Palmolive for men crema da barba classica

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Πρώτη δοκιμή σήμερα.Α χτές τη δοκίμασα με ένα φτηνo πλήν εκπληκτικο ισπανικο πινέλο αγριόχειρου που κάνει πολύ πολύ καλό αφρό με σχεδόν όλες τις κρέμες και δε χρειάστηκε η εν λόγω κρέμα πολύ νερό που λένε πολλοί.Σήμερα με αρκετά καλό/μεγάλο ασβοπίνελο τράβηξε νερό να κάνει καλό αφρό δεν έκανε τον χτεσινό όμως ήταν και αυτός πλούσιος αν και κάπως υδαρός/γλιστερός.Δε νομίζω οτι αυτό είναι κακό ίσως η τεχνική μου είναι ακόμα μέτρια και θέλει δουλίτσα.Αρκετά αρωματική(θα πώ παρακάτω) και ενυδατική.Tο ξυράφι ναι μεν γλύστραγε και έκανε καλό αφρό αλλά κατα τη γνώμη μου για 2 περάσματα με το superspeed δεν είχα την απίστευτη προστασία(θα την ξαναδώ αυτή την παράμετρο) και φυσικά δεν ήταν άσχημη απλά όχι και la toja.
Το άρωμα πρασινωπό(όπως το χρώμα της) επιπέδων kolynos αλλά μου άρεσε ένα κλικ πιο πολύ.Έντονο αρκετά όχι όμως ενοχλητικά.Ταίριαξε πολύ με το musgo real after shave balm.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

To μονο κοινο με την Kolynos, αρωματικα, ειναι οτι και τα 2 αρωματα ειναι vintage/retro. Μεταξυ τους δεν εχουν καμμια σχεση!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

"..πρασινωπό επιπέδων κολυνός.." εννοώ ότι είναι και τα δύο πρασινωπά σαν αίσθηση (άλλα όχι σαν άλλα σύγχρονα) και ναι επιπέδων (κολυνός) εννοώ σε παλιακότητα δηλαδή κλασικότητα στην ουσία(π.χ old spice brut κ.λ.π που δεν μοιάζουν και αυτά μαζί τους αλλά είναι ίδια κατηγορία) ...μην περιμένει κανείς τίποτα νενανικό/γκαζοτενεκεδιάρικο...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Η αλήθεια είναι ότι θα συμφωνήσω με τον Στέφο, αρωματικά δεν έχουν καμία σχέση. Και ποιοτικά εννοείται. Δυστυχώς γιατί θα ήθελα να είχα κάτι αντίστοιχα καλό ελληνικό.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Σύμφωνοι.Έχει μεγάλη σημασία η καλή προετοιμασία,η καλή τεχνική,να ξέρεις το ξυράφι σου,την φορά των τριχών κτλ.Αλλά αυτή η κρέμα είναι το κάτι άλλο για μένα,όχι συγκριτικά με άλλες,αλλά απόλυτα.Είναι καλύτερη από ό,τι έχω δοκιμάσει σε κρέμες και καλύτερη και από πολλά σαπούνια-του ομόσταυλου (πολύ ήθελα να χρησιμοποιήσω αυτή την λέξη)συμπεριλαμβανομένου.Η αξία της πολλαπλάσια της τιμής της.Η κρέμα που κάνει με το απλό ασβοπίνελό μου και με ελάχιστο νερό είναι για χάζεμα.Τέλεια καλυπτικότητα,πατινάζ του ξυραφιού στο δέρμα και προστασία από ερεθισμούς αξεπέραστη.Δεν ξηραίνει το δέρμα και έχει και ευχάριστο άρωμα,τουλάχιστον για την μύτη μου.Άρτια σε όλα της.
Και όλα αυτά με 1,70 ευρώ που την είχα πάρει.Μετά είναι να μην απορείς με τις τιμολογήσεις διαφόρων προιόντων?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Όποιος συμφορουμίτης την βρει σε φυσικό κατάστημα (ανεξαρτήτως πόλης) θα μπορούσε ίσως να το αναφέρει εδώ, μια και η εν λόγω κρέμα είναι καλή για την τιμή της
: )
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Την έχω δει σε αρκετά μαγαζιά. Σίγουρα υπάρχει στην Σωκράτους στα Είδη Κομμωτικής . Μόλις στρίψουμε από τον Ξένο δεξιά. Επίσης πρέπει να την έχει Λέκκα και Κολοκοτρώνη γωνία. Αλλά νομίζω ότι την βρίσκεις πλέον.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Και στην Θεσσαλονίκη υπάρχει σε τουλάχιστον 3-4 που έχω δει. Και ο Απόστολος μπορεί να σου πει που την βρήκε (στην Αθήνα). Αν χρειαστείς βοήθεια ενημέρωσε (με ΠΜ).
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Δοκίμασα σήμερα την κόκκινη. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Κάνει αφρό εύκολα και με σχετικά λίγο νερό ακόμη και με τα φθηνά μικρά πινέλα της Omega, ενώ προσφέρει καλή προστασία. Τη δοκίμασα δύο φορές με το ίδιο πινέλο και έκανα πολύ ευκολότερα αφρό όταν χρησιμοποίησα πιο μεγάλο μπολ (πχ 10 εκατοστά διάμετρος στο πάνω μέρος)
Θα την βάλω στο rotation και μάλλον θα είναι η σταθερή επιλογή μου για ταξίδια και γενικώς ξυρίσματα εκτός σπιτιού.
Τη δοκίμασα με Merkur 33c, Personna Platinum και Omega 10810.
Την πήρα από τον Πατίστα 2,5 ευρώ αν και από ότι αντιλαμβάνομαι πρέπει να υπάρχει και σε άλλα καταστήματα στο κέντρο σε τιμή κάτω των 2 ευρώ το σωληνάριο.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Κι εγώ σήμερα πρώτη φορά τη δοκίμασα, χθές την πήρα ( Την κόκκινη, 1,95 €). Μπράβο Παλμόλιβ. Ωραίο άρωμα φρεσκάδας, πιο όμορφο από αυτό του στίκ, εμένα μου θύμισε λίγο το άρωμα του παληού "μοσχοσάπουνου" της Παλμόλιβ. Με το γνωστό μέγεθος αμυγδάλου στο μπολ, πολύς παχύς καλυπτικός και λιπαντικός αφρός. Μάλλον θα περάσω να πάρω 1-2 ακόμη να έχω απόθεμα....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”