Boellis Panama 1924 shaving soap

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Το άρωμα είναι ίσως (λέω ίσως) το βασικότερο στοιχείο ενός shave soap. Kαι έχει δύο στάδια. Κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος να σου παίρνει το μυαλό και μετά (αχ αυτό το μετά...) να κρατάει... Και δεν λέω για το τι μυρίζει γιατί αυτό θεωρείται τελείως υποκειμενικό.
Και τώρα για το cella. Έχω ακούσει ότι θεωρείται απλά ένα ακριβό cella. Είναι όντως έτσι?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Οχι δεν είναι απλά ενα ακριβό cella όπως δεν ειναι το AdP ενα ακριβό Razorock XXX, ή το creed green Irish tweed ενα ακριβό Cool Water.
Υπάρχουν οι άνθρωποι που θέλουν απλα να φορούν ενα άρωμα και αυτοί που εντρυφούν στις μυρωδιές, υπάρχουν αυτοί που αρκούνται σε ενα ομολογουμένως άριστο ξύρισμα με ενα La toja stick , μια EJ D89 , και ενα speick after shave και αυτοί που θέλουν να ανακαλύψουν κ άλλα μονοπάτια πιο βαθιά.
Ανάλογα σε ποιες κατηγορία ανήκεις οταν με το καλό το παραλάβεις θα μας πείς και την δική σου άποψη.
Άρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Με ξένισε λίγο το πικραμύγδαλο που είπες.. Θα περίμενα (δεν ξέρω γιατί θα περίμενα μιας και ήρθε τόσο ξαφνικά) λουλοίδια λιβάνια ξυλώδεις μυρουδιές κλπ. Καμια φορά όμως η πραγματικότητα όταν την συναντήσεις αλλάζει τη διάθεση ή προς τα πάνω ή προς τα κάτω.
Είδομεν...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δημήτρη δε σε μαλώνω προς Θεού αλλά εμένα, φίλε μου, ξέρεις τι με ξενίζει ; Πώς ζήτησες τέτοιο δώρο χωρίς να γνωρίζεις τα βασικά. Λόγου χάρη το άρωμα. Ξέρω θα μου απαντήσεις πως ήταν μια παρορμητική απόφαση κάτω απο τη πίεση του χρόνου. Προσωπικά δε θα σου πρότεινα το Boellis ακριβώς επειδή δε μου αρέσουν τα αμυγδαλωτά σαπούνια και φυσικά μη με ρωτήσεις για Cella και λοιπά amaretto-ιδή, αλλά πολλά αποσιωπητικά μαζεμένα βλέπω στις τελευταίες αναρτήσεις σου και αυτό με στεναχωρεί. Μακάρι να πιάσει τόπο το δώρο του φίλου σου και να σου αρέσει το σαπούνι. Είδομεν...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μ'αυτα και μ'αυτα, δεν ξαναδινω link για τιποτα :D Παντως η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται διαβασμα (γενικα μιλαω) γιατι αν οχι ολες - σχεδον ολες - οι αποριες των νεωτερων μελων μας ειναι ηδη απαντημενες στα θεματα που εχουν ανοιχτει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Φίλε μου Ηλία δεν σε παραξηγώ για όνομα του θεού. Είδομεν λοιπόν (πιστεύω το φως το αληθινό χαχαχχα) και θα τα ξαναπούμε. Αλλά για πες μου από τα πολλά αποσιωπητικά τι συμπέρασμα βγάζεις? Είμαι περίεργος... (νάτα πάλι χαχαχαχα)
Kαι το λέω αυτό γιατί το νόημα των αποσιωποιητικών είναι σαφές.
Κι εσύ βρε Ηρακλή ώρες είναι να αισθάνεσαι ενοχές που έδωσες το λινκ. Μην ακούω τέτοια. Λες και οδήγησες κάποιον στην καταστροφή! Εγώ αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Ειλικρινά. Και μην πιάνεστε από το ότι είπα ότι δεν μου αρέσει το μύγδαλο.
Και αυτό που είπα πιο πάνω ότι "Καμια φορά όμως η πραγματικότητα όταν την συναντήσεις αλλάζει τη διάθεση ή προς τα πάνω ή προς τα κάτω." το έγραψα εννοώντας σαφώς, σαφέστατα θα έλεγα ότι μπορεί γενικά να μην αρέσει το μύγδαλο (γενικά) αλλά αυτό αλλάζει από την επήρεια πολλών άλλων παραγόντων. Και όπως έλεγα αλλού για το άρωμα του mwf (που επιμένω ότι μου φέρνει λιβάνι και ξυρίστηκα πριν λίγο) υπάρχουν λιβάνια λιβάνια. Υπάρχουν λιβάνια που τα μυρίζεις και κόβεις λάσπη, και υπάρχουν λιβάνια που μυρίζεις και ...αγαθεύεις. Εμένα πάντως παρά το ότι είμαι παρορμητικός ελάχιστες φορές μετανοιώνω για τις επιλογές μου γιατί η παρόρμηση από πίσω έχει το ένστικτο. Πχ στο προκείμενο. Μπορεί ο μύγδαλο να μη μου αρέσει σαν μυρουδιά (και μη μου πείτε εσείς οι πιο έμπειροι ότι όλα τα σαπούνια που μυρίζουν πχ λεβάντα μυρίζουν το ίδιο και είναι το ίδιο επιθυμητά από κάποιον λεβαντο-μανή) αλλά πχ είμαι καρα-fun του amaretto.
Kαι στο σαπούνι γενικά παίζει κυρίαρχο ρόλο η συσκευασία η υψη κλπ κλπ που προδιαθέτουν. Εμένα να πω την αλήθεια τώρα που άκουσα για amaretto (είδατε η παρόρμηση?) άλλαξα ειλικρινά γνώμη έχοντας στο νου την εικόνα του σαπουνιού. Για το οποίο λικερ το έχω ταυτίσει στο μυαλό μου με την πολυτέλεια και τη σπάνια ομορφιά. Πιστεύω 100% ότι το σαπούνι θα με ξετρελλάνει. Αυτό που θα ήθελα (θα το δούμε κι αυτό) είναι η διάρκεια στη μυρουδιά.
Τέλος πιστεύω ακράδαντα και αυτό δεν αφορά μόνο τα σαπούνια ότι ο άνθρωπος δεν πρέπει να ενεργεί μόνον "κατόπιν ωρίμου σκέψεως" αλλά να ξεπετάγεται κιόλας.
Σας ζάλισα και sorry
ΥΓ Να πω ειλικρινά (και το εννοώ πέρα για πέρα) ευχαριστώ στον Ηρακλή για την προτροπή του. Με κάνει τώρα να σκέφτομαι παρά το ότι δεν το πήρα καόμη ότι τι θα έκανα χωρίς το συγκεκριμένο σαπούνι. Αληθινές κουβέντες πέρα για πέρα και όχι "λογοτγεχνική αδεία"
"Aut viam inveniam aut faciam "
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Επειδή βλέπω πρόσφατα να γίνεται συχνά αναφορά και να δίνεται έμφαση στη διάρκεια του αρώματος ενός σαπουνιού μετά το ξύρισμα, να ρωτήσω: Δεν βάζετε aftershave μετά; Γιατί στα ξυρίσματα της ημέρας όλοι βάζουν aftershave. Ή μήπως θέλετε να πείτε οτι η μυρωδιά του σαπουνιού υπερισχύει εκείνης του aftershave; Ή μήπως το aftershave το βάζετε κανα τρίωρο μετά το ξύρισμα;
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αυτό είναι και δική μου απορία Θόδωρε. Εκτός αν μπαίνουν after άοσμα. Αλλά και πάλι μπαίνει από πάνω και καλύπτει.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Θα πω κάτι και ίσως ακουστεί κάπως.Δεν μυρίζει σαν το cella το boellis.Μοιάζει αλλά είναι διαφορετικό.
Είναι περισσότερο το άρωμα του sweet almond oil και όχι του πικραμύγδαλου.
Ποιοτικά είναι ελαφρά καλύτερο έως και πολύ καλύτερο.Φυαικα για δώρο είναι σκάααλες καλύτερο αφού ή όλη συσκευασία είναι ένα κόσμημα.
Σαν επιλογή είναι ομολογουμένως καλύτερο από το mdc το οποίο βέβαια δεν έχω χρησιμοποιήσει.
Αλλά και σαν συσκευασία είναι πιο απλοϊκό.
Σε γενικές γραμμές αυτό που λέει και ο φίλος Άρης για το smn είναι διαδεδομένο και λογικά ισχύει.
Να μη μιλήσω για την κρέμα xpec που όσο καλή κι αν είναι δείχνει πιο φτηνή και από κρέμα toobs.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πάει προς amaretto. Eδώ φίλε μου είναι δώρο στον εαυτό μου χαχαχαχαχα. Όμως συμφωνώ και το έχω διακηρύξει ότι η αξιακή κατάταξη ενός προϊόντος είναι σύνθετο πράμα. Πχ πως λέμε η καλή η μέρα από το πρωί φαίνεται? Το καλό το προϊον αρχίζει και δείχνει από την συσκευασία. Θεμελειώδης αρχή marketing. Tώρα για το mdc τι να σου πω? Επειδή το ξέρω είναι κυριολεκτικά excellent!! Για τις κρέμες δεν έχω γνώμη.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”