Wilkinson Sword shave cream Aloe Vera

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26475 times
Been thanked: 25944 times

Έτσι από περιέργεια, την wilkinson σε πράσινο σωληνάριο την έχει δοκιμάσει κανείς; Την είχα δει και αυτήν σε Hondos (σε διαφορετικό από αυτό που είχε το aloe vera) και δεν την πήρα λόγω σιλικόνης. Έμοιαζε με παραγωγή Τουρκίας για να είμαι ειλικρινης.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

wolfy έγραψε:Έχει στα Hondos Απόστολε.
Ναι στο Ομονοιας παιδια
Οχι εκει που ειναι το σαπουνι στον πιο πισω χωρο εκει που καθεται μια μανταμιτσα με γυαλινο ραφι μπροστα
Πισω αριστερα-κατω ειναι μαζι με αλλες συν proraso gel,tabac.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Σήμερα την πήρα και μπορώ να πώ μου άρεσε.Η δημιουργια αφρου ειναι άμεση και κάνει τη δουλειά της.Ωραία μυρωδιά καθαριότητας-σαπουνιού (μου έρχεται στο νου κάτι από άνοιξη).Θα την χρησιμοποιηούσα πιο συχνά αν δεν ειχε σιλικόνη.Αλήθεια η σιλικόνη εκτός από ζημιά στα ασβοπίνελα κάνει ζημιά και στο δέρμα?εννοώ επειδή κλείνει τους πόρους κ.λ.π.Θα την ξανααγόραζα με λίγα λόγια αν δεν είχε σιλικόνη.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ε!! βεβαια και κανει ζημια ακριβως για το λογο που αναφερες
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Άρα να μην τη χρησιμοποιήσω ξανά? κρίμα και είναι πολύ ωραίο προιόν κατα τα άλλα...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26475 times
Been thanked: 25944 times

Εγώ προσωπικά αποφεύγω πλέον τις σιλικόνες, όσο καλή και να είναι η κρέμα, αλλά αν σου αρέσει και δεν έχεις κάποιο θέμα γιατί όχι. Μέχρι πριν λίγο καιρό όλοι μας χρησιμοποιούσαμε αφρούς ξυρίσματος,τώρα λίγη σιλικόνη (εφόσον σου αρέσει το προϊόν) δεν βλάπτει.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Επισης να προσθεσω οτι τα περισσοτερα σαμπουαν και conditioner περιεχουν σιλικονη οποτε δεν νομιζω να ειναι τοσο επιβλαβης για την υγεια.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22444 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ιάσονα, το ότι τα περισσότερα σαμπουάν και κοντίσιονερ περιέχουν σιλικόνη δεν την (τα) αθωώνει. Προσωπικά έχω κρατήσει μόνο μια κρέμα Tabac, Wilkinson και Nivea τις σούταρα. Και αυτό για ψυχολογικούς περισσότερο λόγους, γιατί κατά την γνώμη μου δεν είναι δα και τόσο τραγικό μια στο τόσο να χρησιμοποιήσεις μια τέτοια κρέμα, έστω με ένα δεύτερης κατηγορίας γουρουνοπίνελο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Συμφωνω απολυτα Γιαννη, δεν θεωρω την σιλικονη αθωα σε καμια περιπτωση αλλα οπως ειπες και εσυ δεν θα παθει κανεις τιποτα αν χρησιμοποιησει κρεμα με σιλικονη μια φορα την εβδομαδα πχ
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Η σιλικόνη ειναι παράγωγο του παραφινέλαιου, καουτσούκ, χρησιμοποιείται σε καλλυντικά προσώπου και μαλλιών γιατί αφήνει μια βελούδινη υφή. Κολλάει στο δέρμα και τα μαλλιά και δεν φεύγει με το πλύσιμο αλλά αφήνει ένα μόνιμο κατάλοιπο. Με την επαναλαμβανόμενη χρήση αυτό το κατάλοιπο μεγαλώνει και δεν αφήνει το δέρμα και την τρίχα να αναπνέυσουν. Η μακροχρόνια χρήση μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα όπως η ψαλίδα, αδυναμία στην τρίχα κλπ. Τα παράγωγα της σιλικόνης φράσσουν τους πόρους και συσσωρεύονται στο συκώτι και τους λεμφαδένες.Δεν ξορκιζω τιποτα αλλα τουλαχιστον να ξερουμε τι χρησιμοποιουμε
Ολα ειναι δρομος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”