Erasmic κρέμα - σαπούνι ξυρίσματος.

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Νομζω οτι ειναι σχεδον ιεροσυλια, να μην υπαρχει νημα για ενα απο τα πιο παλια brands στον χωρο του ξυρισματος! Μεχρι προτινος βεβαια δεν μπορουσα να γραψω κατι, μιας και δεν ειχα δοκιμασει κανενα απο τα προϊοντα τους.. Ειχα ακουσει - διαβασει μονο, καταστροφικα σχολια σε ο,τι αφορα το σαπουνι τους, στη νεα εκδοση χωρις tallow. Καποια στιγμη ειχα διαβασει οτι θα επανερχονταν στην παλια συνταγη, με tallow, αλλα μεχρι στιγμης δε νομιζω να εχει συμβει αυτο. Το σωληναριο μολις το ειδα live (μεχρι τοτε το ηξερα μονο απο φωτο) σκεφτηκα ενα πραγμα: American Airlines! Ξερω, ειμαι αγριως βαρεμενο! χαχαχα Στο πλαισιο μιας ανταλλαγης, την οποια ειχα παρουσιασει λιγο πιο παλια, επεσε στα χερια μου ενα σωληναριο της κρεμας αυτης (Η ΤΕΤ-Α-ΤΕΤ ακολουθει και αυτη εν ευθαιτω χρονω..). Χωρις τη συσκευασια δυστυχως, οποτε δεν μπορω να γραψω τα συστατικα, οπως αναφερονται εκει.

Στο διαδικτυο βρηκα την ακολουθη συνθεση, η οποια φαινεται να ειναι απο το 2009 (με κοκκινο πιθανα αλλεργιογονες ουσιες). Φυσικα ουτε ξερω ποτε παρασκευαστηκε η κρεμα που εχω, ουτε και ποια η πραγματικη συνθεση της, αρα την ακολουθη την παραθετω ενδεικτικα:
Aqua (water), stearic acid, coconut (cocos nucifera) oil, glycerin, potassium hydroxide, dimethicone, parfum (fragrance), sodium hydroxide, boric acid, sodium silicate, tetrasodium pyrophosphate

Και φυσικα μολις ειδα οτι εχθες το New Forest μου γλυτωσε παρα τριχα! :dash
Η εταιρεια ειναι αγγλικη, κρεμα ομως, οπως ειναι (ισως) γνωστο παρασκευαζεται στην Ιορδανια. Σε αυτο το σημειο να τονισω οτι το σωληναριο που εχω ειναι με την παλια φορμουλα.. Μολις ειδα οτι υπαρχει και νεα, δεν γνωριζω τπτ παραπερα απο το οτι ειναι σε πλαστικο σωληναριο με αλλο (μαυρο) καπακι.
Ας βαλω και καμμια φωτο, για να ξερετε απο που να φυλαχτειτε.. χαχαχα Αριστερα η παλια (που εχω), δεξια η νεα εκδοση (θα προσπαθησω να βρω να δοκιμασω).

Εαν τις συγκρινω οπτικα, προτιμω την παλια..

Εικόνα

Εαν με αρεσαν τα πλαστικα θα χρησιμοποιουσα και δονητες προσωπου για να ξυριστω! :lachtot

Ας ερθουμε στο ζουμι...

Απο πλευρας αρωματος, η κρεμα θυμιζει την Beau Mec, στην σαφως πολυ πιο ελαφρια της εκδοση, πιο "ευκολοχωνευτη" δλδ. Ακομη και απο την μπλε Beau Mec (την οποια αρωματικα την θεωρω οπως την κλασικη, - σορι ,αδεν εχω μπορεσει να κανω μια πολυ εντονη διαφορα, μονο οτι "προσπαθει" να εχει μια νοτα φρεσκαδας). Η πυκνοτητα της ειναι "μεση". δεν ειναι ουτε σφιχτη, ουτε νερουλη. Παραυτα απλωνεται ευκολα. Η παρακατω περιγραφη ειναι στανταρ καθε φορα που ξυριζομαι με κρεμα. Λογω του οτι ξυριζομαι αποκλειστικα και μονο με face lathering, μοιρασα λιγη κρεμα σε διαφορα σημεια του προσωπου και με το Μ46 αρχισα να την επεξεργαζομαι. Το πινελο ηταν για 15 περιπου λεπτα σε ζεστο νερο, ειχε ρουφηξει αρκετα, δηλαδη. Το προσωπο, παρα του οτι μολις ειχα βγει απο το ντους ηταν απλα νωτισμενο και οχι βρεγμενο, γιατι το ειχα σκουπισει. Με το τιναγμενο πινελο αρχισα το μασσαζ και ανακαλυψα οτι η στρωση που δημιουργηθηκε (πριν το βουτηξω ελαφρια ξανα στο νερο να να συνεχισω), ηταν ικανοποιητικα υδατωμενη. Με μερικες αλλες κρεμες, μεχρι να βουτηξω το πινελο στο νερο, απλα εχω μια σχεδον ξηρη κρουστα στο προσωπο. Μετα το βουτηγμα, η κρεμα που δημιουργηθηκε ηταν πολυ ικανοποιητικη. Εδω και 10 περιπου λεπτα ξερω γιατι γλυστρουσε το slim adjustable (στο 9 και στα δυο περασματα) τοσο ομορφα.. grmmml Παρα το γεγονος οτι εχει σιλικονελαιο, ακομη και χωρις αυτο, πιστευω οτι θα ειχε καλη αποδοση σε ο,τι αφορα το γλυστρημα της λεπιδας. Η κρεμα αφηνει ενα λεπτο προστατευτικο στρωμα στο δερμα, και ετσι ειναι δυνατονα περασει καποιος αλλη μια με 2 φορες, χωρις να χρειαστει να αλειψει και παλι. Δεν γνωριζω ομως κατα ποσο ειναι συνδεδεμενο με τη σιλικονη που περιεχει. Φτανοντας για το δευτερο και τελευταιο περασμα, ειδα οτι η κρεμα στο πινελο ειχε ατονισει λιγακι. Αυτο διορθωθηκε ευκολα με ενα ελαφρυ βουτηγμα της κορυφης του πινελου στο ζεστο νερο. Η κρεμα μετα δεν ηταν οπως στην αρχη, αλλα και παλι εγινε πυκνη και ευκολοπασαλειφτη (σωστα το λεω? Βοηθατε με παιδες!) .Το ξυρισμα ηταν αρκετα εως πολυ ικανοποιητικο (ειχα και το ζορι με την Voskhod που ειναι σε φαση τεστ).

Συμπερασματα:
Αν εξαιρεσουμε την σιλικονη (που ηταν και το μονο συστατικο που με "χαλασε"), η κρεμα ειναι "καθαρη". Τα αλλα 2 συστατικα που εχω σημειωσει με κοκκινο, ειναι πιθανοι αλλεργιογονοι παραγοντες, αλλα εφοσον τα βρισκουμε συχνα στην καθημερινοτητα μας , χωρις προβληματα, λεω οτι δεν θα δημιουργησουν και στην κρεμα προβληματα. Αρωματικα με αρεσε πολυ, αν και δεν με εξιταρε οπως ενα Geo F. Trumper Violet, για παραδειγμα. Αλλα το αρωμα ειναι θεμα προσωπικου γουστου. Οποιος εχει την Beau Mec, μπορει να το καταλαβει πως περιπου μυριζει. Προσωπικα, τουλαχιστον την εκδοση που εχω, θα την ξαναπαρω, την θεωρω σαν μια απο τις καλυτερες low budget κρεμες που εχω δοκιμασει, και παιζω με την ιδεα να παρω καμμια 3δα σωληναρια.

Απο την παλια εκδοση..

Δεν τους πολυεμπιστευομαι για την καινουρια, μετα απο αυτο που κανανε στο σαπουνι! :shocking

Αυτα για πρωτη φορα, ελπιζω να σας αρεσε η παρουσιαση.. :megagrin

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26472 times
Been thanked: 25943 times

Δυστυχώς (και σε αυτό φταις εσύ για να είμαι ειλικρινής) και μόνο που έχει σιλικόνη, μπάινει αυτόματα στην anti-wish λίστα.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Προτιμουσες δλδ να μην πω τπτ? Εχω αυτοκλητα και μια ευθυνη απεναντι σας! Σε τελικη αναλυση ο καθενας ξερει τι θελει και τι οχι.. Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος (οκ, ξερω οτι εβαλα και την προσωπικη μου νοτα σχετικα μετη σιλικονη που ουτε και γω γουσταρω). Εαν ειναι και μια κρεμα με αρεσει, και θελω ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ να την χρησιμοποιω, απλα δεν παιρνω καποιο απο τους αβους μου και σιγουρα δεν παιρνω καποια απο τα silvertip! Γιαυτο εχω τα oink oink! Αν καποια δεν με συγκινει (Νivea για παραδειγμα) δεν την παιρνω καν. Αλλα εχω και αλλες κρεμες με σιλικονη (Tabac, Florena, Wilkinson) εκτος της Εrasmic. Tι να κανουμε, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Καποιες θυσιες πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να τις κανουμε!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26472 times
Been thanked: 25943 times

Μα δεν το λέω με την κακή έννοια, θετικά το λέω. Ξέρω ότι είμαστε forum και το γενικεύεις και φυσικά ο καθένας έχει την αποκλειστική ευθύνη για το τι χρησιμοποιεί. Και να μην την ανέφερες την σιλικόνη, εάν έμπαινε στην wish-list θα ήταν από τα πρώτα που θα κοιτούσα. Αν σου μπει το μικρόβιο... :megagrin
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δεν μυρίζει καρύδα; Το σαπούνι της έχει αρκετά έντονα το άρωμα καρύδας.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Nope! Καμμια σχεση με καρυδα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
It’s my birthday
Ηλικία: 56

Περιέχει Coconut oil αλλά είναι διακριτική η μυρωδιά, προσωπικά μου αρέσει το άρωμα της παρόλο που δεν είμαι fan της καρύδας (πόσο κουρούμπελο μπορεί να είμαι;)
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

cocolino έγραψε:[...] (πόσο κουρούμπελο μπορεί να είμαι;)
Το μηχανημα ακομη μετραει, αλλα μαλλον εισαι εκτος πεδιου μετρησης!! :megagrin :hystericalbs1


Ωρε, αφου εχεις το σαπουνι (το μπωλακι υποθετω ή το στικ?) γιατι δεν κανεις και μια παρουσιαση?

δλδ παλι πρεπει να ξελεφτιαστω? :megagrin :beah2 :lachtot
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
It’s my birthday
Ηλικία: 56

Την κρέμα έχω (με το κόκκινο καπάκι), αυτή που έκανες παρουσίαση :green
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

:scream

Ποιος ξερει τι ληγμενο με εστειλε ο αλλος... :hystericalbs1
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”