Lord Emofresh

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Υπαρχουν καποια προιοντα των "γειτονων" μας που αξιζει να τους δωσουμε μια ευκαιρια - μια δοκιμη - ισως απο περιεργια, ισως και επειδη απευθυνονται σε αγοραστες με παρομοιο δερμα και κλιμα με εμας. Ενα απο αυτα ειναι και η κρεμα της Lord.

Η συγκεκριμενη κρεμα κυκλοφορει σε μικρα μεγεθη - 25 (L178) και 55 (L179) γραμμαριων. Αυτο ειναι καλο αν δεν σου αρεσει - αλλα δεν ειναι και τοσο πρακτικο αν κολλησεις μαζι της.

Εικόνα

Το αρχικο αρωμα στο σωληναριο ειναι λιγο "τεχνητο" - θα ελεγα ξυνολεμονο και μενθολ. Οταν ομως αρχισεις να την "πιλατευεις" - προσωπικα την φτιαχνω στο χερι - αυτη η μυρωδια ερχεται πολυ πιο φυσικη - θυμιζοντας κουρειο στα 70ς. Δεν ειναι εντονη, δεν ειναι ενοχλητικη, και στο προσωπο ειναι ακομα πιο ευπεπτη.

Η εκπληξη ερχεται με το ξεκινημα - σε 1 1/2 λεπτο με ποσοτητα γυρω στο 1 εκατοστο και κατι - εχεις ενα χερι σαν να το βουτηξες στη νουγκατινα - γεματος αφρος, πυκνος - ανετα βγαινουν 3 περασματα. Δεν κοβει, διατηρειται στο δερμα, χωρις να το λαδωνει μετα τη χρηση.

Εικόνα

Κανοντας καποιες συγκρισεις - το αρωμα της (και το μενθολ) ειναι πιο διακριτικο απο proraso και palmolive - αλλα για μενα η συνολικη μυρωδια της ειναι καλυτερη. Ο αφρος που παραγει ισως να ειναι και καλυτερος απο της proraso. Και ενω δεν δημιουργει παγωμαρα - οπως σε αλλες κρεμες με εντονοτερο (και περισσοτερο) menthol - την νιωθεις την ουσια στο δερμα, απαλα, οπως ακριβως πρεπει. Οσο για την ενυδατωση - μιση ωρα μετα το after shave η διαφορα ειναι εμφανης - δερμα μαλακο, χωρις ερεθισμους η ξηροδερμια, που δεν τραβαει.

Εικόνα

Χημικος δεν ειμαι αλλα αυτα που διαβασα στα συστατικα, δεν με τρομαξαν - εχουμε δει πολυ χειροτερα - και σε πολυ πιο διασημα προιοντα.

Εικόνα

Και μια μικρη εκπληξη - μεσα στο κουτι της, υπαρχει μια πλαστικη μηχανη μιας χρησης της Lord (μαλλον η L401). Δεν ειναι τιποτα σημαντικο αλλα σε προδιαθετει ευχαριστα.

Εικόνα

Η τιμη της στον connaught ειναι 1 λιρα και 80 λεπτα - αλλα την ψαχνω και εδω και θα ενημερωσω αν βρω κατι.

Συνολικα - ειναι μια κρεμα που δεν εντυπωσιαζει εκει που κοιταμε πρωτα (δυνατο και ισως εκλεπτυσμενο αρωμα και δυνατη αισθηση μενθολ) αλλα που ξεπερναει κατα πολυ τους μεσους ορους στα υπολοιπα (δημιουργια σωστου αφρου, ενυδατωση και συνολικη εικονα). Μαλλον προκειται για καποιου ειδους "κρυφο οπλο" της Lord...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25885 times

Ωραία η παρουσίασή σου φίλε μου, αλλά για να γνωριστούμε λίγο καλύτερα, πέρνα μια βόλτα από εδώ (αν θέλεις) και πες μας το όνομά σου και κανά δυο πραγματάκια για σένα.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Λίγο πριν σκάσει το μπαμ των capital control, είχα προλάβει να κερδίσω δύο Lord Emofresh σε δημοπρασία του connaught στο ebay. Την κυνηγούσα καιρό, τουλάχιστον τρεις μήνες, αλλά δεν καιγόμουν κιόλας. Έβαζα λίγο πάνω από το αρχικό ποσό ψς bid και έλεγα αν μου κάτσει, καλώς. Υστερα από αρκετές προσπάθειες, μου 'κατσε.

Βέβαια πέρυσι το καλοκαίρι είχα ουσιαστικά τη γνωριμία μου με τον μαγικό κόσμο των σαπουνιών και χρησιμοποίησα την κρέμα μόνο μία φορά, ίσως και δεύτερη -δεν είμαι βέβαιος. Εμεινε μετά στο ντουλάπι να μαζεύει σκόνη μια και ακόμα και από τις μπόλικες κρέμες που έχω, έδινα προτεραιότητα σε άλλες.

Σήμερα, έτσι όπως έπαιζα με τα σωληνάριά μου αμέσως μετά το ντους, έπεσε στα χέρια μου κι αυτή. Δεν ξέρω πώς, αλλά μου μπήκε η ιδέα να την ανοίξω και έκπληκτος βλέπω την κρέμα λιωμένη, να χύνεται. Χωρίς πολλή σκέψη ρίχνω στο ήδη μουλιασμένο Omega 10005 αρκετή ποσότητα λιωμένης Lord Emofresh και αμέσως μετά την έβαλα στο ψυγείο (κάπου έχω διαβάσει ότι με τη ζέστη παθαίνει κάτι παρόμοιο και η Ingram).

Είχα περιέργεια να δω τι σόι αφρό θα έκανε η κρέμα σ' αυτήν την κατάσταση, μια και από πέρυσι δεν θυμόμουν κάτι εντυπωσιακό. Αλλά σήμερα έπαθα πλάκα! Αφρός πλούσιος, γυαλιστερός και με μία αίσθηση παγωμάρας σαφώς πιο ελεγχόμενης ακόμα κι απ' της αρκετά ήπιας Aspis Ice Rain που χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό. Και το λεμονοειδές άρωμά της χωρίς να συγκλονίζει, είναι πολύ ωραίο, σε φτιάχνει ψυχολογικά. Εκαναν ένα τέλειο ξύρισμα (με EJ89 και Rapira Swedish Supersteel) με δύο περάσματα, ο αφρός όμως που περίσσεψε στο πινέλο έφτανε για τουλάχιστον άλλα τόσα.

Ξαφνικά η Lord Emofresh ανέβηκε στην εκτίμησή μου και θα μπει κι αυτή στο καλοκαιρινό κρεμοροτέισον. Θετικό, για μένα, το ότι το σωληνάριο είναι μικρό, μάλλον θα την τελειώσω αυτό το καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”