Κριτική για το σαπούνι του Δημήτρη

Απάντηση
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Το περγαμόντο Άρη.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Το φαντάστηκα Χρήστο αλλά ήθελα επιβεβαίωση . Πραγματικά φανταστικό σαπούνι σε όλους τους τομείς. Η μόνη βελτίωση που θα ανέβαζε ακόμη ενα σκαλοπάτι το σαπούνι θα ηταν μια μικρή αύξηση της αρωματικής του έντασης . Αυτό απο όσο θυμάμαι έγινε στην λεβάντα ας ελπίσουμε οτι θα γίνει και στο περγαμόντο.... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παρελαβα σημερα το σαπουνι του Δημητρη.και επειδη δεν μπορω να κρατηθω εκανα ενα πρωτο αφρισμο για να δω τι ψαρια πιανει(omega s-10081) .
οι εικονες μιλανε απο μονες τους.
004.JPG
003.JPG
002.JPG
001.JPG
απλα δεν υπαρχει! ανυπομονω να ξυριστω γιατι τετοια κρεμα ειλικρινα 1η φορα βλεπω !αυτο το shea butter πρεπει να εχει κανει μεγαλη δουλεια. :thumbsup
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Θα απολαψει άσει άραγε;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Δημητρη τετοιο αφρο πρωτη φορα βλεπω.εχω ξυριστει με αρκετα σαπουνια και artisanal-handcrafted και mass production σαπουνια τοσο λιπαρο-βουτυρωδη κρεμα δεν εχω ξαναδει.οπως ειπαν και καποια αλλα μελη του φορουμ στο σαπουνι αυτο φαινεται ολη η αγαπη και το μερακι του ανθρωπου που το εφτιαξε(εσυ).επισης δεν νομιζω οτι τετοια υλικα θα βρεις σε αλλο σαπουνι ειτε mass ειτε artisanal production. τελος να κανω 2 παρατηρησεις:1ον το μπωλακι(πλαστικο)ειναι πολυ βολικο και ευχρηστο-δεν μου αρεσουν τα γυαλινα βαρια μπωλ.2ον το αρωμα του σαπουνιου (ενταση)ειναι οση ακριβως πρεπει.δεν μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι το θελουν πιο εντονο.οσο πιο εντονο ειναι κατι τοσο πιο υποπτο.γενικα παντως σαν πρωτη εντυπωση με κερδισε και γνωριζοντας οτι προκειται για κατι το οποιο εχει πανω του πολυ εργασια με κερδισε ακομα περισσοτερο.πιο αναλυτικη αναφορα οταν ξυριστω για να δουμε τι κανει και στους υπολοιπους τομεις(προστασια,ολισθηροτητα,περιποιηση).
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σε ευχαριστώ Μάχο. Όντως πήρε πολύ καιρό και πολύ χαίρομαι που σας αρέσει.
Όπως είπε και ο Ηρακλής, φτιάχνει ιαματική λάσπη!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παρελαβα σημερα το σαπουνι του Δημητρη και επειδη δεν εχω και πολυ υπομονη(ισως το γνωριζετε),εριξα και ενα ξυρισμα για να το καταλαβω καλυτερα.καταρχην να πω οτι στο θεμα του αφρισμου ειναι απο τα πιο ευκολα σαπουνια και ο αφρος-κρεμα που κανει ειναι ιδιαιτερα πυκνος και βουτυρωδης.σιγουρα οι αναλογιες των υλικων αφρισμου ειναι τελειες.το σαπουνι ζηταει αρκετο νερο αλλα δεν εχει καποιο θεμα και νομιζω οτι και ο πλεον αρχαριος ειναι σε θεση να κανει καλο αφρο με αυτο το σαπουνι.οσον αφορα στο ξυρισμα το σαπουνι εχει αριστες μηχανικες ιδιοτητες και σε βοηθαει πολυ προσφερωντας τελεια ολισθηση και αριστη προστασια.το ξυρισμα το εκανα με την λεπιδα(rapira swedish supersteel) να ξυριζει για 5η συνεχομενη μερα.πουθενα δεν καταλαβα κατι-το ξυραφι ξυριζε οπως την 1η φορα-και η μηχανη κυλουσε ομαλα πανω στο προσωπο μου.η προστασια που μου μου προσεφερε ηταν αριστη(και εδω παιζουν μεγαλο ρολο τα υλικα-σπαθοχορτο& tallow)και δεν συνεβει το παραμικρο.επισης να πω οτι παρολο που η λεπιδα εχει κανει πολλα ξυρισματα δεν ειχα τον παραμικρο ερεθισμο(ξυριστηκα με 3 περασμ,ατα WTG,XTG,ATG).τελος να αναφερω οτι στο θεμα της ενυδατωσης και περιποιησης του δερματος το σαπουνι κανει φανταστικη δουλεια ,που συναντας σε πολυ λιγα σαπουνια(το shea butter σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο) .
με σιγουρια λοιπον λεω(αν και ειναι το 1ο ξυρισμα)οτι το συγκεκριμενο σαπουνι ειναι απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει.ειναι αριστο σε ολους τους τομεις και σιγουρα καποιος που θελει να λεγεται σοβαρος wet shaver πρεπει οπωσδηποτε να το δοκιμασει. :thumbsup
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Το καινούργιο σαπούνι του Δημήτρη είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ!

Εξηγούμαι. Είχα δοκιμάσει πέρυσι το σαπούνι Μεθυσμένη Αγελάδα v. 2.0 μέ αρωμα Bay Rum.
Πολύ καλό σαπούνι, εφάμιλλο των γνωστότερων artisanal, με πολύ πυκνή κρέμα, στυλ "στόκος", προστατευτική και με άριστες μηχανικές ιδιότητες.
Ομως το έντονο (φυσικό) άρωμα Bay Rum με απέτρεπε να το βάζω συχνά στο rotation.

ΑΡΩΜΑ: 4/5
Τo τωρινό Περγαμόντο με έχει εντυπωσιάσει, και όχι μόνο εξαιτίας του αγαπημένου μου αρώματος. Στην πραγματικότητα, δεν είναι καν τόσο έντονο το άρωμα του εσπεριδοειδούς. Αναδύεται επίσης, μάλλον κυρίαρχα, μια πολύ ευχάριστη μυρωδιά καθαριότητας σαπουνιού.

Αυτό που εντυπωσιάζει είναι οι μηχανικές και προστατευτικές ιδιότητες του σαπουνιού.

ΑΦΡΙΣΜΟΣ: 5/5
Καταρχάς, αφρίζει πανεύκολα. Σαν κρέμα. Με βρεγμενο πινέλο, αρκούν 10-15 στροφές για να έχεις ικανοποιητκό αφρό. Αν επιμείνεις λίγο περισσότερο, παίρνεις μια παχιά, λιπαρή κρέμα, που όμως ΔΕΝ θυμίζει τον στόκο του προηγούμενου σαπουνιού.
Πήρα το ίδιο παχύ καϊμάκι με διάφορα premium πινέλα χοίρου: Semogue 2000, Semogue SE, Omega 81025 (31025) Scarlatti.
Μένει να δοκιμάσω και ασβούς, αλλά είμαι βέβαιος ότι θα έχω ανάλογα αποτελέσματα, ίσως πιο πυκνή κρέμα, λόγω του ότι συγκρατούν περισσότερο νερό και φορτώνουν περισσότερο σαπούνι.

ΞΥΡΙΣΜΑ - ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ: 5/5
Το ξυράφι γλιστράει απρόσκοπτα. Πατινάζ. Κανένας φόβος. Απόλυτη λίπανση και προστασία. Ούτε η παραμικρή αμυχή, ακόμη και με λεπίδα στην 5η, 6η kai 7h χρήση. (Gillette silver blue)

ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ: 5/5
Απόλυτη. Σχεδόν δεν χρειάζεσαι άφτερ σέιβ.
Αίσθηση πληρότητας.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Ενα από τα κορυφαία, αν όχι το κορυφαίο, σαπούνια που έχω χρησιμοποιήσει, ανεξαρτήτως τιμής.
Ισάξιο τουλάχιστον των Martin de Candre, Le Lucien Pere, Floris, Mitchell's Wool Fat, Cade L'Occitane, Santa Μaria Novella, Dovo, που εκτιμώ ιδιαίτερα.
Tο Σαπούνι Δημήτρη v. 3.0 έχει ξεφύγει από το στενό κύκλο των artisanal, δεν συγκρίνεται πια μόνο με αυτά, αλλά και με τα καλύτερα σαπούνια των μεγάλων οίκων.
Εκτιμώ ότι το μυστικό του είναι οι κορυφαίες πρώτες ύλες, αλλά και η συνταγή, την οποία ελπίζω να έχει κρατήσει σχολαστικά, για να επαναλάβει αυτό το επίτευγμα.

Υ.Γ.
Ευχαριστώ θερμά τον σαπωνοποιό για το υπέροχο hors-série κεραμικό δοχείο!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Συμπληρωματική δοκιμή Σαπουνιού Δημήτρη v. 3.0:
Με premium πινέλο ασβού, το Semogue Special Edition 2013, ένα πινέλο ιδιαίτερο, με εξαιρετικά πυκνό και σχετικά βραχύ θύσανο (knot 24mm/48mm).
Αυτό το πινέλο συγκρατεί πολύ νερό και απαιτεί αρκετό σαπωνο-υλικό για να αποδώσει πλούσιο αφρό.

Αποτέλεσμα: Παρόμοιο με τα πινέλα χοίρου.
Αφρισμός πολύ εύκολος.
Κρέμα πυκνή, όχι "φουσκωτή", λιπαρή και ολισθηρή, προστατευτική.
Ουδεμία έκπληξις.

Επόμενη δοκιμή, με το θηριώδες Shavemac Silvertip 167 XXL, knot 28/64 (!), επίσης πυκνότατο, και σίγουρα το πιο αδηφάγο πινέλο που έχω πιάσει στα χέρια μου.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το σαπούνι σου Δημήτρη είναι πάρα πολύ καλό. Μετά από δύο δοκιμές με διαφορετικά πινέλα (χοίρος Semogue 1470 και συνθετικό kent infinity) μπορώ να πω ότι αφρίζει πολύ εύκολα, η μυρωδιά του είναι μίξη από καθαρό σαπούνι και περγαμόντο και στο ξύρισμα έχει όλα όσα ψάχνουμε σε ένα σαπούνι. Μπράβο σου Δημήτρη για την προσπάθεια και τον κόπο που φαντάζομε κατέβαλες, μέχρι να πετύχεις ένα τόσο καλό σαπούνι.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”