HTGAM/Razorock "The Beach"

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τελευταία έχω παρατηρήσει ότι το χέρι μου πάει πάντα σε σαπούνια που έχουν άρωμα που μου αρέσει. Οι περισσότεροι έχουμε αρκετά προϊόντα, που προσφέρουν άριστες "μηχανικές" ιδιότητες και αυτό ισχύει και για μένα: εκτός από μερικές εξαιρέσεις, ο κύκλος μου συμπεριλαμβάνει 15, το πολύ 20 σαπούνια που είναι εξαιρετικά.

Είχα διαβάσει για τα Synergy σαπούνια, και πολλοί φίλοι μου είπαν ότι τα αρώματα τους είναι δυνατά και ιδιαίτερα. Έτσι επέλεξα να αγοράσω τρία από αυτά, αλλά σήμερα γράφω για το σαπούνι που δημιουργήθηκε σε συνεργασία με τη Razorock, συγκεκριμένα το "The Beach".

Εικόνα

To πρώτο που παρατηρείς είναι σίγουρα το μέγεθός του. Η διάμετρος είναι ίδια με τα ταψιά του Stirling, με τη διαφορά ότι αυτό είναι γεμάτο μέχρι πάνω!

Εικόνα

Ζυγίζει 330 γρ όλο μαζί και μου φαίνεται ότι και ακόμα με καθημερινό ξύρισμα, θα διαρκέσει πάρα πολύ.

Εικόνα

Το επόμενο που μου φάνηκε ιδιαίτερο είναι η υφή του. Από ότι καταλαβαίνω, είναι σαπούνι κανονικό, δηλαδή όχι με βάση τη γλυκερίνη. Αλλά είναι λείο και μου φαίνεται ως ημιδιαφανές. Πολύ περίεργο, δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοιο σαπούνι.

Αυτό το οφείλει ίσως στα συστατικά: Δεν έχει ούτε tallow, ούτε παραπάνω στεαρικό οξύ. Ξέρετε, ένα σαπούνι ξυρίσματος πρέπει να έχει υψηλό ποσοστό στεαρικού οξέος (που περιέχεται στο tallow και στα σκληρά έλαια, δηλαδή βούτυρα). Ο κύριος λοιπόν εδώ το έχει πετύχει χρησιμοποιόντας βούτυρα kokum, καριτέ, κακάο και μάνγκο, τα οποία είναι πάρα πολύ ακριβά συστατικά! Αναφέρει επίσης ότι αυτά είναι οργανικά.

Καλά τα γράφω μέχρι τώρα, αλλά αυτό που μετράει δεν είναι ούτε η ποσότητα, ούτε τα καθαρα συστατικά.
Αυτό που μετράει είναι αν είναι καλό σαπούνι ξυρίσματος. Στο ζουμί λοιπόν:

Άρωμα
Το σωστό θα ήταν να πούμε αρώματα για αυτό το σαπούνι. Έχει έντονο άρωμα που θυμίζει αντηλιακό, όχι όμως σαν αυτά που χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα. Έχει έντονα την μυρωδιά της καρύδας και γενικά είναι γλυκό άρωμα. Δεν μπορώ να προσδιορίσω αν είναι χημικό ή φυσικό το άρωμα του.

Πάντως, ότι και να είναι, είναι δυνατό! Ξυρίστηκα πριν απο 2-3 ώρες και ακόμα το μυρίζω, κάτω από το after shave.

Αφρισμός
Αν και είχα ενδοιασμούς (λόγω της έλλειψης tallow ή στεαρικού οξέος), το σαπούνι με διέψευσε. Παχύς αφρός (SOC Boar με Ιταλικό φόρτωμα) που έμεινε για 3 περάσματα. Κάνω ένα τεστ για τον αφρό: αφού τελειώσω το άπλωμα, βγάζω από τα χείλη μου τον αφρό και τον τρίβω στα δάχτυλά μου να δω αν έχει γλίστρημα. Το Beach είχε από τους καλύτερους αφρούς.

Μηχανικές ιδιότητες
Δηλαδή γλίστρημα και ενυδάτωση. Και τα δύο πολύ καλά, δεν βρήκα κανένα πρόβλημα και μάλιστα έκανα και τρίτο πέρασμα με αρκετά άγρια μηχανή (Old Type) που δεν το συνηθίζω.

Επίλογος
Το σαπούνι είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αν μου αρέσει το άρωμα αλλά αρέσει στη γυναίκα μου. Πάντως η γνώμη μου είναι ότι το σαπούνι είναι εξαιρετικό και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Απλά να περιμένετε ότι το άρωμα τους είναι αρκετά έντονο και καλύτερα να το μυρίσετε πριν το αγοράσετε, ιδιαίτερα αν έχετε ευαίσθητη μύτη.

Για μένα πάντως, αυτό το σαπούνι έχει μπεί στο μόνιμο κύκλο.
:hellas :hellas :hellas
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε θέλω να φανώ κάπως αλλά έχοντας ξυριστεί με Synergy βλέπω πως δεν υπάρχει επιστροφή.
Αυτά μπήκαν στο μόνιμο κύκλο και κάποια άλλα που απο καιρό είχαν πάρει πόδι δε τα βλέπω να ξαναμπαίνουν. ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σε κάποιον άλλον μπορεί να μην αρέσουν Ηλία, ιδιαίτερα λόγω αρώματος.
Όπως και να έχει, είναι πολύ καλό σαπούνι και μάλιστα φτηνό για τη ποσότητα που παίρνεις. Απλά δεν είναι διαθέσιμο όσο θα θέλαμε, αν και ακούγεται ότι θα το φέρουν και Εγγλέζικα μαγαζιά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το Ιασονας με Ο
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Συμφέρει περισσότερο να τ'αγοράζεις απο ΗΠΑ παρά απο μεσάζοντες στην Ευρώπη. Ειδικά απο Αγγλία δε το συζητώ.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έχω να παρατηρήσω πως μιά "κρούστα" ζεστού νερού πάνω στο σαπούνι, λίγα λεπτά πριν το ξύρισμα, λειτουργεί καταλυτικά στη δημιουργία ακόμα καλύτερου αφρού,( αναφέρομαι στο HTGAM/Synergy Cavendish ).
Επιπλέον προτιμώ να το δουλεύω με ασβό παρά με χοίρο. Έχω την εντύπωση πως πετυχαίνω καλύτερη κρεμοσαπουνάδα έτσι.
Οι εμπειρότεροι τί λένε ? Είναι η ιδέα μου ?


ΥΓ. Δημήτρη, ποιά άλλα αρώματα πήρες ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ναι Ηλία, έτσι μου είπε και ο Douglas. Δυο-τρεις κουταλιές ζεστού νερού το απογειώνουν.

Πήρα Beach, Frostbyte και τα στιχάκια που είναι σα τα Gillette.

Σεπτέμβριο πάω Αμερική, κρατηθείτε μέχρι τότε!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ένα δάκρυ κύλησε... :megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Εγώ έχω απο HTGAM το Cavendish (σαν να ανοίγεις μια καπνοσακούλα Καρέλια λευκό αλλά πολύ πιο έντονο) και το Cucumber/Watermelon (φοβερό άρωμα ακριβώς όπως το λέει : Καρπόυζι/Αγγουρι). Η αλήθεια είναι πως θέλει τον χοίρο του αυτό το σαπούνι. Στην αρχή δε μπορούσα να κάνω καλό αφρό αλλα με την προσθήκη λίγο περισσότερου νερού κατάφερα να φτιάξω έναν πολύ πηχτό αλλα και γλιστερό αφρό. Γενικότερα τα HTGAM είναι εξαιρετικά σαπούνια και μάλιστα, όπως λέει ο Δημήτρης, χωρίς tallow.
macmind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Μάι 2014, 11:03
9
Been thanked: 3 times

Dimitris, ωραια παρουσίαση, δεν είχα δει αυτά τα σαπούνια. Από που μπορώ να τ' αγοράσω ?
Υπάρχει κανένα για ευαίσθητο δέρμα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”