ΝΕΟ Valobra σαπουνι ξυρισματος

Απάντηση
nikos.a

Με το που το μύρισα, μου το θύμισε. Ανήκει σε αυτή την κατηγορία αρωμάτων κατά τη γνώμη μου. Όπως και να 'χει, είναι βαρύ για τα δικά μου γούστα και φαντάζομαι, χωρίς να έχω διαβάσει κάτι, ότι το άρωμα αυτό πρέπει να σε "ακολουθεί" κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Και σε μένα το fougere δεν φέρνει τίποτε απο αυτά που περιέγραψες Νίκο , το αρωμα του είναι πολύ διακριτικό σχεδόν όπως αυτά απο τα Dr Harris . Τα πολύ βαριά αρώματα ούτε σε μένα αρέσουν. Αλλά όπως είπαμε ολα είναι υποκειμενικά . Το ίδιο άρωμα 5 άτομα να το μυρίσουν πέραν απο το αν τους αρέσει ή όχι , θα το περιγράψουν εντελώς διαφορετικά .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Άρη με τη τελευταία σου πρόταση διαφωνώ.

Η περιγραφή ενός αρώματος δε βασίζεται ούτε σε υποκειμενικά κριτήρια, " μ'αρέσουν οι φράουλες, σ'αρέσουν τα μήλα " ούτε σε αντικειμενικά κριτήρια " τα τριαντάφυλλα μοσχομυρίζουν, το κουνουπίδι ...όχι ".

Η περιγραφή ( του αρώματος ) πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ακριβής. Αυτό ως ένα σημείο είναι εφικτό. Δεδομένου ότι δεν είμαστε ο Edmond Roudnitska για να έχουμε "τη μύτη", βασιζόμαστε στα πολύ βασικά στην αρχή και βήμα βήμα, προσπαθούμε να πιάσουμε τα ψιλά.

Εννοώ πως το κιτρώδες άρωμα του λεμονιού το ξεχωρίζουμε όλοι. Τώρα αν είναι μοσχολέμονο ή άλλη ποικιλία είναι το δύσκολο.
Να μπερδέψεις το πορτοκάλι με το μανταρίνι μέσα σε μιά λίστα με πέντε-έξι διαφορετικά αρώματα είναι αποδεκτό, να μπερδέψεις το πορτοκάλι με τη ντομάτα, είναι ...γρίππη.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ηλία εννοείται οτι δεν θα μυρίσει κανείς το πορτοκάλι και θα πει οτι μυρίζει σαν ντομάτα . Εγω εννοούσα οτι σε κάποια αρώματα που δεν έχουν να κάνουν με πορτοκάλι , λεμόνι , λάιμ , κλπ κλπ και εχουν κάποιο άρωμα απροσδιόριστο ενδέχεται να υπάρχουν διαφορετικές περιγραφές για το πως μυρίζει στον καθένα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eίπαμε τα "ψιλά" είναι άλλη ιστορία. :megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάμε. Δεν είμαστε Basenotes εδώ, δεν χρειάζεται κιόλας. Περιγραφή αρωμάτων δεν έκανα. Είπα το fougere μου θυμίζει παλιό γυναικείο άρωμα και το patchouly το tabac, με την έννοια ότι πρέπει να έχουν την ίδια αρωματική βάση. Αυτό δεν αλλάζει. Το fougere δεν είναι λεμόνι, ούτε λεβάντα να είναι κάτι standard. Σε ξένα φόρα γίνονται συζητήσεις επί συζητήσεων, από τη στιγμή που βγήκε το valobra fougere, και συγκρίσεις με άλλα fougere( ΜDC, Penhaligon's English Fern). Άλλοι συμφωνούν μεταξύ τους, άλλοι διαφωνούν. Οι περισσότεροι ισχυρίζονται ότι πιο φυσικό κι αυθεντικό, όσο μπορεί, είναι το Penhaligon's. Ηλία, αν σου αρέσει το patchouly, είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα... Εγώ θα συμφωνήσω με την τελευταία πρότασή σου, Άρη. Υπάρχουν πολλά τέτοια αρώματα. Ένα παράδειγμα, είναι το Marlborough. 5 άτομα να ρωτήσεις άλλα θα σου πουν, ίσως με μία ίδια βάση. Αλλά και πάλι θα διαφέρουν από λίγο, έως πολύ οι περιγραφές.


Το αγαπημένο μου άρωμα, το YSL Kouros. To άρωμα που είτε το αγαπάς είτε το μισείς. Με παραπάνω από 2 "ψεκασμούς", θα τ' ακούσεις για τα καλά. Ε, δεν θα πω του άλλου, φιλαράκι είσαι γριπωμένος, δεν ξέρεις εσύ από αυτά. Είναι ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το κατάλαβα πως δεν έκανες περιγραφή, Νίκο. Έγραψες "μου θύμησε". Αυτό είναι υποκειμενική άποψη, δε γράφω γι 'αυτό.

Αυτό που γράφω παραπάνω είναι το εξής. Αν αρέσει ή όχι σε κάποιον ένα άρωμα, πόσο θέλει να βάζει, πότε εξασθενεί πάνω του κτλ κτλ κτλ είναι υποκειμενικό θέμα. Με γειά του και χαρά του !!!

Η περιγραφή πρέπει να είναι σαφής, όσο το δυνατόν, αλίμονο. Αλλά αν στις περιγραφές υπάρχουν αποκλίσεις κάτι δε πάει καλά.

Συγγνώμη αλλά αυτό το " Πέντε άτομα, πέντε διαφορετικές περιγραφές " με ξεπερνά.


(Συγγνώμη και για το off topic.)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Έχω το Valobra Fougere απο τότε που τα πρωτο-έφερε ο Γιώργος. Έχει αρχίσει να αχνοφαίνεται ο πυθμένας.

Παρατήρησα όμως, οτι το χρώμα του έχει σκουρύνει και το άρωμά του είναι πιο μπάσο. Το χρώμα ίσως να είναι ιδέα μου, αλλά για το άρωμα είμαι βέβαιος.

Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Και στο δικό μου Φώτη το ίδιο ακριβώς συμβαίνει .Έχει σκουρύνει λίγο και το άρωμα έγινε πιο βαρύ ειδικά οταν ανοίγεις το καπάκι , μετά αν το αφήσεις ανοιχτό έρχεται πιο κοντά στο φυσιολογικό άρωμα του . Βέβαια εγω εχω πολύ δρόμο ακόμη , το δικό μου είναι στα 85γρ περίπου απο οτι θυμάμαι.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”