Veleiro Shaving Cream

Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

"Very easy to spread even with your fingers. It smoothes the skin and softens the hair with an adjusted delicate PH. The softness of its ingredients allows for a reduced razor movements and less skin rash.
Lasting fresh feeling from the Menthol. Confiança's Veleiro is one of the most antique and prestigious product line for gentlemen shaving habits".

Volume: 125ml
Weight: 155g
Value: 4,49E
Made in Portugal. Made by Confianca.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

To άρωμα και η αίσθηση που αφήνει στην επιδερμίδα κατά το ξύρισμα, είναι πολύ δροσιστικό/ή. Νομίζω ότι όσο θα ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες τόσο περισσότερο θα την χρησιμοποιώ.


Με μία μικρή ποσότητα (λίγο μεγαλύτερη από φουντούκι) έβγαλα άνετα 3 περάσματα και περίσσεψε κιόλας ...
Η ποιότητα του αφρού πολύ καλή, πυκνή (τόσο όσο έπρεπε, να μην είναι και στόκος δηλαδή :bigsmilie ) άπλωνε καλά στο πρόσωπο. Η λεπίδα γλύστραγε καλά χωρίς να μπουκώνει. Δεν ζήτησε παραπάνω νερό.

Μετά το ξύρισμα η επιδερμίδα ήταν απόλυτα ενυδατωμένη και περιποιημένη (έχω σκληρά γένια), τόσο που θα μπορούσα να μην χρησιμοποιήσω AS.

Η δοκιμή έγινε 2 φορές, μία με γένια 3 ημερών και άλλη μία με γένια 2 ημερών. Το αποτέλεσμα ήταν άριστο και τις 2 φορές (να σημειωθεί εδώ ότι στις 2 μέρες δεν έχουν βγεί καλά τα γένια μου στα πλαινά του λαιμού, ωστόσο δεν υπήρξαν δυσάρεστες εκπλήξεις - ερεθισμοί, κόκκινα σημαδάκια). Ειδικά την 2η φορά έμεινα ... εκστασιασμένος (που συνήθως λόγω του προαναφερθέντος προβλήματος, προκύπτουν μικροσημαδάκια. Αυτή την φορά όμως ... :drool )

Χρησιμοποίησα λεπίδα Super-Max, πινέλο Semogue Owners Club Bristle και μηχανή Merkur 23c.

Για τα 4,5 σχεδόν ευρώ η ποσότητα του σωληνάριου είναι αρκετή (ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι με ένα "φουντούκι" γίνεται εύκολα ένας αφρός για 3 περάσματα). Οπότε, θα έλεγα, και από άποψη κόστους συμφέρει.

Κλείνοντας, τέλειο ξύρισμα με μία κρέμα που δεν θα την έλεγε κανείς γνωστή στο χώρο, που όμως πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να την δοκιμάσει. Σίγουρα υπάρχουν στο χώρο και καλύτερα προιόντα, αλλά για την τιμή της, την ποσότητα και το τελικό αποτέλεσμα μόνο θετικά μπορεί να πει κάποιος.

Από εκεί και πέρα, περί ορέξεως ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26470 times
Been thanked: 25943 times

Ωραίο review Χρήστο, είναι από τις κρέμες που θα ήθελα να δοκιμάσω. Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο το άρωμά του; Είναι όντως θαλασσινό, φρέσκο; Έχει menthol; Στα ξένα forum δεν λένε και τα καλύτερα για την μυρωδιά της, ούτε ο Κωνσταντίνος (αν θυμάμαι καλά).

EDIT: Άκυρο, κοιτάζοντας τα συστατικά, δεν είναι για μένα.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Προσωπικά η μυρωδιά της μου άρεσε πολύ.
Αλλά αυτό είπαμε είναι καθαρά υποκειμενικό.
Φέρνει μια ... φρεσκάδα το άρωμά της. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω διαφορετικά από ότι είπα και παραπάνω στο review.

Aντώνη, ποιο είναι το συστατικό που σε ενοχλεί ?
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Πάρα πολύ ωραία! Θα είναι η επόμενή μου κρέμα! Αν είναι τόσο ωραία ελπίζω και το after shave lotion της να έχει το ίδιο άρωμα :drool
Ευχαριστώ πολύ Χρήστο!
Κώστας
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Μαλλον το οτι εχει σιλικονη, οποτε ουτε για μενα!!
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26470 times
Been thanked: 25943 times

Συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση, ναι η dimethicone με χαλάει, που βλέπω ότι παίζει και στην top secret. Κρίμα, δεν νομίζω ότι την χρειάζονται αυτές οι κρέμες για να αποδώσουν σωστά.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Τι το αρνητικό επιφέρει η σιλικόνη; Στο δέρμα ή στο πινέλο;
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Στο δέρμα σίγουρα δεν επιδρά η dimethicone, τουλάχιστον όχι στην ποσότητα που περιέχει η κρέμα. Πάντως, φαίνεται καλή κρέμα. Όποιος την έχει δοκιμάσει, πώς θα την σύγκρινε με τη μυρωδιά της Nivea?
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Αλέξη είναι αρκετά παρεμφερή τα αρώματά τους.
Η Nivea μου φέρνει κάπως περισσότερο σε άρωμα "σαπουνιού". Η Veleiro αν και φέρνει προς την Nivea, είναι πιο ιδιαίτερο το άρωμά της. Όσο αφρίζει τόσο ποιο έντονο γίνεται.
Θα μπορούσα να πω ότι φέρνει μια φρεσκάδα σε σχέση με την Nivea.

Σε μπέρδεψα μάλλον ... :dash
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Πριν από λίγες μέρες την πήρα και έχω κάνει 5-6 ξυρίσματα. Δεν είναι και τόσο μαλακή κρέμα. Εκτός και αν φταίει το γεγονός ότι στο κάτω μέρος του σωληναρίου έκανα, κατά λάθος, ένα μικρό σπάσιμο και ίσως σιγά σιγά να σκληραίνει-ξεραίνεται. Κάνει καλά τη δουλειά της για την τιμή της. Αρωματικά, είναι καλοκαιρινή και δροσερή. Φέρνει λίγο στην λευκή Nivea αλλά είναι πολύ πιο ευχάριστη η μυρωδιά. Ελπίζω και το after shave να έχει το ίδιο άρωμα γιατί μου γυάλισε για τα καλά!
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”