Boellis Panama 1924 shaving soap

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Και κάτι άλλο Δημητρη: όλα είναι υποκειμενικά. Αν δεν τα δοκιμάσεις όλα δεν θα είσαι σίγουρος ποιο προτιμάς και ποιο σου ταιριάζει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Προβληματισμένος απο την ανάρτηση του Χάρη, αναρωτιέμαι αξίζει η μακροχρόνια αποθήκευση ενός σαπουνιού, ειδικά αν κοστίζει τόσο ή θα ήταν καλύτερη μια εκ των προτέρων αξιολόγηση των προτεραιοτήτων μας και μια άμεση σύνδεση αγοράς-χρήσης για να το ευχαριστιόμαστε στο έπακρο αφού θα έχει να μας δώσει το 100% ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το συγκεκριμένο σαπούνι είναι πραγματικά μεγάλο (250γρ) οπότε παρόλο που έχω δώσει σε αρκετούς δείγματα, δεν πρόκειται να το τελειώσω ποτέ.

Μην ξεχνάμε ότι είναι σαπούνι μαλακό τύπου Cella οπότε λογικό να αλλοιώνεται γρηγορότερα από ένα σκληρό σαπούνι.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

dimitris έγραψε:Και κάτι άλλο Δημητρη: όλα είναι υποκειμενικά. Αν δεν τα δοκιμάσεις όλα δεν θα είσαι σίγουρος ποιο προτιμάς και ποιο σου ταιριάζει.
Συνονόματε σίγουρα έτσι είναι. Εγώ γι αυτό όταν εκφέρω κρίση για κάτι συνηθίζω να τη συνοδεύω ή εκεί αμέσως ή πιο πάνω με τέσσερις λέξεις : από όσα έχω δοκιμάσει. Καλό αυτό αλλά μετά από λίγο καιρό δοκιμάζεις κάτι άλλο και τρελλαίνεσαι :) . Όμως μην ξεχνάς ότι πρέπει να ευχαριστιόμαστε και να απολαμβάνουμε με ότι μας αρέσει αυτή τη στιγμή γιατί αλλιώς θα φύγουμε χωρίς να έχουμε απολαύσεει αυτό που μας άρεσε. Μην ξεχνάς ότι "ο μεγαλύτερος εχθρός του καλού είναι το καλύτερο".
Ηλίας έγραψε:Προβληματισμένος απο την ανάρτηση του Χάρη, αναρωτιέμαι αξίζει η μακροχρόνια αποθήκευση ενός σαπουνιού, ειδικά αν κοστίζει τόσο ή θα ήταν καλύτερη μια εκ των προτέρων αξιολόγηση των προτεραιοτήτων μας και μια άμεση σύνδεση αγοράς-χρήσης για να το ευχαριστιόμαστε στο έπακρο αφού θα έχει να μας δώσει το 100% ;
Εγώ συμφωνώ και υπάρχει το δίλημμα αν σου αρέσει πολύ θα πεις να το πάρω να το ευχαριστηθώ (όσο) ή να μην το πάρω αφού δεν θα μυρίζει πλέον από ένα σημείο και μετά? Για να μην είμαστε οff topic θα πω κάτι επ αυτού στο άλλο νήμα το πιο αρμόδιο.
Πάντως δεν μου το βγάζεις από το μυαλό ότι το κάνουν επίτηδες για να χρησιμοποιείς μόνο αυτό και να μην παίρνεις τίποτα άλλο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δεν είναι έτσι Δημήτρη, λίγοι είναι τρελλοί σαν και εμας, δηλαδή να έχουν δεκάδες σαπούνια.

Υπάρχει κανόνας για τα σαπούνια. Triple milled = σχεδόν αθάνατα. Μαλακά σαπούνια = χρήση σε ένα χρόνο το πολύ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Και είναι και δεν είναι έτσι. Άστα να πάνε... Και για να δικαιώσω τον Θόδωρο που είπε ότι στα ξυριστικά ψάχνω να βρω τα βήματά μου να ρωτήσω όταν λέμε triple milled να υποθέσω ότι λέμε τα σκληρά?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ναι, τα σκληρά, πχ Valobra σκληρά, MWF κτλ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δημήτρη αν και off topic να ρωτήσω κάτι ? Τα triple milled κοστίζουν περισσότερο να κατασκευαστουν σε κάποια εταιρία ή όχι ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χρειάζονται βιομηχανικές πρέσσες οι οποίες είναι πολύ ακριβές, ακόμα και μικρομεσαίους κατσσκευαστές.
Το κόστος παραγωγής του κάθε σαπουνιού όμως είναι πολύ μικρό.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Έχω ξυριστεί με τον παναμά 5 φορές. Καταπληκτικό σαπούνι αφρίζει πιο εύκολα από τη νουάβια και δίνει μια αίσθηση ο αφρός του πιο παχιά πως να το πω με μεγαλύτερο "ιξώδες". Προστασία κορυφαία. Όμως σε καμία περίπτωση δεν φτάνει την αρωματική "τελετή" που παίρνει το νου, της νουάβια κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος.

Added in 14 hours 2 minutes 18 seconds:
Harry έγραψε:Επειδή έγινε συζήτηση για το άρωμα του σαπουνιού, να πω ότι μετά από 3 χρόνια που το έχω αγοράσει πλέον είναι τελείως άοσμο. Η απόδοσή του συνεχίζει βέβαια και είναι κορυφαία σε όλους τους τομείς!
Έχεις δοκιμάσει να ρίξεις ή στο μπώλ πριν μπεί μέσα το πινέλο για μπωλ lathering ή στο μπωλ του σαπουνιού πριν μπει πάλι το πινέλο για φόρτωμα 1-2 σταγόνες αιθέριο έλαιο άρωμα?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”