Περι σανδαλόξυλου...

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 373 times
Been thanked: 334 times

Re: Περι σανδαλόξυλου...

Δημοσίευσηαπό boltsis » πριν από 3 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Έχω πολλά σανδαλόξυλα αλλά περισσότερο έχω αγαπήσει αυτό της Taylor of Old Bond Street αλλά είναι too much, πιο διακριτικό το άρωμά του και κοντά στο σανδαλόξυλο μου φαίνεται είναι της Trufit Hill!Βασικά όλα μου αρέσουν αλλά έχω ξεχωρίσει αυτά τα δύο.Τώρα αν εμπλέξουξε κέδρα και αλλά ξύλα τη πάμε αλλού τη βαλίτσα ύστερα.Θυμάμαι είχε βάλει ο Φώτης ενα δείγμα απο ενα ωραίο σαπούνι-κρέμα όπου είχε και κέδρο μέσα αν δε κάνω λάθος, ήταν φανταστικό και αν το διαβάσει το ποστ μου ας προσπαθήσει να θυμηθεί πιο ήτανε!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 1202 times
Been thanked: 3394 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Fotakas » πριν από 3 χρόνια

Αν εννοείς αυτήν, ήταν "Κέδρος & Φασκόμηλο".
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 373 times
Been thanked: 334 times

Δημοσίευσηαπό boltsis » πριν από 3 χρόνια

Ναι αυτό πρέπει να ήτανε Φώτη, εμένα προσωπικά μου άρεσε,ήτανε παιχνιδιάρικο άρωμα, δε ξέρω για σένα τώρα.Μπορεί να το παραγγείλω κιόλας, δεν είναι απαγορευτική η τιμή του..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας

Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 3322 times
Been thanked: 3507 times

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » πριν από 3 χρόνια

Επιστρέφοντας στο νήμα αυτό, συμπληρώνω, τα κορυφαία για μένα σανδαλόξυλα - Προσοχή μόνο αρωματικές αναφορές και πάντα υποκειμενικές !

* Αrt of Shaving Sandalwood, sc ( σκέτο, νέτο σανδαλόξυλο χωρίς φρου-φρου και αρώματα !!! Δυστυχώς δε μου αρέσει πάρα πολύ αλλά εκτιμώ τη προσεγγισή τους να το δώσουν αρωματικά ως έχει χωρίς να "αμβλύνουν τις γωνίες" )

* ΦΑΕΝΑ Σανδαλόξυλο, ss ( ήπια αρωματισμένο, με σανδαλόξυλο, σαπούνι. Σαφώς προτεινόμενο )

* Crabtree & Evelyn Sandalwood, ss ( έχω στοκάρει, τί άλλο να πώ, αλλά δεν είναι σανδαλόξυλο όπως σανδαλόξυλο είναι το ομώνυμο balsam της C & E που αρωματικά ταιριάζει απόλυτα με το σαπούνι της ΑοS. Eδώ προς χάρη του καταναλωτή αμβλύναν τις γωνίες...! )

και τα μεταξεταστέα...

* Τruefitt & Hill Sandalwood, sc ( Ρίλι ?! , καμ'ον νάου ! που λένε και στο χωριό μου. Κολώνια-Κρέμα. Κρέμα-κολώνια.
Χημεία. Πολύ χημεία )

* ΤoOBS Sandalwood, sc ( Tρέχω κάθε φορά που τη μυρίζω. Δε το συμπάθησα ποτέ :xp1 ! Πρόσφατα μάλιστα ήμουν στον Γιώργο και του ζήτησα να την ξαναδοκιμάσω αλλά και πάλι δεν. Μπάαα..δεν ! )

* Proraso Sandalwood, ss ( ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Τί γυρεύει η αλεπού στο παζάρι ?...)

* D.R. Harris Marlborough, ss ( This ain't Jim Beam ! ... Κέδρος και καπνός. Πολύ ωραίο αρωματικά αλλά όχι σανδαλόξυλο )
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.

Άβαταρ μέλους
Antonis
Συντονιστής
Συντονιστής
Εξοπλισμός: On the aggressive side...
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 4650 times

Δημοσίευσηαπό Antonis » πριν από 3 χρόνια

Να ένα δείγμα για το πόσο διαφορετικά μπορούν να λειτουργούν τα ίδια πράγματα σε 2 διαφορετικά άτομα. Σε εμένα ισχύουν σχεδόν τα αντίθετα με τον Ηλία! Για μένα πχ το Crabtree & Evelyn είναι ότι χειρότερο έχω μυρίσει σε σανδαλόξυλο, ενώ λατρεύω την TOBS. Η T&H είναι κορυφή, αν και ουσιαστικά δεν μυρίζει σανδαλόξυλο.

Χαίρομαι που διαφωνούμε, καθώς δεν πρόκειται ποτέ να μαλώσουμε για άρωμα! :megagrin

Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 3322 times
Been thanked: 3507 times

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » πριν από 3 χρόνια

Nα τολμήσω να μαντέψω πως το Crabtree & Evelyn Sandalwood είναι συνδιασμός σανδαλόξυλου με πατσουλί. Το συμπεραίνω αυθαίρετα επειδή αρωματικά θυμίζει το Atkinsons Sandalwood bar soap.

Δυστυχώς ή ευτυχώς Αντώνη μόνο με την AoS μπορείς να πείς πως ξυρίζεσαι με "σανδαλόξυλο".
Όλα τ'άλλα είναι κάτι απο σανδαλόξυλο, συνδιασμός με σανδαλόξυλο, κατ'όνομα σανδαλόξυλο κτλ για να πιάσουν όλα τα γούστα και να μην αφήσουν κανέναν μας παραπονεμένο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.

Άβαταρ μέλους
Antonis
Συντονιστής
Συντονιστής
Εξοπλισμός: On the aggressive side...
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 4650 times

Δημοσίευσηαπό Antonis » πριν από 3 χρόνια

Ασφαλώς και δεν κρίνω πιο είναι πιο "γνήσιο" σανδαλόξυλο, κρίνω πιο σανδαλόξυλο μου αρέσει πιο πολύ με βάση το άρωμα (άσχετα αν είναι λιγότερο ή περισσότερο τεχνητό).

minime
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 24 times
Been thanked: 9 times

Δημοσίευσηαπό minime » πριν από 3 χρόνια

Κάπου διάβασα πρόσφατα ότι το AoS είναι το μόνο σαπούνι που περιέχει αιθέριο έλαιο σανδαλόξυλου. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

nikos.a

Δημοσίευσηαπό nikos.a » πριν από 3 χρόνια

Και η Proraso έχει έλαιο, απλά έχει και καριτέ. Τρομερή. Και το σαπούνι το ίδιο. Το μόνο κακό ότι τα σαπούνια της δεν έχουν tallow, αλλά και πάλι δεν με πειράζει και τόσο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το Marlborough και η T&H, μπορεί να μην είναι 100% σανδαλόξυλο, αλλά μόνο στα μάτια μου δεν της ρίχνει αυτό. Πολύ δυνατά αρώματα, αγαπητά στο χώρο και προσφέρουν απίστευτα ξυρίσματα. Μιλάω για προϊόντα που έχω κι όχι απλώς μυρίσει.

Όσον αφορά το έλαιο, επειδή τυχαίνει να έχω μπουκαλάκι στο σπίτι, δεν με τρελαίνει. Όπως είμαι βέβαιος, ότι δεν τρελαίνει πολύ κόσμο, είναι βαρύ, σε μπουχτίζει. Δεν θα είχαν και τόση επιτυχία οι κρέμες αν όντως είχαν όλες έλαιο, στον τόνο και στην ποσότητα που πρέπει. Πάλι καλά να λέμε. Δεν χρειάζεται να κολλάμε.

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Has thanked: 4469 times
Been thanked: 5337 times

Δημοσίευσηαπό aris22 » πριν από 3 χρόνια

Συμφωνώ με τον Νίκο . Και εγω έχω στο σπίτι αιθέριο έλαιο σανδαλόξυλου (λόγω των σαπουνιών που φτιάχνω ) και είναι απο τα χειρότερα αρώματα που έχω μυρίσει σε έλαιο (ΙΜΟ) . Δλδ αν μύριζαν τα σαπούνια και οι κρέμες όπως το αυθεντικό αιθ. έλαιο , δεν ξέρω κατα πόσο θα τα προτιμούσε ο κόσμος. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου κατά πόσο κοντά στο γνήσιο αιθέριο έλαιο είναι το άρωμα απο κάποιο σαπούνι ή κρέμα , αλλά το πόσο θα μου αρέσει το άρωμα του αυτό καθαυτό. Πχ εχω μυρίσει απο τον Αντώνη την Tobs Santalwood , της οποίας το άρωμα δεν με τρέλανε αλλά ούτε και με απωθεί. Το proraso είχε συμαθητικότερο άρωμα , αλλά εκείνη που με τρελαίνει αρωματικά (και οχι μόνο ) και ας μην μυρίζει σανδαλόξυλο είναι η T&H Santalwwod .
Άρης

« Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς »
( Όλα δε, όσα θα θέλετε να κάνουν οι άνθρωποι σε σας, ομοίως και σεις να κάνετε σ’ αυτούς )

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Εξοπλισμός: SOC bristrle, Semogue 2015 silvertip, KENT Infinity Silvertex, Merkur Progress
Has thanked: 2267 times
Been thanked: 2822 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό digibill » πριν από 3 χρόνια

Να καταθεσω μια μικρη, παραπλευρη συνεισφορα στην κουβεντα: ειμαι κι εγω απο εκεινους που δεν βρισκουν καθολου μα καθολου βαρυ το αρωμα της κοκκινης proraso, το αντιθετο μαλιστα, θα ελεγα οτι ειναι απο τα πιο διακριτικα σε ενταση (μα με ιδιαιτερο χαρακτηρα, με την εννοια οτι μυριζει διακριτα) αρωματα. Δεν ξερω ποσο σανδαλοξυλο ειναι (γιατι πραγματι δεν βγαζει κατι πολυ ξυλωδες) αλλα μου αρεσει πολυ και το αρωμα και η κρεμα (σαν αρωμα θα την χαρακτηριζα "μοντερνα", αλλα αυτο ειναι τοσο γενικο και υποκειμενικο, που τελικα δε λεει τιποτα...!)
Εχω επισης το muhle sandalwood ss το οποιο εχει σαφως πιο ξυλωδες αρωμα και πιο περιορισμενο (μυριζει ξεκαθαρα ενα πραγμα, χωρις προσθηκες). Σα σαπουνι δεν ειναι κακο, μα δεν ειναι και κατι που θα πρεπει κανεις οπωσδηποτε να δοκιμασει...

Επιστροφή σε “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης