Περι σανδαλόξυλου...

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

...σκόρπιες σκέψεις.

Εγώ με το σανδαλόξυλο γνωρίστηκα απο την ανάποδη. Με τη κρέμα της ToOBS. Δεν μου άρεσε και όπου έβλεπα sand...άλλαζα πεζοδρόμιο.

Με το Pannacrema San Francesco έγινε μιά δεύτερη, φιλότιμη, προσπάθεια. Αρκετά καλύτερα, αυτή τη φορά, χωρίς όμως να πάρω αυτό που περιμένω.

Αργότερα ο Γιάννης μου έδωσε το Crabtree & Evelyn Sandalwood soap. Κόντεψε να βγάλει δόντια η μύτη μου να το φάει. Θυμάμαι που τον ρώταγα " αυτό μυρίζει ή κάτι άλλο εδώ μέσα..? "
Είναι όμως σανδαλόξυλο ? Για μένα είναι σαπούνι / μοσχοσάπουνο με σανδαλόξυλο.

Ύστερα δοκίμασα το Μarlborough soap του D.R.Harris. ( πάλι ο Γιάννης έκανε τη καλή πράξη ).
Ξυλώδη αρώματα και καπνός. Κέδρος καπνός και ...σανδαλόξυλο ? Αναρωτιέμαι. Παρ'όλα αυτά καταπληκτικό άρωμα.

Σήμερα ( ναι, πάλι απο τον Γιάννη ) ξυρίστηκα με την Τruefitt & Hill Sandalwood cream.
Κρέμα - κολώνια με σανδαλόξυλο. Ωραίο άρωμα, συμφωνώ πως θυμίζει ToOBS Jermyn Str. αλλά και πάλι δε ξέρω πόσες σταγόνες απο σανδαλόξυλο έριξαν στη κολώνια.
Κυκλοφορεί και σαπούνι, νομίζω φυτικό, και απ'ότι διαβάζω με φτωχές επιδόσεις στη δημιουργία κρεμώδους σαπουνάδας.

Μέσα στο μήνα σκέφτομαι να δοκιμάσω την Cyril R Salter Indian Sandalwood cream.
Που μυρίζει, λένε, ...κανέλλα. Κάτι θα'χει και απο σανδαλόξυλο πάντως, φαντάζομαι.

Τέλος, απωθημένο έμεινε η ΑοS sandalwood cream. Απο κεί λέω πως περιμένω τη μεγάλη έκπληξη. Ελπίζω να μην είναι δυσάρεστη
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Παντως αν θες να μυρισεις κανονικο σανδαλοξυλο, δοκιμασε το κοκκινο Proraso. Η ToOBS δεν εχει καμια σχεση με πραγματικο σανδαλοξυλο και το Pannacrema απο την αλλη δεν ειναι καθαρο σανδαλοξυλο.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Παντως αν θες να μυρισεις κανονικο σανδαλοξυλο, δοκιμασε το κοκκινο Proraso
Φιλε μου Ιασονα, και με ολο το σεβασμο, αυτη η απιστευτα χημικη και βαρια μυρωδια της κοκκινης proraso (της κρεμας τουλαχιστον) δεν ειναι σανδαλοξυλο - κατι αλλο ηθελε να φτιαξει μαλλον η εταιρεια και δεν το πετυχε :-)

Αν θελετε να δειτε πως μυριζει πραγματικα το σανδαλοξυλο - δοκιμαστε διαφορα αιθερια ελαια σανδαλοξυλου - τα οποια ετσι και αλλιως ειναι μιξεις. Παντως η πραγματικη μαγεια της συγκεκριμενης μυρωδιας ειναι σε αναμειξη με αλλα ξυλωειδη οπως ο κεδρος.

* Απο τις καλες υλοποιησεις κατα τη γνωμη μου - αν και επισης μιξη - ειναι αυτη της Vulfix που μυρισα στον Γιωργο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ηρακλη εγω για το σαπουνι μιλαω (αλλα και παλι ποσο να διαφερουν; ), απο οτι αναφερεται τουλαχιστον στα ξενα forums ειναι οτι πιο κοντα σε σανδαλοξυλο.


Υ.Γ. Την μυρωδια του σαπουνιου μονο βαρια δεν θα την ελεγα
Το Ιασονας με Ο
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Λέτε να βρώ τη γιατρειά στα φθηνά και ταπεινά ? Αυτό το ότι πιό κοντά σε σανδαλόξυλο νόμιζα πως το κρατάει η AoS ακόμα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν ειναι ετσι Ιασονα, τοτε θα ψαξω να βρω το σαπουνι να σχηματισω καλυτερη εικονα. Η κρεμα παντως οσον αφορα τη μυρωδια ειναι (κυριολεκτικα) θανατηφορα κατα την ταπεινη μου αποψη :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ηλια και Ηρακλη αν θελετε να το δοκιμασετε μπορειτε να πατε στον Χοντο στην Ομονοια να το μυρισετε και αν σας αρεσει το παιρνετε. Ειναι και πολυ φτηνο, νομιζω κοντα στα 3 ευρω.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

To σαπούνι Proraso σανδαλόξυλο το μύρισα με τον Ιάσονα στα Hondos Ομόνοιας (3.05 Ε) αλλά 1) η μυρωδιά του ήταν τελείως διαφορετική από την κρέμα Geo F Trumper Sandalwood που έχω 2) δεν μου άρεσε το proraso ενώ το Trumper μυρίζει υπέροχα και θα ήθελα να το έχω σε σαπούνι.

Τώρα το pannacrema san fransesco δεν είναι καθαρά σανδαλόξυλο παρά το γεγονός πως η μυρωδιά του είναι ό,τι πιο όμορφο έχω μυρίσει σε σαπούνι.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Δεν ξέρω αν βοηθήσει αυτό, αλλά πριν καιρό είχα πάρει ένα κομπολόι από σανταλόξυλου.

Η proraso νομίζω είναι πολύ κοντά στην μυρωδιά του αυθεντικού ξύλου.

Trumpers και TOOBS σανδαλόξυλο αλλά και Jermyn St που αναφέρθηκε πιο πάνω από κάποιον ,δεν έχουν καμμία σχέση με την μυρωδιά αυτή.
Για τις άλλες κρέμες που λέτε δεν έχω ιδέα καθώς δεν τις έχω δοκιμάσει.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Έχω πολλά σανδαλόξυλα αλλά περισσότερο έχω αγαπήσει αυτό της Taylor of Old Bond Street αλλά είναι too much, πιο διακριτικό το άρωμά του και κοντά στο σανδαλόξυλο μου φαίνεται είναι της Trufit Hill!Βασικά όλα μου αρέσουν αλλά έχω ξεχωρίσει αυτά τα δύο.Τώρα αν εμπλέξουξε κέδρα και αλλά ξύλα τη πάμε αλλού τη βαλίτσα ύστερα.Θυμάμαι είχε βάλει ο Φώτης ενα δείγμα απο ενα ωραίο σαπούνι-κρέμα όπου είχε και κέδρο μέσα αν δε κάνω λάθος, ήταν φανταστικό και αν το διαβάσει το ποστ μου ας προσπαθήσει να θυμηθεί πιο ήτανε!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”