Martin de Candre

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Συμβαίνει παντού, Αλέξη, γιατί να μη συμβαίνει και δώ ? Μόνο που εμείς είμαστε λιγότεροι και τα μεγέθη μικρότερα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Κατά την προσωπική μου άποψη είναι ενα πολύ καλό σαπούνι (και πεντακάθαρο ) και ας μην έχει tallow. Συμφωνώ και εγω με τον Πάνο οτι σίγουρα μπορεί να μην αξίζει τα 40+ ευρώ που κοστίζει σε σχέση με την απόδοση του , και οτι έχει αλλά φθηνότερα προιόντα με την ίδια απόδοση , αλλά όπως πολύ καλά γνωρίζεται στο χόμπι μας δεν μετράνε όλα τα προιόντα ώς προς το value for money τους. Αλλιώς θα την βγάζαμε όλοι με στικάκια palmolive και la toja .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Παιδιά μη φωνάζετε, θα αγχώνει ο σκύλος της κυρίας που τα φτιάχνει!

Μαγκιά της που το κατάφερε, αν και συμφωνώ με τα σχόλια σας.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
nikos.a

Αλέξης έγραψε: Και κάτι ακόμα πάνω σε αυτό που - φαντάζομαι για πλάκα - έλεγε ο Πάνος "πολλοί θα διαφωνήσουν - περιμένω βρίσιμο" κτλπ. Σε πολλά φόρα εξειδικευμένων ενδιαφερόντων και σίγουρα σε αρκετά ξυριστικά φόρα, παρατηρείται το φαινόμενο του groupthink. Δηλαδή, βγαίνουν κάποια μέλη, έμπειρα και αναγνωρισμένα και λένε το χ για ένα προϊόν και μετά υπάρχει σχεδόν καθολική συμμόρφωση με το "δόγμα" που έχει δημιουργηθεί με τους περισσότερους να μην "τολμάνε" να διαφωνήσουν, αν και εκφράζονται ψήγματα διαφοροποίησης. Βέβαια αυτή είναι μία παθογενής διαδικασία (ειδικά στο χώρο λήψης αποφάσεων) , καθώς για χάρη της ομοφωνίας και σύμπνοιας της ομάδας, καταπνίγονται οι διαφορετικές απόψεις, που μπορεί εμπειρικά και αντικειμενικά να θεμελιώνονται καλύτερα από άλλες..
Aλέξη συμφωνώ απόλυτα. Παντού συμβαίνει αυτό, από τη στιγμή που οι αγορές μας έχουν να κάνουν πολλές φορές με αυτά που διαβάζουμε, τις κριτικές έμπειρων μελών.
Δεν σας κρύβω ότι έχω μπει στο τρυπάκι να το αγοράσω, γράφτηκα στο site τους, το βρίσκω, μεταφορικά για Ελλάδα( 10Ε)... Είχε προηγηθεί όμως ξύρισμα με Cella. Kαι σκέφτομαι εγώ τώρα... τί παραπάνω θέλω?! Όταν κάποιος έχει Cella, MWF, D.R. Harris και άλλα αξιόλογα σαπούνια στον εξοπλισμό του, απλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται το MDC. Είναι πολλά τα λεφτά, αλλά το marketing έτσι είναι.
Σε ξένο φόρουμ, τόλμησε ένας να αρχίσει να κάνει σύγκριση του MDC με το Le Pere Lucien( γαλλικά, μαλακά, artisan σαπούνια και τα 2)... Η συνέχεια... :devil
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Απο το σαπούνι το μόνο που κρατάω είναι η ενυδάτωση που μου προσέφερε ( έχει βρεί άλλον αφέντη ).
Ας είναι καλά ο Λάζαρος ( ΛΑΡΡΥ ) που μας ειδοποίησε πως θα πήγαινε ταξίδι στη Γαλλία και προθυμοποιήθηκε να το φέρει σε όσους του το ζήτησαν αλλιώς, με τέτοιες τιμές, δύσκολα θα το δοκιμαζα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Δεν αξίζουν τα MDC 40 ευρώ, αλλά αξίζεις να δώσεις υπερδιπλάσια λεφτά για να πάρεις το κουτάκι του D R Harris ή του TOBS ή τριπλάσια σχεδόν λεφτά για το πήλινο του MWF.
Ή να έχεις μια συλλογή από εδώ στον Πλούτωνα με ξυριστικά λες και τα θέλεις για το πυρηνικό καταφύγιο...

Καλά τα είπε ο Άρης, το vfm δεν έχει μεγάλη σημασία όταν θέλεις κάτι πολύ. Τι vfm έχει και πόσο θα σου αλλάξει τη ζωή το να έχεις μια Mont Blanc πένα που δε χρειάζεσαι, πχ; Ή γιατί να πάρεις μια BMW ενώ στη χειρότερη με τα μισά λεφτά παίρνεις ένα Passat; Ή γιατί να πάρεις μια κοκα κόλα και να μη πιεις κρύο νερό;
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το παρέλαβε χθες από το macmind, μερικές φωτογραφίες του Le Domino :
IMG_1728.JPG
Το κλασικό κουτί Martin de Candre
IMG_1730.JPG
Οδηγίες χρήσης και οδηγίες συντήρησης του σαπουνιού
IMG_1731.JPG
Τα συστατικά του
IMG_1733.JPG
Το μικρό βαζάκι των 60 γρ

Το σαπούνι είναι πολυτελέστατο, η συσκευασία, το χαρτί οδηγιών, το βαζάκι, όλα έχουν μπει με προσοχή και μελέτη. Το άρωμά του είναι έντονο και είναι συνδυασμός λεβάντας και δενδρολίβανου, με το που το ανοίγεις σου χτυπά στη μύτη, μπορεί να ξενίσει μερικούς, εμένα μου αρέσει η μυρωδιά του.

Όλα αυτά σε κάνουν να προσδοκάς ότι θα κάνεις μαζί του φοβερά ξυρίσματα και φυσικά να έχεις απαιτήσεις, όχι μόνο για την τιμή του που είναι τσουχτερή αλλά και για το περιτύλιγμα, λες οκ φοβερή η συσκευασία αλλά καταβάθος φοβάσαι μην είναι πατάτα και απλά είναι μια πατάτα τυλιγμένη ωραία.

Ξυριστικά ότι και να γράψω αν και το δοκίμασα χθες και μόνο μια φορά με άφησε με το στόμα ανοιχτό. Μπορώ να το συγκρίνω με MWF και Cella, μιλάμε για τοπ σαπούνι. Έκανα ελάχιστες στροφές πάνω του και μου έβγαλε αφρό για 5+ ξυρίσματα, είχα πάρει φόρα συγκρίνοντας τις στροφές που χρειάζονται τα υπόλοιπα σαπούνια μου και βουρ με μανία πάνω στο βαζάκι, ευτυχώς κατάλαβα ότι αφρίζει σαν τρελό και σταμάτησα σχετικά γρήγορα αλλιώς θα ξύριζα λόχο.

Η προστασία και η ενυδάτωση είναι υποδειγματική, για κάποια στιγμή νόμισα ότι είχα ξεχάσει να βάλω λεπίδα από τον ενθουσιασμό μου να το δοκιμάσω,αλλά φυσικά ήταν μέσα και έκανα από τα πιο χαλαρωτικά και σε βάθος ξυρίσματα. Μιλάμε για ένα σαπούνι που ναι μεν είναι πανάκριβο αλλά θεωρητικά με τις λίγες στροφές που χρειάζεσαι για να φτιάξεις μαρέγκα θα διαρκέσει πολύ μα πολύ καιρό. Αυτά για πρώτη δοκιμή !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το πρώτο βήμα το έκανες με επιτυχία Πέτρο. Χαίρομαι που σου άρεσε το αρωμά του γιατί θα ήταν βάσανο να έχεις ένα σαπούνι που δε τελειώνει με τίποτα και να μη θες να το μυρίσεις.
Εγώ απο φόβο, τότε, μη τυχόν και μου έπεφτε βαρύ το άρωμα είχα πάρει το unscented για το οποίο όμως, αρωματικά (!), μετάνιωσα.
Απ΄όσο μπορώ να θυμηθώ όμως, δεν είχα κανένα παράπονο για τις ιδιοτητές του.. Ακριβό, ασυζητητί, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που θα το κρίνω,- καθότι εξαρτημένος με το π.ξ., με ή χωρίς εισαγωγικά - , έτσι και μου καθόταν καλά στη μύτη δε θα δίσταζα λεπτό να το πάρω.


ΥΓ. Βλέπω στις οδηγίες " ...badger hair shaving brush..."
Για ετοιμάσου.. :megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Είχα αποφασίσει και να μην μου κάτσει αρωματικά να το δώσω στον οδοιπόρο μιας και ήταν σε πολύ καλή τιμή, δεν φοβήθηκα τόσο το άρωμα αλλά την ένταση, σπάει μύτες κυριολεκτικά !

Υ.Γ : Είμαι fun γουρουνιών και πρόσφατα του συνθετικού Kent τι να κάνουμε ; :megagrin
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Καλά ξυρίσματα και έχε με υπόψιν σου, προσεχώς. Θέλω να το βάλω να κοιμηθεί μαζί με τα δικά μου για δύο τρείς νύχτες.. 8)

ΥΓ. Οι οδηγίες γράφουν badger. Ξηλώσου :megagrin
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ηλίας την 05 Νοέμ 2014, 09:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”