Martin de Candre

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Μας βάζεις σε πειρασμό Πέτρο,έχω ακούσει τόσα καλά λόγια για τα Martin de Candre που τα έχω βάλει στη λίστα !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Είναι εξαιρετικό και απο αυτά τα οποία πρέπει να έχει όποιος ασχολείται σοβαρά με το παραδοσιακό ξύρισμα.
Η τιμή του είναι υψηλή και αυτό το κάνει να μην είναι καθημερινό αφού στην άκρη του μυαλού υπάρχει πάντα το θέμα αναπλήρωσης.
Είναι μια νότα πολυτέλειας που βγαίνει αραιά και σε ειδικές περιστάσεις (δεν είναι και το μόνο άλλωστε).
Έχοντας μπεί σε λογική συνεχών δοκιμών και συλλεκτικών κομματιών χαιρόμαστε να έχουμε δυνατότητα πολλαπλών επιλογών
αλλά τελικά στην καθημερινότητα μας τα ανακλαστικά μας πάνε στα λίγο πιο εύκολα να βρεθούν και τα λιγότερο ακριβά.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω το εχω για καθημερινο και σε δυο χρονια που θα τελειωσει παλι το ιδιο θα παρω. Τα εχει ολα και ειναι και καθαρο. Προς το παρον τρεις μηνες τωρα δεν το εχω βαρεθει αντιθετα καθε μερα σκεφτομαι ας το αλλαξω σημερα αλλα παντα σε αυτο καταληγω τελικα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nίκο, έχει και το δικό σου το ίδιο άρωμα ? Έχω καταλάβει καλά πως αν είναι αρωματισμένο θα μυρίζει κάτι σε λεβάντα όπως και να είναι το δοχείο ? Εκτός αν παραγγείλεις το fougere ή το sans...?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Να γράψω και κάτι ενδιαφέρον που βρήκα, τα special edition ή οι διαφορετικές ονομασίες σαπουνιών MDC εκτός του fougere δεν περιέχουν κάτι διαφορετικό από την scented έκδοση, απλά αλλάζοντας τη συσκευασία και τα γραμμάρια αλλάζουν και την ονομασία.
π.χ. το LE CANNELÉ έχει πάρει την ονομασία από το Canelé γλυκό που μοιάζει εμφανισιακά το γυάλινο μπολ του MDC, το Le Domino επειδή το γυάλινο μπολ του μοιάζει με domino-παιχνίδι...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ηλίας έγραψε:Nίκο, έχει και το δικό σου το ίδιο άρωμα ? Έχω καταλάβει καλά πως αν είναι αρωματισμένο θα μυρίζει κάτι σε λεβάντα όπως και να είναι το δοχείο ? Εκτός αν παραγγείλεις το fougere ή το sans...?
Κατι σε λεβαντα μυριζει. Οχι πολυ εντονα αλλα φανταστικα και περισσοτερο οταν ερθει σε επαφη με το νερο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Και εγω που εχω το unscented μπορώ να πω οτι το άρωμα του είναι όπως του scented αλλά σε ένταση περίπου στο 20% . Για απόδοση βέβαια είναι περιττό να αναφέρω κάτι...... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Παιδιά, στη συνάντηση των μελών χθες το πρωί, κυκλοφορούσε στο τραπέζι ένα σαπουνάκι Martin de Candre, γυάλινο των 200 gr, του οποίου η μυρωδιά δεν παιζόταν με τίποτε. Μπορείτε όσοι το μυρίσατε και το ξέρετε, να μου πειτε αν είναι αυτό, ή να με παραπέμψετε στο σωστό link;
Αποστόλης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σωστός. Εκτός απο το Fougere όμως, χθες στο τραπέζι υπήρχε και το κλασσικό MdC μαζί μας. Ελπίζω να το πήρες "μυρωδιά".

Αν δεν έψαχνες μόνο για vegan soaps θα σου έλεγα να κοιτάξεις και για το Valobra Fougere αφού σου αρέσει το άρωμα αλλά πες πως δε το'πα.. :ninja_hide
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

What? κλασσικό MdC; Όχι, αυτό δεν το πήρα χαμπάρι! Γκρρρρρρρρ!! Αυτό μου λέει ότι στην επόμενη συνάντηση πρέπει να κάθομαι κάπου στο κέντρο του τραπεζιού για να ελέγχω καλύτερα την κατάσταση χεχεχε

Άρα, μου λες ότι το λινκ που αναφέρω πιο πάνω είναι το σαπούνι που θέλω, σωστά; Good!

Ναι, πολύ φοβάμαι ότι βαλόμπρες, τσέλες και λοιπές ομορφιές με tallow είναι απαγορευμένοι καρποί για μένα :(
Αποστόλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”