ΦΑΕΝΑ με λανολίνη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Πριν από μια βδομάδα έστειλα email στο Φωκίωνα και τον ρωτούσα εάν έχει σαπούνια λανολίνη για να δοκιμάσω, την ίδια μέρα μου απάντησε ότι έχει με μύρτιλλο και δυόσμο στα 10€ το καθένα. Έστειλα άμεσα email που του ζητούσα λογαριασμό και έκανα την παραγγελία μου, τα μεταφορικά με απλό ΕΛΤΑ ήταν 2€ και με κούριερ 4, εννοείται διάλεξα το κούριερ. Όμως επειδή υπάρχουν ακόμα επαγγελματίες μου απαντά :
Η παραγγελία σας έφυγε σήμερα, θα είναι σε εσάς Δευτέρα ή Τρίτη. Δυστυχώς, στάλθηκε με ΕΛΤΑ συστημένο, γιατί δεν μπορούσε να το παραλάβει από την περιοχή μας σήμερα ή αύριο η SPEEDEX που συνεργαζόμαστε. Το επιπλέον κόστος, 1,10 το επιβαρυνθήκαμε εμείς για να φύγει άμεσα η παραγγελία σας :thnx :thnx :thnx :dance3 :dance5

Ήρθε η παραγγελία την ανοίγω κόβω τα σαπούνια στη μέση για να δώσω στον Ηρακλή :xp1 :megagrin :
IMG_1159.JPG
Το μύρτιλλο
IMG_1160.JPG
Δυόσμος

Αρωματικά το μύρτιλλο είναι απίστευτο, η ένταση του είναι σε φυσιολογικά επίπεδα χωρίς να μπουχτίζει, μοναδικό άρωμα. Ο δυόσμος φέρνει προς το unscented με μια δόση δυόσμου που πρέπει να φέρεις τη μύτη σου κοντά για να την καταλάβεις. Το σαπούνι είναι ολόλευκο και πιο σκληρό από τα προηγούμενα, σε απόδοση ότι και να γράψω θα είναι λίγο. Ας μιλήσουν οι φωτογραφίες :
IMG_1162.JPG
Με το Semogue 820 στην αρχή (το πινέλο είναι άστρωτο)
IMG_1163.JPG
Σε 30-40 sec, αφρός ξεχειλίζει... :megagrin
IMG_1164.JPG
Ο αφρός χωρίς άλλες σβούρες στο σαπούνι :dance
IMG_1165.JPG
Το σαπούνι με τον αφρό :dance5

Το ΦΑΕΝΑ με λανολίνη μύρτιλλο αλλά και δυόσμο είναι φανταστικά σαπούνια σε όλα τους, απόδοση, άρωμα, προστασία, ενυδάτωση, γενικά είμαι ενθουσιασμένος και μπράβο για την δουλειά και την συμπεριφορά τους. Μπορεί να συγκριθεί άνετα με Tabac, MWF, Valobra κτλ μιλάμε για ένα τοπ σαπούνι ξυρίσματος, δεν υστερεί πουθενά. Πιστεύω ότι εάν ήταν Αμερική ο Φωκίων θα μιλάγαμε όλοι για το ΦΑΕΝΑ, ένα top artisan σαπούνι ξυρίσματος.

:hellas :hellas :hellas :hellas
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το μύρτιλλο έχει ήδη μπεί στη λίστα.. ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Εχει ηδη γινει παραγγελια. Αν ειναι καλυτερο απο το "φυτικο" σαπουνι θα πρεπει να ειναι κορυφαιο.
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Είναι Δημήτρη
Βαγγέλης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σήμερα δοκίμασα το " μύρτιλο". Tο σαπούνι αρωματικά με κέρδισε. Έχει μία αναζωογονητική δροσερή και φρουτώδη μυρωδιά. Είναι το "αναψυκτικό" άρωμα που σε τονώνει χωρίς να σε "καίει" όπως η μέντα για παράδειγμα. Μου φέρνει σε βυσσινάδα αλλά βυσσινάδα νερωμένη, δε σε λιγώνει δηλαδή, δεν είναι γλυκερό.

Περιμένω με ενδιαφέρον να διαβάσω τις απόψεις σας και για το asl σανδαλόξυλο - μύρτιλο. Ταιριάζουν άραγε ή το ξύλο υπερτερεί και το φρουτάκι χάνεται ? ( Έχει οινόπνευμα ή όχι ? )

Ήμουν στο παραπέντε, πάντως, να το παραγγείλω. Μετά απο πολλή σκέψη αποφάσισα προς το παρόν να μη το κάνω.
Είναι πολύ καλό και - μεταξύ μας - δε κατάλαβα μεγάλη διαφορά στις ιδιότητες απο την μαστίχα με τη προσθήκη της λανολίνης, η αλήθεια όμως είναι πως είμαι πλήρης αυτή τη περίοδο απο πολύ καλά σαπούνια. Ας περιμένω...

Ίσως αργότερα, όταν τελειώσει η μαστίχα ! Μαζί με μία ακόμη μαστίχα ! Ίσως μαζί και με το aftershave. :winkcool
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Να γράψω και εγώ την γνώμη μου.

Θα αναφερθώ στο Μύρτιλλο που έχω εδώ και κάποιες βδομάδες. Είναι πάρα πολύ καλό σαπούνι οφείλω να ομολογήσω.

Συσκευασία: Η συσκευασία δεν είναι άσχημη αλλά ούτε και κάτι το τρομερό. Βέβαια μπορεί κάποιος να πάρει αυτό που είναι μέσα σε πήλινο μπολ και φαίνεται (πρέπει να είναι κιόλας) κορυφή.
Φόρτωμα: Για έναν άσχετο από σαπούνια όπως εγώ, είναι παιχνιδάκι. Δεν θέλει υπερβολικό κόπο. Δεν μπορώ να το φορτώσω όπως κρέμα αλλά χωρίς τρομερό κόπο κάνεις πολύ πλούσιο αφρό.
Προστασία: Πάρα πολύ καλή προστασία. Με ένα καλό αφρό κάνεις πολύ άνετα περάσματα χωρίς ερεθισμούς. Επίσης έχει διάρκεια ο αφρός αν τον φτιάξεις καλά. Δεν θέλει επίσης προσθήκη νερού καμία φορά, όπως μερικά σαπούνια (βλέπε tabac που έχω ακούσει από πολλούς ότι μερικές φορές θέλουνε).
Ιδιότητες: Πάρα πολύ καλές. Αισθάνομαι πολύ ωραία στο δέρμα μου όταν το βάζω. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά μου μοιάζει "καθαρό" και από "καλά" υλικά.
Άρωμα: Εδώ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ!!!! Αν καποιού του αρέσει το Μύρτιλλο πιστεύω θα το ερωτευθεί. Είναι εξαιρετικό άρωμα. Όχι πολύ ισχυρό αλλά σίγουρα το αισθάνεσαι....

Θέλω να γράψω στο τέλος το πιο σημαντικό. Ο Φωκίωνος είναι εξαιρετικός άνθρωπος!!!! Εκτός ότι τα προιόντα είναι πολύ καλά και ΕΛΛΗΝΙΚΑ :hellas :hellas ο άθρωπος είναι εξυπηρετικότατος και πολύ ΣΩΣΤΟΣ επαγγελματίας !!!

Αυτά από εμένα. Πιστεύω είναι μια πολύ καλή αγορά και την συνιστώ σε όλους!!!!
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Το ΦΑΕΝΑ Μύρτιλλο με λανολίνη είναι το δεύτερο σαπούνι ΦΑΕΝΑ που προσθέτω στην συλλογή μου, χάρη στην προθυμία του Ιάσονα να παραγγείλουμε απο κοινού ένα. Το πρώτο ήταν με άρωμα Μαστίχα, χωρίς λανολίνη και μάλιστα ήταν απο την δέυτερη παρτίδα σαπουνιων, τα οποία χρειάζονταν κάποιες βελτιώσεις.

Πραγματικά, η τελευταία έκδοση και με την προσθήκη της λανολίνης βελτιώθηκε σημαντικά. Το σαπούνι, πέρα απο τον άριστο αφρισμό που είχε απο πριν, τώρα έχει και πολύ καλές μηχανικές ιδιότητες. Όχι άριστες αλλά οποσδήποτε πολύ παραπάνω του μετρίου. Δεν ζητάει υπερβολική ποσότητα νερού, μάλλον το φυσιολογικό θα έλεγα. Έχει πολύ καλή καλυπτικότητα και δεν είδα σε κανένα σημείο κατα την διάρκεια του ξυρίσματος να ξεραίνεται στο πρόσωπό μου. Μετά το πέρασμα με το ξυράφι, δεν αφήνει φιλμ πάνω στο δέρμα. Όμως το πολύ δυνατό χαρακτηριστικό του σαπουνιού είναι οι μετά το ξύρισμα ιδιότητές του. Αφήνει ένα δέρμα απίστευτα μαλακό και απαλό.

Αρωματικά, το μύρτιλλο δεν το είχα ξαναμυρίσει. Πρόκειται για ένα όμορφο "ζεστό" άρωμα που βγάζει μια χειμωνιάτικη θαλπωρή. Διακρίνω νότες απο κανέλλα και φρεσκο-καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς. Δένει πολύ αρμονικά με το Old Spice.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Σήμερα, μετά από το τελευταίο post του ντιτζιμπίλυ για το Φαένα, αποφάσισα να το ψάξω λιγάκι και, για να μη τα πολυλογώ, μετά από αρκετές δυσκολίες (ο proxy server της δουλειάς κόβει το http://www.faena.gr" onclick="window.open(this.href);return false;) κατάφερα και βρήκα το τηλέφωνο. Κάλεσα αμέσως και βέβαια η πρώτη ερώτηση μετά το "καλημέρα σας" ήταν "πώς πάτε από tallow;"

Αφού σιγούρεψα ότι στα σαπούνια της Φαένα δεν υπάρχει ίχνος ζωικής προελεύσεως, χαλαρά συνέχισα τη συζήτηση, προσπαθώντας να μάθω όσα περισσότερα μπορώ. Ο κύριος με τον οποίο μιλούσα, αν και δε συστηθήκαμε, μάλλον πρέπει να ήταν ο Φωκίων που αναφέρεται σε προηγούμενα posts. Αυτά που με χαροποίησαν ήταν η δυνατότητα παραγγελίας πήλινου σκεύους που μπορεί να λειτουργήσει και σε μόνιμη βάση με μελλοντικά Φαένα να βγαίνουν από το πλαστικό και να μπαίνουν στο πήλινο (κάτι σαν ανταλλακτικά δηλαδή) αλλά κυρίως η δυνατότητα παραγγελίας, με ένα minimum 6 τεμαχίων, σαπουνιού με αρωματικό έλαιο επιλογής του πελάτη. Ήδη τρέχουν από τώρα τα σάλια μου για μοσχοβολιστό σαπουνάκι με έλαιο γιασεμί, νυχτολούλουδο ή αγιόκλιμα! Εύκολα γίνεται και ομαδική παραγγελία από 6 μέλη, με την προϋπόθεση ότι συμφωνούν στο άρωμα/έλαιο. Επίσης μπορείς να του πεις αν θέλεις περισσότερο ή λιγότερο έντονη την ύπαρξη του αρώματος και το ρυθμίζει. Αμέιζινγ;

Αυτό που νομίζω ότι, αν και εκτός θέματος, πρέπει να αναφερθεί, είναι ότι η οικογένεια που φτιάχνει τα σαπούνια, έχει και μία ξενοδοχειακή μονάδα κοντά στο εργοστάσιο. Το τετράστερο ξενοδοχείο (Αιολική Γη, http://www.aghotel.gr" onclick="window.open(this.href);return false;) βγήκε νομίζω 13ο στην Ελλάδα, στο tripadvisor. Δε συνηθίζω να κάνω διαφήμιση ούτε και ξέρω τους ανθρώπους, άρα δεν έχω κάποιο κέρδος μνημονεύοντάς το, αλλά κάποιος που φτιάχνει τέτοια ωραία σαπούνια (έχω ήδη ψηθεί να παραγγείλω εξάδα κάποια στιγμή που τα οικονομικά μου θα το επιτρέψουν, εκτός κι αν γίνουμε έξι οπότε θα συντομεύσει το χρονικό διάστημα) αξίζει και μια παραπάνω μνεία. Δεν έχω πάει ποτέ στη Λέσβο και δε θα ήταν κακή η ιδέα να έχω κάποιον γνωστό στο νησί, είμαι δε απόλυτα βέβαιος ότι όποιος από μας κι αν πάει, είτε μείνει στο ξενοδοχείο του είτε όχι, θα ξεναγηθεί στη μονάδα παρασκευής σαπουνιών και λοιπών προϊόντων...
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Πήγα κάποια στιγμή για να παραλάβω κάποια σαπούνια. Οι εντυπωσεις πολύ θετικές αλλά θα αποφύγω να πω περισσότερα προς αποφυγή διαφίμησης. Αν κάποιος θέλει, τα λέμε σε π.μ.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Σκεφτόμουν να περάσω από το wellshaved να τα μυρίσω και σίγουρα ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο με τη λανολίνη για να το συγκρίνω με το MWF.

Σε ότι αφορά τη συσκευασία, βλέπω ότι τα σαπούνια είνια σε μεταλλικό δοχείο αν δεν κάνω λάθος. Αναφέρθηκε όμως και το πήλινο. Ξέρουμε με τι κόστος ;
Γρηγόρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”