Stirling soaps

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το σημερινό ξύρισμα έγινε με το Stirling Spice. Ευτυχώς που μπορούμε και αγοράζουμε δείγματα. Δυστυχώς το σαπούνι δε μου άρεσε. Σαν άρωμα. Βασικά δε μπορούσα να καταλάβω τί μύριζα ! Δε μου θύμισε το Old Spice ή κάτι άλλο είχα εγώ στο μυαλό μου. Τέλος πάντων, είπαμε ευτυχώς...

Πάμε και στ'αλλα. Έτσι μαλακό που είναι το Semogue μου ( 1470 ) οργίασε πάνω του. Το λυπήθηκα το σαπουνάκι. Άφρισε αμέσως και έδωσε και μιά παχύρευστη κρεμώδη σαπουνάδα, αρκετή για τρία περάσματα. Αυτό για μένα δούλεψε με λίγο νεράκι.

Το ξύρισμα τελείωσε απροβλημάτιστα αλλά έχω την αίσθηση πως τείνω να συμφωνήσω με τα γραφόμενα του "natnat" πιό πάνω για το παράξενο τράβηγμα στο τέλος. Θα το περιέγραφα σαν στέγνωμα της επιδερμίδας. Δεν υπήρχε αυτή η αίσθηση της ενυδάτωσης που σου δίνουν άλλα σαπούνια αλλά ήταν σα να είχες βάλει ταλκ σε στεγνό δέρμα και είχε τραβήξει όλη την υγρασία.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δοκιμών Stirling συνέχεια. Σήμερα σειρά είχε το Barbershop. Aυτή τη φορά θα πώ δυστυχώς πήρα μόνο ένα δείγμα. Έπρεπε να πάρω ολόκληρο σαπούνι. Αρωματικά, όπως καταλαβαίνετε, μου άρεσε πολύ, συν τοις άλλοις τα θετικά χαρακτηριστικά των Stirling όπως εύκολος αφρισμός, γλιστερή και πηχτή σαπουνάδα, απουσία ερεθισμών ( αυτό μας έλειπε ! ) παραμένουν ως έχουν. Με όποιο πινέλο και να το δουλέψετε είναι τόσο μαλακό που δε θα 'χετε κανένα πρόβλημα.Επιπλέον ένιωσα το πρόσωπο μου περισσότερο προστατευμένο και ενυδατωμένο σε σχέση με το Stirling Spice.
Θετικότατες οι πρωτες εντυπώσεις λοιπόν.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Λοιπόν μια διόρθωση:
Το πρώτο που δοκίμασα δεν ήταν το black cumin + orange.
Ήταν τελικά το vanilla - tangerine.

Σήμερα δοκίμασα πραγματικά το black cumin + orange. To άρωμά του επίσης πολύ διακριτικό και όχι τόσο γλυκο όσο το παραπάνω.
Weber bulldog + λεπίδα personna platinum. To σαπούνι έκανε ακαριαία πηχτή κρέμα χωρίς πολλή προσθήκη νερού και το ξύρισμα ήταν πολύ άνετο. Και σε αυτή την περίπτωση το ξυράφι γλυστρούσε καλά χωρίς βέβαια να υπάρχει το προστατευτικό στρώμα που αφήνει το la toja.
Και ένα περίεργο πράγμα. Αυτό δεν μου άφησε αίσθηση τραβήγματος. Καθόλου.

Ακόμη παρατηρώ ότι τα σαπούνια με τα αιθέρια έλαια είναι πολύ διακριτικά σε άρωμα, ενώ αυτά που έχουν αρωματικά λάδια είναι πολύ δυνατότερα. Και όσο περνούν οι μέρες τα τελευταία γίνονται πιο ήπια και στρωτα σε άρωμα. Αυτό παρατηρώ με το ozark και το sharp dressed man. Υποπτεύομαι ότι τελικά δεν έχουν όλα τα δείγματα και σαπούνια την ίδια ωρίμανση και μάλλον κάποια δεν είναι και τόσο έτοιμα, γι'αυτό τραβούν μετά το ξύρισμα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Πρώτη δοκιμή του orange chill,με το omega 49.Έχει πολλές ιδιαιτερότητες,σαν πρώτη εντύπωση.Θέλει πολύ φόρτωμα,θέλει αρκετό νερό,πολύ δύλεμα,δεν αποδίδει όπως τα άλλα σαπούνια με ζωικό λίπος,αλλά αντίθετα αν και έχει γεμίσει το πινέλο δεν το αφήνει να απλωθεί στο πρόσωπο.Και επιπλέον ο αφρός δεν είναι όσο πλούσιος θα περίμενα,καχεκτικό (για tallow) θα τον έλεγα.Αλλά,είναι πολύ καλό σαπούνι.Πολύ γλιστερό και προστατευτικό.Κάνει την δουλειά του και με το παραπάνω.Και σε παγώνει.Καλό το proraso,καλή και η ingram,αλλά αυτό είναι το κάτι άλλο.Βρήκα ποιό σαπούνι θα χρησιμοποιώ όταν έρθουν οι ζέστες.Μιλάμε για ψύχος,όχι αστεία.Και όμορφο πορτοκαλένιο άρωμα.
Δεύτερη χρήση με pure badger.Πολύ φόρτωμα και,αμέσως,λίγες σταγόνες νερό στο πινέλο.Και face lathering.Καλύτερα από οτι με το omega,ο αφρός σε καμία περίπτψση δεν θα φτάσει το cella,αλλά και πάλι κάνει απροβλημάτιστα τη δουλειά του.Δεν υστερεί σε προστασία και γλίστρημα,ίσα ίσα.Και πάλι αισθάνομαι το πρόσωπό μου να είναι στην κατάψυξη.
Και για την τιμή του,νομίζω πως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία.Αν βαριέσαι να ασχοληθείς με το σαπόύνι σου παραπάνω από όσο έχεις συνηθίσει,μάλλον δεν είναι για σένα.Αλλιώς,προτείνεται.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πραγματικά, σε μιά ζεστή, καλοκαιρινή μέρα αυτό το σαπούνι δεν έχει αντίπαλο !

Οrange Chill + Floid vigoroso = :shocking :wow
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Προχτές δοκίμασα το orange chill. Έχει ακριβώς το ίδιο εύκολο φόρτωμα με τα υπόλοιπα stirling που έχω και κάνει το ίδιο αφρό με τα υπόλοιπα. Καλή προστασία και ενυδάτωση.

Δεν ξέρω γιατί σας δυσκολεύει το φόρτωμα τους. Είναι πολύ μαλακό σαπούνι και ειδικά με χοίρο είναι πανεύκολο. Με bowl lathering και με λίγο νεράκι και γύρισμα, έχω σε 1 λεπτάκι πολύ καλό πηχτό αφρό, χωρίς προσπάθεια.

Πάντως ξαναχρησιμοποίησα το vanilla tangerine και δεν με τράβηξε στο πρόσωπο μετά το ξύρισμα. Γεγονός που ενισχύει την άποψη μου ότι μάλλον δεν ήταν όσο ώριμο έπρεπε το σαπούνι όταν απεστάλλει.

Για την Μενθόλη: Πράγματι είναι υπέροχος ο συνδυασμός με το πορτοκάλι και το ξέρω από ένα φοβερό δροσιστικό αφρόλουτρο του hilfiger που είχα κάποτε. Αλλά μάλλον δεν έχετε δοκιμάσει κάτι με άρωμα mentos...
Είχα αγοράσει από τα καταστήματα sweet butterfly (Kαβάλα, ξάνθη) ένα πολύ σκληρό σαπούνι ξυρίσματος - όχι κάτι ιδιαίτερο σε προστασία-, αλλά από άρωμα, φοβερό.
Το καλοκαίρι θα τα τιμήσω δεόντως και τα δύο.

Τώρα μόνο το Ozark mountain έμεινε να δοκιμάσω. Πάντως η έντονη φτηνή μυρωδιά αφρόλουτρου πεύκου που είχε, εξελίχθηκε σε κάτι πιο φίνο. Άλλη ένδειξη ότι δεν ήταν ώριμο όταν ήρθε.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Πρώτο ξύρισμα με το ozark mountain.Το άρωμά του μέσα στην συσκευασία αρχικά μου μύριζε πολύ έντονα σε απολυμαντικό λεκάνης(όχι και ο καλύτερος οιωνός..).Ξετυλίγοντάς το όμως είχε πιο απαλό και διακριτικό άρωμα πεύκου.Omega 49 και facelathering.Όπως το orange chill,έτσι και αυτό θέλει πολύ φόρτωμα και κάμποσο νερό.Ίσως είναι και ιδέα μου αλλά αυτό μου φάνηκε καλύτερο ποιοτικά από εκείνο.Αν και απαιτεί χρόνο και αρκετό δούλεμα για να πετύχω την σύσταση και πυκνότητα που θέλω,παρόλα αυτά είναι πολύ rewarding,όπως λέμε και στο χωριό μου.Αξίζει τον κόπο.Και η υφή του,μόλις πετύχω τον αφρό που θέλω είναι πολύ πλούσια και το ξύρισμα εξαιρετικό.Το μόνο κακό είναι οτι το πήρα σε απλό δείγμα.
Τελικά,αυτά τα σαπούνια αποδεικνύονται για μένα πολύ καλύτερη αγορά από οτι περίμενα.Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος,αλλά τα Stirling είναι κορυφαία σαπουνάκια για τις προτιμήσεις μου.Αν το ήξερα εκ των προτέρων θα έπαιρνα και ένα ακόμα ολόκληρο,όχι οτι βλέπω πιθανότητα να τελειώσουν σύντομα..
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Λίγους μήνες μετά την αγορά των Stirling και πέρα από το ότι πλέον είμαι σίγουρος ότι είναι πάρα πολύ καλά σαπούνια, θέλω να επιβεβαιώσω αυτό που πρώτος είχε πει νομίζω ο Παναγιώτης (natnat), ότι δηλαδή τα σαπουνάκια είναι πολύ πιθανόν να μην τα πήραμε αρκετά "ώριμα", γιατί με τον καιρό έχω παρατηρήσει και ότι πιο σκληρά γίνονται (τώρα έχουν πλέον τη σκληρότητα του cella) και το άρωμα γίνεται πολύ πιο μεστό.

Περιμένουμε εναγωνίως κριτικές για αρώματα και επίδοση και από άλλα μέλη που είχαν πάρει stirling!
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Όσο κι αν φανεί παράξενο, πριν από δέκα περίπου ημέρες άνοιξα το πρώτο, από τα τρία σαπούνια που είχα πάρει, συγκεκριμένα το Spice. Στην υφή ήταν τόσο μαλακό, που νόμιζες ότι είναι σκληρή κρέμα κι όχι σαπούνι. Το cella μπροστά του μοιάζει σαν βράχος.
Η μυρωδιά των μπαχαρικών, είναι καταπληκτική. Έκανε πολύ γρήγορα γυαλιστερή σαπουνάδα, όχι όμως πολύ πηκτή. Το ξυράφι γλιστρούσε, αλλά όταν τελείωσε το ξύρισμα κάτι δεν μου άρεσε, σαν να με τραβούσε το δέρμα, χωρίς όμως να υπάρχουν ερεθισμοί.
Διάβασα ότι υπάρχει πιθανότητα τα σαπούνια να μην έχουν ωριμάσει κι έτσι έβγαλα το σαπούνι από το μπολάκι, που το είχα ήδη βάλει
και μαζί με τ' άλλα δύο ομόσταβλά του, αφού τα έβγαλα από το πλαστικό περιτύλιγμά τους, τα έβαλα σ' ένα σκιερό και καλά αεριζόμενο σημείο. Δέκα ημέρες μετά και τα τρία σαπούνια έχουν αλλάξει.
-Το χρώμα τους άλλαξε, δεν έγιναν λευκά, άλλα η απόχρωσή τους άνοιξε κατά πέντε τουλάχιστον τόνους.
-Σκλήρυναν, τόσο όσο ένα αντίστοιχο σαπούνι του D.R. Harris.
-Εξωτερικά, η υφή τους είναι σαν λαδοτύρι Μυτιλήνης.
Δεν τα πειράζω, σκέπτομαι να τα αφήσω εκεί άλλο ένα μήνα και θα δω.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Κατόπιν οδηγιών σας ότι τα σαπούνια θέλουν ωρίμανση τα άνοιξα και τα έβαλα σε σκοτεινό και καλά αεριζόμενο μέρος ..
Τα αρώματά τους είναι φανταστικά ,ανυπομονώ να τα χρησιμοποιήσω.

Εικόνα
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”