ΦΑΕΝΑ με λανολίνη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Παρέλαβα κι εγώ μέσα στη βδομάδα το ΦΑΕΝΑ μύρτιλο με λανολίνη. Πρώτη δοκιμή πριν 5 ημέρες κάνοντας μια μεγάλη χαζομάρα! Εκτός απο το σαπούνι χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τo πινέλο Omega S10081 (συνθετικό) καθώς και τις Viking's Sword... Συν οτι ημουν άρρωστος!

Ξεκινάω λοιπόν, φορτώνω την Viking's στη progress, βρέχω το συνθετικό με μπόλικο νερό και αρχίζω το φόρτωμα. Υπ'όψιν οτι πάντα τα σαπούνια τα φορτώνω με την τεχνική του Marco και κάνω face lathering. Μου έχει ταιριάξει απίστευτα και πέρνω πάντα θεικούς αφρούς! Δυστυχώς όμως δεν κατάφερα να πάρω το επιθυμητό αποτέλεσμα με το συνθετικό αλλά τουλάχιστον έκανα ένα αξιοπρεπή αφρό. Για να μην πολυλογώ σε καποια σημεία πρέπει να αφαίρεσα και 10 στοιβάδες δέρμα :character-jason: Με τσάκισε κ προφανώς το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το είχε η λεπίδα... Έτσι μέσα και στην αρρώστια μου, τις επόμενες μέρες ούτε να μυρίσω το σαπούνι δεν ήθελα!

Όλα αυτά μέχρι σήμερα, που είπα να ξυριστώ ξανά με το Φαένα αλλά αυτή τη φορά με δοκιμασμένο set-up! 'Εβγαλα μετά απο καιρό την 34c απο το συρτάρι (λόγω των ερεθισμών απο το προηγούμενο ξύρισμα άφησα στην άκρη την πολυαγαπημένη progress), φόρτωσα μια Personna Platinum, και πέταξα μια ξούρα επική! :happy-partydance:

Το σαπόυνι πάρα πολύ καλό σε όλα του! Σε αφρισμό, σε γλύστριμα, και σε ενυδάτωση.' Φέρθηκε εξαιρετικά στους προηγούμενους ερεθισμούς και γενικά έμεινα υπερευχαριστημένος! Ούτε balm δε χρειαζόταν να βάλω μετά το ξύρισμα... Βέβαια έβαλα το αντίστοιχο balm της Φαενα μόνο και μόνο για το άρωμα και για μια έξτρα περιποίηση στους ερεθισμούς.

Μπράβο στα παιδιά για την προσπάθειά τους και εύχομαι να συνεχίσουν να εξελίσσονται διαρκώς!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Νομίζω χωρίς υπερβολή οτι ειναι το καλύτερο non - tallow σαπούνι απο οσα εχω δοκιμάσει.
Η ποιότητα δε του αφρού του στεκεται επάξια και διπλa στα tallow.
Το Μύρτιλο πολύ πετυχημένο απο θέμα μυρωδιάς.
Η συσκευασια σε προδιαθετει ευχαριστα με το καλαίσθητο κουτι αλλά μολις το ανοιξεις, καταστροφή!!! Τι ειναι αυτο το πλαστικό και τι ειναι αυτη η απαράδεκτη ετικέτα? Μεγάλο εμπορικό φάουλ! Ειναι κριμα γιατί σε μια αγορά με τοση πληθώρα προιόντων οι λεπτομέρειες μπορούν να σε απογειώσουν σαν εταιρία αλλά και να σε χαντακώσουν!
Άρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Φαένα με λανολίνη δεν έχω δοκιμάσει , αλλά το απλό Φαένα που είχα πάρει (μαστίχα Χίου) ηταν απλά ενα καλό σαπούνι που απείχε κατά πολύ απο τα κορυφαία non tallow σαπούνια που έχω.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Υποστήριζα πάντα την Φαένα και εξακολουθώ να την στηρίζω,έχω δοκιμάσει δε όλα τους τα προϊόντα μέχρι τώρα...

Χωρίς λανολίνη ήταν καλό,με λανολίνη λίγο καλύτερο,κατά τα άλλα όπως τα λέει ο φίλος (Άρης22),υπάρχουν (non tallow) σε άλλα επίπεδα,πολύ μακριά,όμως μπράβο στα παιδιά που προσπαθούν και βελτιώνουν τα προϊόντα τους...

[*]Οποιαδήποτε σύγκριση με tallow κατά την γνώμη μου πάντα είναι άκυρη,και όχι μόνο για την Φαένα...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Μου τελείωσε χθες το δείγμα του Φαένα Τριαντάφυλλο με λανολίνη. Εβγαλε γύρω στα 25 ξυρίσματα (το δείγμα πρέπει να 'ταν γύρω στα 30 γραμμάρια), αλλά ακόμα είμαι μπερδεμένος.

Τον πρώτο καιρό, καλοκαίρι-φθινόπωρο πέρυσι, μου άρεσε.

Τον χειμώνα που δοκίμασα Tabac και σία, μου φαινόταν «λίγο» και δεν πήγαινε εύκολα το χέρι μου σ' αυτό. Οταν αποφάσισα να το τελειώσω, το χρησιμοποιούσα σχεδόν με το ζόρι.

Στα τελευταία ξυρίσματα που έτριβα το μικρό κομματάκι που είχε απομείνει απ' ευθείας στο πρόσωπο, με αποτέλεσμα να κρατιέται περισσότερη ποσότητα στα γένια, με εντυπωσίασε.

Το συμπέρασμα είναι ότι έχουμε να κάνουμε με σαπούνια που είναι σίγουρα καλά έως πολύ καλά και με το Μύρτιλλο που επίσης έχω σε δείγμα πήρα το μάθημά μου και θα φορτώνω περισσότερη ποσότητα. Απλώς, επιμένω με κίνδυνο να γίνω κουραστικός ότι είναι λίγο ακριβά. Αν κόστιζαν γύρω στα 8-9 ευρώ πιστεύω θα τα εκτιμούσαμε πολύ περισσότερο μια και, θέλοντας και μη, η τιμή παίζει ρόλο και στις γνώμες μας.

Θα μου πεις, για 2-3 ευρώ παραπάνω πέφτει έξω ο προϋπολογισμός σου; Οχι, γι' αυτό και θα ξαναπάρω κάποια στιγμή. :)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Roadrunner φυσικά και παίζουν τα χρήματα τεράστιο ρόλο στην αξιολόγηση ενός σαπουνιού. Δεν έχεις την ίδια απαίτηση από ένα σαπούνι των 8€ και σε ένα των 20€ . Συμφωνώ απόλυτα ότι μια χαμηλότερη τιμή θα τα καθιστούσε σε άλλη κλάση ... άλλωστε βλέποντας και πολλά βίντεο στο YouTube από ξένους wet shavers το θέμα της τιμής το έχουν σαν άμεσο κριτήριο της κατάταξης του σαπουνιού σε μια κατηγορία.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53



;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

:lmao :greetings-clappingorange:

χαχαχαχαχααχ κορυφή ο Kazantzides!!!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Τραγικό !!!!!

:D :D :D :D :D
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ωραίος ο Con !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”