Σαπούνι Ξυρίσματος Benessere

Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Το συγκεκριμένο σαπούνι το βρήκα σήμερα στο hondos στην Ερμού με τιμή 8,... κάτι. Δεν το είχε με τα ξυριστικά αλλά λίγο πιο αριστερά με τα αφρόλουτρα. Δεν το πήρα γιατί ήθελα να διαβάσω πρώτα κριτικές από εδώ αλλά δεν βλέπω και πολλούς να το έχουν.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα σε όλους και Καλη εβδομάδα!

Δοκίμασα το συγκεκριμένο σαπούνι και διάβασα τα σχόλια "κάπως αργά"!!
Οι εντυπώσεις μου για σαπούνι καθαρισμού προσώπου πολύ καλες!Για σαπούνι ξυρίσματος πάντως για μένα δεν κάνει ούτε για τα βασικά!Σε δευτερόλεπτα οτι,και όσο αφρό και να κάνω με το που το τοποθετούσα στο πρόσωπο,¨εξαφανιζόλ" σε σημείο που νοιώθεις οτι θα σφαχτείς!! :violence-blades:
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Bάσει σύνθεσης δεν πρέπει να είναι καλό για ξύρισμα.Έχει πολύ ελαιόλαδο και συστατικά που λείπουν για να γίνει καλό το σαπούνι.Εγώ θα στείλω μερικά μηνύματα στην εταιρεία να το βελτιώσει,διότι έτσι έπραξε με την νέα ανανεωμένη συσκευασία.Είναι κρίμα να νομίζουν οτι για τις τυχόν κακές πωλήσεις έφταιγε η συσκευασία...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Έχω αγοράσει και εγώ τα σαπούνια από hondo. Είναι κρίμα, έχουν ενδιαφέρον συστατικά (Γάλα γαϊδούρας - Πρόπολη) και ωραία έντονη μυρωδιά,
δυο αρωματικές επιλογές (Μέντα - Πορτοκάλι) και (Λεβάντα - Δενδρολίβανο) αλλά ο αφρός είναι μαγικός!

Με το που απλώνω τον αφρό στο πρόσωπο για να μαλακώσουν τα γένια ετοιμάζω μηχανή και όταν πάω να ξεκινήσω ξύρισμα έχει εξαφανιστεί από πρόσωπο και πινέλο.

Από αυτά που έχω διαβάσει σίγουρα πρέπει να βγάλουν το ελαιόλαδο από σαπούνι ξυρίσματος. Ελπίζω ο rtoras να τους έστειλε ένα ενημερωτικό εμαιλ.

Ίσως ο Δημήτρης θα μπορούσε να τους βοηθήσει στα κατάλληλα υλικά για αφορισμό. Θα μου άρεσε αυτές οι δυο αρωματικές επιλογές να κάνουν και ένα σταθερό αφρό.

Πληροφορίες για τα σαπούνια και την εταιρία ΕΔΩ
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα η ύπαρξη ελαιολάδου αλλά ότι η συνταγή δεν κάνει για ξύρισμα.
Και δεν κάνει γιατί εδώ έχουμε ένα απλό σαπούνι ελαιολάδου απλά πλασαρισμενο και για ξύρισμα.
Για να κάνει κανείς ξυριστοσαπουνο με ελαιόλαδο πρέπει να προσπαθήσει πολύ.
Δεν πιστεύω ότι και να στείλω μόνο εγώ μηνύματα θα κάνουν κάτι αφού φαίνεται ότι εδώ και κάμποσα χρόνια δεν προβληματίστηκαν να δουν πως πάει το προϊόν τους.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Τους έστειλα ενημερωτικό εμαιλ, ελπίζω να "ξυπνήσουν".
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πέτρο έχω δοκιμάσει να τους πω - και αυτούς αλλά και άλλους - για τα σαπούνια ξυρίσματος.
Οι περισσότεροι με κοιτούσαν σαν εξωγήινο, και σταμάτησα λοιπόν να τους λέω τη γνώμη μου.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Επισυνάπτω την απάντηση τους, δείχνει ότι μάλλον ενδιαφέρονται και θέλουν την βοήθεια μας. Εγώ δεν έχω την γνώση αλλά αν κάποιος ξέρει και θέλει να βοηθήσει να μου στείλει μήνυμα.
..............................
Αγαπητέ Πέτρο

Σ΄ευχαριστώ για το e-mail σου και τις παρατηρήσεις, έχεις δίκιο σχετικά με το σαπούνι ξυρίσματος. Είμαστε ήδη στην διαδικασία της αλλαγής συνταγής για περισσότερο αφρό.
Δοκιμάζουμε τώρα συνταγή με shea butter και stearic acid, γιατί το θέμα είναι ότι θέλουμε τα προιόντα μας να γίνονται με φυσικά υλικά και όχι με λίπος.
Εάν γνωρίζεις κάτι περισσότερο και μπορείς να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα.Όταν έχω καταλήξει στο τελικό προιόν θα σου στείλω να το δοκιμάσεις.

Σ΄ευχαριστώ
Παναγιώτης
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Συμφωνώ με τα γραφόμενα του Τηλέμαχου.
Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Βλέπω τη πρώτη δημοσίευση 4 χρόνια πριν. Τώρα κατάλαβαν πως κάτι δε πάει καλά ; Προφανώς θα κοιτούσαν αλλού όταν πέρναγε απο μπροστά τους το τραίνο του Π.Ξ., πιθανόν να είχαν επικεντρωθεί σε κάποιο άλλο προϊόν - δε τη ξέρω την εταιρεία, ούτε έχω δοκιμάσει τα προϊόντα της. Ας πιαστούν τουλάχιστον απο τα τελευταία βαγόνια.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Η συσκευασία είναι ωραιότατη,το άρωμα Λεβάντα - Δεντρολίβανο μου αρέσει πάρα πολύ (ετσι και το είχε το Arko με το Derby θα είχα στοκάρει καμιά 10αριά :) ) αλλά μέχρι εκεί :( , όλα τα άλλα είναι ακριβώς όπως τα έχετε γράψει, μακάρι να το βελτιώσουν :roll:
if you have a great shave you have a great day
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”