Proraso sandalwood σαπούνι και κρέμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Νοιώθω την σημερινή μέρα αρκετά παράξενη και σίγουρα πολύ ιδιαίτερη. Γιατί το λέω αυτό; Μα γιατί μετά από 9 μήνες περίπου, ξαναδοκιμάζω σαπούνι μη tallow! Ιδιοτροπίες θέλετε να το πείτε, παραξενιές, πείτε το όπως θέλετε. Πάλι μέσα θα είστε. :megagrin Βρέθηκε στα χέρια μου ως δώρο του φίλου Ηλία (boltsis) κατά την συνάντηση της προηγούμενης Κυριακής και τον ευχαριστώ για μια ακόμη φορά.

Με την Proraso με συνδέουν κάποιες πολύ γλυκές αναμνήσεις, καθώς ήταν το πρώτο μου σαπούνι στο πξ (το παλιό με ευκάλυπτο). Βέβαια, τώρα που βλέπω το καινούργιο, μάλλον αυτό που είχα πάρει τότε από το Hondos θα πρέπει να είχε πάρα πολύ καιρό στο ράφι γιατί εκείνο ήταν πιο σκληρό, ενώ αυτό πραγματικά έχει την υφή της πηχτής κρέμας, καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Εικόνα

Αρωματικά θα πω ότι μου αρέσει πάρα πολύ. Το γιατί το φαντάζεστε. Μυρίζει σανδαλόξυλο (έλαιο) και το σανδαλόξυλο είναι από τις αγαπημένες μου μυρωδιές. Έχω μόνο την TOBS που μπορώ να συγκρίνω ως άρωμα. Η TOBS έχει πολύ πιο δυνατό άρωμα, πιο έντονο, πιο spicy. Το Proraso είναι πιο ήπιο, πιο γλυκό, διάβασα σε πολλά forum ότι είναι πιο κοντά στο πραγματικό σανδαλόξυλο. Αν με ρωτήσετε πιο προτιμάω αρωματικά, θα έλεγα ότι μου αρέσει λίγο παραπάνω της TOBS, γιατί μου αρέσουν τα έντονα αρώματα. Αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν μειώνει το Proraso, καθόλου μάλιστα. Το μύριζα σχεδόν κάθε μέρα με ιδιαίτερη ευχαρίστηση εδώ και 2 βδομάδες.

Στο ξύρισμα τώρα μπορώ να πω ότι πήγε γενικά καλά. Έχει shea butter (καριτέ) που είναι και το δυνατό του σημείο. Πανεύκολη και τάχιστη δημιουργία αφρού, δεν χρειάζεται μούλιασμα όπως ένα σκληρό σαπούνι. Ο αφρός κινήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα, έβγαλε το ξύρισμα χωρίς κάποιο παρατράγουδο. Υστερεί σε σχέση με τα tallow σαπούνια μεν, είναι πολύ καλό για vegan σαπούνι δε, πολύ τίμιο για τα λεφτά του κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Το ομολογώ, δεν θα το έπερνα ποτέ ως Αντώνης. Οφείλω όμως να πω ότι κάνει καλά την δουλειά του, για όσους δε τους αρέσει και το σανδαλόξυλο, μια σίγουρα πολύ καλή επιλογή. Δεν είναι σίγουρα Tabac, MWF ή Dr Harris, αλλά είναι μια πολύ καλή πρόταση για την κατηγορία του. Η δε τιμή του είναι άπαιχτη, σταθερή αξία όλη η σειρά των Ιταλών.

Συνοψίζοντας, ένα πάρα πολύ καλό σαπούνι (σαπουνάκι όπως τα λέω χαριτολογώντας), με πολύ καλά συστατικά (ιδικά για αυτούς που αποφεύγουν τα ζωικά) και ένα υπέροχο άρωμα (πάντα σύμφωνα με τα δικά μου γούστα). Οικονομικό, εύκολα προσβάσιμο, αξίζει να έχει μια θέση στο rotation σας.




Συστατικά:

Aqua (Water/Eau), Stearic Acid, Cocos nucifera (Coconut) Oil, Potassium Hydroxide, Glycerin, Sodium Hydroxide, Lactic Acid, Parfum (Fragrance), Butyrospermum parkii (Shea) Butter, Theobroma cacao (Cacoa) Seed Butter, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Tetrasodium EDTA, Hydroxyethylcellulose, Citronellol, Geraniol, Limonene, Linalool, Coumarin, Sodium Hydroxymethylglycinate, Santalum album (Sandalwood) Oil.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Μπραβο Αντωνη πολυ ωραια παρουσιαση!!!!
Το Ιασονας με Ο
nikos.a

Και η κρεμα στο σωλιναριο ειναι εξισου καλη. Εχει ασημενιο χρωμα και το αρωμα, οπως το περιγραφει ο Αντωνης, ειναι γλυκο, διακριτικο κι ευχαριστο. Αφρος πηχτος και η δημιουργια του δεν απαιτει ιδιαιτερη προσπαθεια.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ασημένιο χρώμα; Ενδιαφέρον, θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες όταν μπορέσεις;
nikos.a

Βεβαια μπορω. Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφιες.
nikos.a

Χρήση της κρέμας μετά από καιρό. Για να την εκτιμήσει κανείς, απλά πρέπει να βρει το κουμπί της( το θέλει το νεράκι της). Αυτή τη φορά, έκανα μια αλλαγή. Η απαιτούμενη ποσότητα της κρέμας στο πρόσωπο και face-lathering με το 65-αρι Omega( για τα 6Ε που το πήρα, με το στρώσιμο- ξεβρώμισμα, έχει γίνει πολύ καλό). Χρειάστηκε οι άκρες του πινέλου να "αρπάξουν" λίγο νερό κανά 2 φορές και δημιουργήθηκε αφρός άριστος. Εντύπωση μου κάνει με την κρέμα αυτή η πολύ καλή αίσθηση μετά το ξύρισμα και η ενυδάτωση που προσφέρει. Το καριτέ κάνει καλά τη δουλειά του!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχοντας χρησιμοποιησει και τα 2(σαπουνι,κρεμα),μπορω να πω οτι προκειται για ενα πολυ καλο προιον που αξιζει καποιος να δοκιμασει.το αρωμα του δεν ειναι βαρυ ,ειναι ομως αρκετα εντονο χωρις να γινεται ενοχλητικο.στα του ξυρισματος ,η αποδοση του ειναι παρα πολυ καλη και η προστασια που παρεχει αριστη.πιστευω οτι και η κρεμα και το σαπουνι στη σχεση τιμης-αποδοσης ειναι αριστα και απο τα πιο οικονομικα.θα εχουν παντα μια θεση αναμεσα στα υπολοιπα προιοντα που εχω.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Ποιο θα έβαζες πιο υψηλά ως καλύτερο; Την κρέμα ή το σαπούνι;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

με πολυ μικρη διαφορα θα ελεγα το σαπουνι χωρις ομως αυτο να μειωνει και την αξια της κρεμας.το σαπουνι ειναι πιο παραδοσιακο σαν προιον ενω η κρεμα παρεχει μεγαλη ευκολια.
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
10
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Καλησπερα.
Η κρεμα αυτη ηταν το πρωτο προϊον που χρησιμοποιησα οταν ξεκινησα το ΠΞ. Δεν ηξερα οσο σημερα τα "κολπα" και μου τελειωσε πολυ γρηγορα.
Απο τοτε δεν την εχω ξαναβρει, ουτε και το αντιστοιχο σαπουνι. Μονο τα πρασινα Proraso εχω δει.

Μαχο, απο που τα εχεις αγορασει;
Αντωνης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”