά οικονομική συμφωνία μαζί του για να το σκεφτώ αν θα τον εμπιστευτώ ή όχι . Σαπούνια θα αγοράσω , και τα σαπούνια του κατά γενική ομολογία είναι κορυφαία . Τα υλικά του είναι κορυφαία και δεν νομίζω να βάζει τίποτε τοξικό μέσα για να μας ξεπαστρέψει.... :bigsmilie :megagrin πελάτες θέλει.....
Απο εκει και πέρα ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του και αναλόγως πράττει ....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Κύριοι, ας χαλαρώσουμε! Για σαπούνια πρόκειται, όχι για το επόμενο σατανικό σχέδιο του Δόκτορος Τσι, που σκοπεύει στην δηλητηρίαση της ανθρωπότητας και τη μετατροπή της σε ζόμπι :megagrin

Ας μην ξεχνάμε εξάλλου τις παραμέτρους αυτές της μαζικής ψυχολογίας που συντελούν στη δημιουργία τέτοιων flame wars: κάποιο θέμα αποκτά ξαφνικά υπερβολική δημοσιότητα (αυτό ακριβώς συνέβη με την έκδοση του CaD και Steeplechase και φούντωσε με τα μαρκετίστικα κόλπα του Douglas περί limited releases κλπ). Φτάνει έτσι να απασχολεί πολύ μεγαλύτερο αριθμό ανθρώπων απ' ότι συνήθως. Αρχίζουν έτσι να ψάχνουν διάφορες παραμέτρους του θέματος αυτού και να εκφράζουν γνώμη πολλοί άνθρωποι, άγνωστου και διαφορετικού επιπέδου. Στις διαδικτυακές κοινότητες όμως, η γνώμη του ειδικού έχει ακριβώς ίδια βαρύτητα με τη γνώμη του άσχετου ή κακοπροαίρετου (ή κάποιου που απλά έχει ψυχολογικά προβλήματα και επιζητά την προσοχή μέσα από τη δημιουργία φασαρίας) (Για παράδειγμα, στο εν λόγω θέμα του B&B υπήρξαν γράφοντες που υποστήριζαν πως ποτέ δεν έκαναν πολύ καλό ή ποιοτικό αφρό με τα Synergy, την ίδια στιγμή όμως που υπάρχουν χιλιάδες μαρτυρίες (υποστηριζόμενες από οπτικό υλικό) για το ακριβώς αντίθετο! Αυτό μπορεί να μην σημαίνει τίποτα, μπορεί όμως να σημαίνει και την ασχετοσύνη ή απειρία των συγκεκριμένων γραφόντων -με ανάλογο αντίκτυπο στο επίπεδο της "αλήθειας" που προσπαθούν να εκφέρουν...).
Μάλιστα, σε ορισμένες περιπτώσεις (πχ όσο λιγότερα στοιχεία είναι διαθέσιμα ή όταν δημιουργείται ένα κλίμα συνομωσιολογίας κλπ) η γνώμη του ανακατευτήρα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη γνώμη του ειδικού, για τον απλό λόγο ότι η γνώμη του αδαή δεν στηρίζεται σε ορθολογική τεκμηρίωση,[*] κάτι που αποτελεί τον μοναδικό βράχο πάνω στον οποίο μπορεί να ακουμπήσει ο ειδικός - αλλά εν προκειμένω αυτό είναι αδύνατο, μιας και υπάρχει λίγη πληροφορία σχετικά με την πραγματική φόρμουλα των Synergy.

Δεν λέω ότι η όποια κριτική ασκείται στο ζήτημα των Synergy είναι παράλογη. Λέω απλά πως εν προκειμένω η κριτική που ασκείται, αφενός δεν έχει ιδιαίτερη τεκμηρίωση (μιας και υπάρχουν λίγες πληροφορίες σχετικά με την παρασκευή τους, πράγμα όμως που ισχύει για κάθε προϊόν) και αφετέρου η κριτική αυτή ασκεί ψυχολογική επίδραση πολύ μεγαλύτερη από την αλήθεια που κουβαλά, λόγω του διαδικτυακού φουσκώματος του ζητήματος, γεγονός που σχετίζεται περισσότερο με μηχανισμούς μαζικής ψυχολογίας παρά με γεγονότα.

Ας χαλαρώσουμε λοιπόν :)

[*] Αν σας φαίνεται κάπως αιρετική η άποψη αυτή, ρίξτε μια ματιά εδώ, είναι νομίζω ενδιαφέρον: Μιας λογικής απόσταση...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”