Wilkinson Sword shave cream Aloe Vera

Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εικόνα

Εικόνα

Την πηρα για δοκιμη ομολογω πολυ διστακτικος
Αφ'ενος γιατι εχει σιλικονη μεσα αφ'ετερου γιατι το αδερφακι της το σαπουνι δεν ειναι καλο προϊον
Η κρεμα ειναι ασπρη,οχι νερουλη και η μυρωδια της αμεσως σε παραπεμπει σε απαλο σαπουνι
Δεν ειναι δυνατη η μυρωδια της Aloe Vera οπως σε αλλες μα και σε τιποτα δεν μοιαζει με εκινη την χημικη-πολυ ασχημη του σαπουνιου.

Εικόνα

Εικόνα

Λογω της σιλικονης χρησιμοποιησα πινελο Αγριοχοιρου το οποιο δεν συμπαθω
Η δημιουργια αφρου ειναι αμεση,ελαφρως προς το κολλωδες θα ελεγα
Δεν ειναι φουσκωτος,εχει καλη μυρωδια και απλωνεται ευκολα
Το παχος του δεν ειναι μεγαλο μα δεν εχει φυσαλιδες και καλυπτει καλα
Αυτη η κολλωδης αισθηση φαινεται και στο προσωπο
Η αντοχη του στο νερο πολυ καλη,δεν ετρεξε και στο προσωπο εμεινε ικανοποιητικα κατα την αναμονη.

Εικόνα

Για τους λογους που προανεφερα το ξυρισμα εγινε με Closed Comb μιας και δεν ηθελα να ρισκαρω
Η λεπιδα γλυστρουσε ομορφα,καλη ενυδατωση και κανενας ερεθισμος
Το αρωμα στον χωρο και το πινελο λεπτο μα ευχαριστο,μια αισθηση καθαριοτητος
Δεν εμεινε πολυ για το 4ο περασμα που λεμε κατι αναμενομενο,ο αφρος δεν ειναι εφετζιδικος
Το μονο μειον αυτης της κρεμας ειναι πως εχει σιλικονη και πρεπει αν χρησιμοποιω πινελο Αγριοχοιρου ή εστω Συνθετικο
Κατα τα αλλα ειναι μια απλη μα αξιοπρεπεστατη κρεμα για ενδιαμεσο ξυρισμα.

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δορυφέρων έγραψε:...
Λογω της σιλικονης χρησιμοποιησα πινελο Αγριοχοιρου το οποιο δεν συμπαθω
...
Και αποφάσισες να το εκδικηθείς? :bigsmilie
Την έχω και εγώ την κρέμα, αλλά δεν αξιώθηκα να την "εγκαινιάσω".
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Την έχω κι εγώ, γενικά μια μέσου όρου απόδοσης κρέμα που κάνει τη δουλειά της (με την σημείωση του ότι περιέχει σιλικόνη όπως ανέφερε και ο Δόρυς στο εκτενές review του). Γνώμη μου πως για τα χρήματα που κοστίζει δεν είναι κακή.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Για να μην το μαδησω απο τα νευρα μου το VP λετε να παρω ενα απλο Ασβου για τετοιες κρεμες;
Εκτος απο αυτην και την Irisch Moos που εχω λεω να παρω για δοκιμη και την Tabac
Σκευτομαι να εχω ενα πινελο για αυτες που λογω σιλικονης θα χαλασει σχετικα συντομα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
NavalArchitect

Μπορείς εναλλακτικά να πάρεις κάτι σαν το Omega 31064 το οποίο παρ'όλο που δεν είναι ασβός, έχω παρατηρήσει πως 'ανοίγει' πολύ εύκολα, το'χω χρησιμοποιήσει πολλές φορές με κρέμες λόγω του μεγάλου loft που έχει.

Για το ίδιο λόγο (μεγάλο loft) θα σου κάνει και για bowl lathering, οπότε διπλό το καλό. Είναι ένα πινέλο που παρ'όλο δεν έχει προδιαγραφές για face lathering, μπορεί να κάνει εξ'ίσου καλά και αυτή τη δουλειά. Δεν απαιτεί τα τόσα πολλά ξυρίσματα για να στρώσει, όπως απαιτούν φερ'ειπείν τα άλλα, πιό κοντά σε loft ή πιό πυκνά σε θύσανο μοντέλα της Omega (80265, 98, 48, 49, 10005, 34, κλπ.) ή της Semogue (SOC, 830, 1470, 1350, κλπ.)

Τώρα, για να αποφύγεις να δώσεις χρήματα (αφού μάλλον θα σου κοστίσει τουλάχιστον 15-20 Ευρώ) για ένα οικονομικό πινέλο ασβού που θα είναι μόνο γι'αυτές τις κρέμες, άλλη μιά επιλογή είναι να πάρεις ένα Muehle Silvertip Synthetic. Αυτά είναι καλά αλλά για να είμαι ειλικρινής ίσως να μην έχουν αρκετό backbone για σένα, δεν γνωρίζω τι ακριβώς προτιμάς όταν κάνεις σαπουνάδα. Τουλάχιστον το Muehle δεν θα έχει φόβο να χαλάσει από τη σιλικόνη και θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σαπούνια αλλά και ως travel brush.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10564
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26446 times
Been thanked: 25921 times

Η αλήθεια είναι Δόρυ ότι και εγώ χθες την κοιτούσα και ήμουν έτοιμος να την πάρω, μιας και είχα διαβάσει καλές κριτικές από τον Στέφο, αλλά λόγω της σιλικόνης δεν την χτύπησα. Εκτός από την aloe vera είδα και την άλλη στο πράσινο σωληνάριο αλλά έκανα πίσω για τον ίδιο λόγο. Και τα δυο σε δυο διαφορετικά Hondos Center.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Η κρεμα ειναι καλη, ειδικα για τα 0,75 € της. Πραγματικα με στεναχωρει το οτι εχει σιλικονη, θα την χρησιμοποιηουσα πιο συχνα αν δεν ειχε. Δορυ το συνθετικο πινελο του Body Shop πιστευω οτι εχει αρκετο backbone, ωστε να σε καλυπτει. Και απο αποψη τιμης δεν ειναι και τιποτε το τραγικο. ΜΕ αυτο εχω κανει ομορφες κρεμουλες..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις
Εχω 4 συνθετικα πινελα μα ο θυσανος τους δεν με ικανοποιει.Στα 2 ειναι καπως σκληρος,το 3ο κανει για ξεσκονοπανο και το 4ο ειναι μακρια στην επαρχια
Μονο για αυτου του ειδους τις κρεμες μαλλον θα πρεπει να ξαναπαρω το 4ο (body shop).

Η εν λογω κρεμα παντως "ξεπλενει" την τοσο μα τοσο κακη εντυπωση του ομωνυμου σαπουνιου
Βεβαια αυτη η κολλωδη αισθηση θελει καποια συνηθεια μα το θεμα σιλικονης δεν χωνευεται με τιποτα
Δεν με ενδιαφερει ο ογκος και το εφε στην φωτογραφιση,σημασια εχει η ενυδατωση και η αντοχη του
Ετσι για αλλαγη η Wilkinson πιστευω μια στο τοσο δεν θα κανει κακο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ ωραία παρουσίαση όπως πάντα Δορυφέρων! Από που την αγόρασες;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10564
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26446 times
Been thanked: 25921 times

Έχει στα Hondos Απόστολε. Τουλάχιστον εγώ σε ένα κατάστημα της Θεσσαλονίκης (όχι στα υπόλοιπα) βρήκα αρκετές.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”