Erasmic κρέμα - σαπούνι ξυρίσματος.

Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Για τσέκαρε την φωτό που τράβηξαν οι παπαράτσι:

Εικόνα
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Κι εγώ την ίδια έχω, την παλιά έκδοση.
Έχω και το στικάκι (τη λαλακία, όχι το tallow). Μιλάμε, ίσως για το χειρότερο σαπούνι που έχω δει.
Αλλά το ξαναέβγαλαν σε tallow. Στο Connaught έχει την έκδοση με tallow
Η κρέμα δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασε.
Βαγγέλης
NavalArchitect

Έχω και τα τρία. Το στικάκι με tallow δεν μου έδειξε αυτά που περίμενα, τα υπόλοιπα δύο (κρέμα και σαπούνι) είναι ακόμη χειρότερα. Ναι, στην Ιορδανία φτιάχνεται η κρέμα, αλλά συνολικά είναι πολύ μέτριες λύσεις/προϊόντα κατά την προσωπική μου άποψη.

Όταν στην Αγγλία υπήρχε το Palmolive στα 49p πώς να πάει κανείς να πάρει το Erasmic stick?
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Δεύτερη δοκιμή και τελευταία όπως αποδείχθηκε με το erasmic shaving stick. Άφησα το stick να μουλιάσει σε ζεστό νερό για δύο λεπτά ώστε να αποδόσει ότι καλύτερο μπορεί και το έτριψα απευθείας πάνω στο πρόσωπο χρησιμοποιώντας πλούσια ποσότητα. Δημιούργησε πλούσιο αφρό γεμάτο με φυσαλίδες παρόλο που είχα στραγγίσει καλά το πινέλο. Η ποιότητα του αφρού μπορεί να συγκριθεί μόνο με αυτή που μπορεί να σου δώσει ένα υγρό κρεμοσάπουνο για τα χέρια. Προσέφερε βέβαια κάποια υποτυπώδη ενυδάτωση αλλά εξαφανιζόταν από το πρόσωπο σε χρόνο ρεκόρ! Δύσκολα θα ολοκλήρωνα το ξύρισμα μου αν δεν είχα καινούρια λεπίδα και δεν ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικός.
Κερδίζει επάξια την πρωτιά ως το χειρότερο σαπούνι ξυρίσματος που έχω δοκιμάσει, αφήνοντάς πολύ πίσω το σαπούνι της Wilkinson που είναι στο πλαστικό μπωλ. Δεν θα το ξαναπάρω ούτε θα το ξαναχρησιμοποιήσω.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Οι κακές κριτικές ήταν αυτές που απέτρεψαν και μένα από την αγορά του. Αν και το άρωμα ήταν ωραιότατο, οφείλω να ομολογήσω.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Είναι αλήθεια Αντώνη ότι είχε αρκετά ευχάριστο άρωμα αλλά για ξύρισμα δεν έκανε. Δεν είχα πολλές προσδοκίες από αυτό αλλά έπρεπε και κάποιος στο φόρουμ να το δοκιμάσει :bigsmilie
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Έχοντας μία μικρή ποσότητα palomlive stck που είχε περισσέψει (σχεδόν το 1/5 της συσκευασίας) και βλεποντας τα σχόλια στο φόρουμ να αφορούν την ποιότητα του αφρού του erasmic, έκανα τη δοκιμή να το τρίψω και να το βάλω σε βαζάκι με το πολύ πιο δύστροπο (όσον αφορά τη μετατροπή σε βαζάκι) erasmic. 2 erasmic και 1/5 palmolive. Κι εγώ επηρεασμένος από τις κακές κριτικές το χρησιμοποιούσα ενίοτε ως pre-shave σαπούνι "προετοιμασίας".

Τις τελευταίες 3 φορές, όμως, που το σαπούνι έχει "κάτσει" και έχει δουλευτεί επιτυγχάνοντας μεγαλύτερη ομοιογένεια, το αποτέλεσαμ με εκπλήσσει ευχάριστα. Με πολύ λιγότερες γυρισιές με το πινέλο από ότι στο cella πχ δημιουργεί πανεύκολα και χωρίς πολύ νερό συμπαγή, πηχτό αφρό σε bowl lathering, αρκετό για 4 περάσματα άνετα. το άρωμα του palmolive έχει χαθεί τελείως και κυριαρχεί το άρωμα της καρύδας,που προσωπικά (όπως και άλλους βλέπω) μας ικανοποιεί αρκετά. Ο αφρός είναι παχύς και παρόλο που δεν προσφέρει την απόλυτη ενυδάτωση, δεν επιτρέπει στην open comb να σκαλώσει πουθενά.

Με δεδομένο και το χαμηλό κόστος κτήσηςς (1,5 Ε) πιστεύω πως είναι ένα στικ-σαπούνι που με κάποιες τροποποιήσεις ή αλχημείες με άλλα σχετικά άοσμα στικάκια μπορεί να δώσει ένα αρκετά αξιοπρεπές αποτέλεσμα και που αξίζει δοκιμής, ακόμη κι αν δεν ικανοποιήσει κάποιους στην αρχή.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Ο αφρός που βγάζει αυτό το σαπούνι είναι τόσο κακός όσο του video;

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Απάντηση, μετά από κάποιους μήνες:

Αντώνη, τόσο κακός είναι δυστυχώς ο αφρός (τουλάχιστον του stick).

Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να δείτε τις δύο εκδόσεις του stick, αριστερά είναι χωρίς tallow και δεξιά με tallow:


Εικόνα

Το αριστερό είναι χάλια, το δεξί λίγο καλύτερο. Απορώ πώς κυκλοφορεί ακόμη (ειδικά αυτό χωρίς tallow)

Το παράξενο είναι ότι βγαινει και σε μπολ το οποίο σχετικά καλές κριτικές.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

:thnx Βαγγέλη, ήσουν ξεκάθαρος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”