ΦΑΕΝΑ με λανολίνη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Account Suspended :ninja_hide

This Account Has Been Temporarily Suspended
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Υπαρχουν στο site τους Ηλια, το οποιο αυτη την στιγμη αντιμετωπιζει καποιο θεμα απ' οτι βλεπω.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εγώ έλαβα προ καιρού μήνυμα από τον Φωκίωνα για τα αρώματα αλλά δεν είχα ούτε λεφτά ούτε ήταν κάποιο με τρέλαινε για να βρώ λεφτά γρήγορα.Καλά έκανε ο Φωκίωνας και δεν κατάλαβα γιατί να μην πράξει έτσι.Αυτός βγάζει τα σαπούνια αυτός επιλέγει.
Για την ιστορία ήταν bay rum και κάτι σαν πράσινο proraso.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Fokion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 01 Απρ 2014, 10:38
9
Has thanked: 3 times
Been thanked: 26 times
Επικοινωνία:

Ποτέ δεν έχουμε ξαναγράψει για θέματα των προιόντων μας στο forum, και ελπίζω ο admin να μας επιτρέψει αυτές τις γραμμές.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους όσους ενδιαφέρθηκαν και αγαπούν ακόμα τα προιόντα μας (ΦΑΕΝΑ) και τα τελευταία LE soaps, για τα οποία ίσως δημιουργήθηκε θέμα, που μπορεί αν ευθυνόμαστε και εμείς. Δεν θέλαμε σε καμία περίπτωση να προκαταβάλουμε τα μέλη των forum με τα αρώματα (bay-ylang & menthol-lavender-eucalyptus), αλλά αποφασίσαμε να προχωρήσουμε στην παραγωγή τους, για να ανταποκριθούμε άμεσα στα δικά σας σχόλια για σαπούνια αποκλειστικά στα μέλη των forum (ελληνικά και ξένα). Πραγματικά, στείλαμε μόνο email στους ήδη πελάτες μας και δεν κάναμε καμία περαιτέρω προσωπική νύξη για αυτά τα LE σαπούνια στο forum.
Παραμένουμε ανοιχτοί στο μέλλον για σχόλια, προτροπές, συμβουλές για νέα σαπούνια, aftershaves, νέα αρώματα και συνδιασμούς.
Μας έχετε βοηθήσει όλοι πάρα πολύ να βρούμε σιγά σιγά τον δρόμο μας στα προιόντα ξυρίσματος.
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Ήξερα από την ώρα που ξύπνησα οτι θέλω να ξυριστώ με το ΦΑΕΝΑ Μύρτιλο.

Μου αρέσει πολύ το άρωμά του. Όταν το άνοιξα με ξένισε λίγο αλλά έχω μάθει να δίνω χρόνο σε ότι δεν μου αρέσει μόνο και μόνο επειδή πρόκειται για κάτι πρωτόγνωρο, εν αντιθέση με άλλα που ξετρελένομαι με την πρώτη, μετά όμως όχι μόνο καταλαβαίνω οτί ήταν η έξαψη της στιγμής της πρώτης επαφής αλλά τα βαριέμαι καί γρήγορα θα έλεγα.

Μούλισμα το Ομεγα 10098. λίγο ζεστό νερό στο σαπούνι και φόρτωμα. Τί αφρός! πήγα στο μπολ για την κρέμα. Πλούσια ακόμη και για πέντε περάσματα, σκέφτηκα οτι παραφόρτωσα. Όταν λέω παραφόρτωσα εννοώ οτι έκανα ότι και με άλλα σαπούνια αλλά αυτό ήταν το κάτι άλλο.
Εχω προετοιμάσει το πρόσωπο και αρχίζω. Πού ωραία συμπεριφορά στο πρόσωπο. Η κρέμα διατηρήθηκε κανονικά στο πέρασμα.

Είχα την αίσθηση του τσιμπήματος σε σημεία του προσώπου που είναι λίγο εξανθηματικά λόγω αλλαγών του καιρού και των θερμοκρασιών. Κάτι σαν αλλεργική αντίδραση. Αυτό είναι το μεγάλο μου προβλημα. Τεσπα, συνεχίζω και το δεύτερο πέρασμα. Δεν πέρασα στο τρίτο γιατί είχε φουντώσει το δέρμα, ξέρω όμως οτι το σαπούνι δεν φταίει σε τίποτα.

Έριξα παγωμένο νεράκι και τίποτα άλλο για να δω τί θα γίνει.
Όταν ξεκίνησα να ξεπλένω και να καθαρίζω τα σύνεργά μου, ανοίγοντας την σαβέτα μου καταλαβα την βλάκεία που έκανα. Ε'ιχα ξεχάσει μέσα ένα ξυραφάκι Super Max, ότι πιο ακατάλληλο για το δέρμα μου και δίκαια την πάτησα με τους ερεθισμούς γιατί στην συνέχεια κατάλαβα οτι το σαπούνι διόρθωνε όλη την ζημιά που είχε κάνει το ξυράφι. Οι κοκκινίλες υποχώρησαν στην επόμενη ώρα, κάτι που δεν θα γινόταν αν ήταν ακατάλληλο το σαπούνι.
Καταπληκτική ενυδάτωση το προϊόν και να ληφθεί σοβαρά υπόψιν αυτό παρακαλώ. Πράγματι το σαπούνι είναι κορυφαίο βλέποντας τέτοια αποτελέσματα.

Για πιο ξεκάθαρη εκτίμηση περιμένω το επόμενο ξύρισμα με το πολυαγαπημένο ASTRA sup. pl.

Να πω τώρα κάτι άλλο. Όλα τα αρώματα της ΦΑΕΝΑ μπορούν να σταθούν περήφανα δίπλα σε άλλα κορυφαία σαπούνια του πλανήτη.
Τα limited edition δε, είναι τελείως εξωτικά,ξεχωριστά και δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα παρόμοια σαν αυτά.
Εντάξει για το West Indies bay- Ylang ylang δεν κόβω τον λαιμό μου γιατί δεν έχω εμπειρία σε αυτούς τους τόνους. Αλλά το δεύτερο Μενθόλη-ευκάλυπτος-λεβάντα-βασιλικός τί να πω. Εγώ προσωπικά ζήτησα ήδη από τον Φωκίωνα μια καλή παρτίδα για το μαγαζάκι μου.
Όλοι όσοι αγαπούν το παραδοσιακό ξύρισμα πρέπει να το δοκιμάσουν, ακόμη και αυτοί που μισούν την μενθόλη γιατί δεν θυμίζει τίποτα από άλλα σαπούνια που την περιέχουν.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
nikos.a

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως η πραγματική επιτυχία της Φαένα βρίσκεται στο τριαντάφυλλο. Δυστυχώς τα υπόλοιπα δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

με τα σαπουνια της φαενα(εσπεριδοειδη,λεβαντα)εχω κανει πολυ καλα ξυρισματα.σιγουρα δεν ειναι καλυτερα απο mwf,cella,valobra κ.α. αλλα και απο πολλα χειροποιητα.ειναι ομως πολυ κοντα και σε επιδοσεις και σε αρωματα.προσωπικα τα περισσοτερα αρωματα της φαενα με εχουν εντυπωσιασει.θεωρω οτι ελαχιστες εταιριες και στην ευρωπη αλλα και στην αμερικη εχουν τετοια ποικιλια και ποιοτητα στα σαπουνια τους.προσωπικα και χωρις να εχω την ελαχιστη σχεση με την ελληνικη εταιρια θεωρω οτι ειναι απο τις κορυφαιες παγκοσμιως και ευχομαι τα σαπουνια της να εξακολουθησουν να εχουν αυτη την ποιοτητα και να εξελλισονται συνεχως.
υ.γ.οσοι δεν εχετε παρει ακομα σαπουνι απο την φαενα :beah2 .αυριο το πρωι ολοι παραγγελνουμε :!@#! :megagrin :hellas
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Τον τελευταίο καιρό έχω στην κατοχή μου δύο δείγματα Φαένα με λανολίνη (Τριαντάφυλλο και Μύρτιλλο) τα οποία πήρα από τον φίλο herco έπειτα από μία αγγελία που είχε βάλει. Έχω χρησιμοποιήσει κυρίως το τριαντάφυλλο, επειδή δεν είχε δικό του "ταψάκι" και το βόλεψα στο πήλινο του γιαουρτού που είχα, με σκοπό να το τελειώσω. Έπειτα από πέντε ξυρίσματα, λοιπόν, έχω σχηματίσει ήδη μία γνώμη.
20150708_130145.jpg
Το σαπούνι είναι πολύ ωραίο. Θα έλεγα ότι με έχει εντυπωσιάσει, αλλά δεν το λέω διότι: α) έχω δοκιμάσει λίγα σαπούνια έως τώρα και β) το άρωμα του τριαντάφυλλου δεν με ενθουσιάζει. Βέβαια, ειδικά το άρωμα για μένα είναι δευτερεύον, αλλά αν ήμουν ΟΚ και σ' αυτόν τον τομέα θα έπαιρνε (σχεδόν) άριστα. Το μύρτιλλο μ' άρεσε περισσότερο αρωματικά, τη μία φορά που το χρησιμοποίησα, και όταν έρθει η σειρά του για πιο τακτική χρήση πιστεύω ότι θα με αποζημιώσει.

Το τριαντάφυλλο, πάντως, αφρίζει πανεύκολα στο μεγάλο μπολ με πινέλο χοίρου καιη πλούσια και καλυπτική γιαουρτόκρεμα που δημιουργείται δεν σπάει, αντέχει για να τη χρησιμοποιήσεις για όσα περάσματα θες. Η φωτό που παραθέτω τραβήχτηκε μόλις ολοκλήρωσα το χτύπημα μες στο μπολ όπου φιλοξενείται το σαπούνι και η γιαουρτόκρεμα παρέμεινε το ίδιο πηχτή όταν το ξέπλυνα ύστερα από 15 λεπτά περίπου. Αρκούσε δε για άλλα δύο περάσματα (έκανα δύο και, για να μην πάει εντελώς χαμένη, πέρασα μία τρίτη στρώση και την άφησα για ένα λεπτό μέχρι να ξεπλυθώ). Η προστασία μου φάνηκε πολύ καλή (αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει τοπ προϊόντα) και δεν προκάλεσε ερεθισμούς στο δέρμα μου (επειδή πολλά μέλη έχουν παραπονεθεί γι' αυτό).

Για να μην πολυλογώ άσκοπα, τα Φαένα κέρδισαν έναν υποστηρικτή. Δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να ξαναγοράσω βέβαια (όχι μόνο λόγω δύσκολης οικονομικής κατάστασης, αλλά και λόγω πληθώρας σαπουνιών στο μπάνιο μου που περιμένουν), αλλά όποτε έρθει η ώρα θα τα προτιμήσω ΚΑΙ επειδή είναι ελληνικά, αλλά κυρίως επειδή είναι πολύ ποιοτικά.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ηλίας-Πατρα
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2015, 18:17
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 47 times

Καλησπερα.που μπορουμε να δουμε ολα αυτα τα σαπουνια?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στο Wellshaved
Στο Hairmaker
Στο site της Faena

Αλλα και σε ξενα eshops πχ Gift&Care
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”