ΟΔΗΓΟΣ: Κατηγοριες software - Μη υγρα

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Είδα σήμερα τις κρέμες ξυρίσματος St. James of London. Συγκεκριμένα τις βγάζει σε δυο εκδοχές:
Cedarwood & Clarysage και Mandarin & Patchouli. Μάλλον τις έχω ακούσει και στο παρελθόν, απλά δεν μου είχαν κάνει εντύπωση.Τέλος πάντων.
Αυτό που μου φάνηκε κάπως περίεργο είναι το γεγονός, ότι ενώ πρόκειται για κρέμες ξυρίσματος του ιδίου κατασκευαστή, απλώς με διαφορετικό άρωμα, η δεύτερη χαρακτηρίζεται ως "Brushless".
Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο για προϊόντα του ίδιου οίκου? :confused
Επίσης, γνωρίζει ή έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τις εν λόγω κρέμες?

Έψαξα στα θέματα, αλλά δεν βρήκα συζήτηση για Brushless ή μη κρέμες. Αν υπάρχει και δεν το είδα, ας μεταφερθεί.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Ναι Φώτη, βγαίνουν κι αυτές απ'το ίδιο εργοστάσιο που βγαίνουν σχεδόν όλες οι mainstream Αγγλικές κρέμες, τους Creightons.

Είναι σε ποιότητα πιό πάνω από το άλλο budget/low end προϊόν τους, την Real Shaving Co. (τουλάχιστον έτσι τοποθετείται στην αγορά). Όμως από αυτά που έχω διαβάσει είναι (α) πολύ καλή για τα χρήματά της, και (β) στην ιστοσελίδα τους τις έχουν σε χαμηλή τιμή αλλά και πάρα πολύ συχνά σε μεγάλη έκπτωση.

Πολύς κόσμος σε forums του εξωτερικού τις έχει ήδη δοκιμάσει και η μάρκα αυτή γίνεται όλο και πιό δημοφιλής, δεδομένης της πολύ οικονομικής τιμής αγοράς των προϊόντων της.

Εσένα που σου αρέσουν οι ToBS αυτές εδώ μάλλον θα σου αρέσουν. Προσωπικά δεν τις έχω δοκμάσει ακόμη.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ευχαριστώ Κωνσταντίνε για τις πληροφορίες.
Η απορία μου ξεκίνησε από το γεγονός ότι νόμιζα πως η προσθήκη του "Brushless" στη δεύτερη κρέμα είναι τυπογραφικό λάθος, αλλά μετά που το έψαξα κι άλλο είδα ότι όντως είναι διαφορετικού τύπου κρέμες.
Αναγκαστικά θα αρκεστώ στο πρώτο άρωμα, παρόλο που ήθελα να τα δω και τα δύο.
Εντωμεταξύ, η τιμή τους είναι πολύ ελκυστική: £4,5 για 150 ml.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Αναφέρθηκε ότι ο Trumper άλλαξε προμηθευτή.
Ξέρει κανείς περισσότερα επί του θέματος?
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
NavalArchitect

Αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι, μετά από μιά περίοδο που τα σαπούνια του είχαν σποραδικά μεν συστηματικά δε πάρα πολύ χαμηλή απόδοση (αδυναμία δημιουργίας σωστής σαπουνάδας κλπ.), άλλαξε ο παραγωγός/προμηθευτής και τώρα τα σαπούνια είναι πολύ πιό σταθερά.

Για περισσότερα θα πρέπει να κοιτάξεις στο Β&Β ή στο Shave Nook, κάπου εκεί νμίζω το πήρε το μάτι μου πριν λίγο καιρό.
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Σήμερα διάβασα αυτό.
Έχει κάποιος γνώμη πάνω σε αυτά που γράφονται;
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Μελέτη, κάτω από το άρθρο, στα σχόλια των αναγνωστών, θα βρης δύο σχόλια με το επωνυμία "Dimitris". Δεν νομίζω να κάνω λάθος, αλλά τέτοιες γνώσεις γιά κατασκευή σαπουνιού ξυρίσματος μόνο ο "δικός μας" Δημήτρης έχει. Διάβασέ τα και θα σου λυθή η απορία.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ωχ με ανακαλύψατε! Θα γράψω περισσότερα αύριο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

marinos79 έγραψε:Μελέτη, κάτω από το άρθρο, στα σχόλια των αναγνωστών, θα βρης δύο σχόλια με το επωνυμία "Dimitris". Δεν νομίζω να κάνω λάθος, αλλά τέτοιες γνώσεις γιά κατασκευή σαπουνιού ξυρίσματος μόνο ο "δικός μας" Δημήτρης έχει. Διάβασέ τα και θα σου λυθή η απορία.
Δεν είχα διαβάσει τα σχολία ...και όταν τα διάβασα :bigeek εξεπλάγειν!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μελέτιε, όπως τα γράφω είναι.
Δυστυχώς τα σαπούνια με τέτοιες συνταγές δεν είναι για ξύρισμα. Στο λεω εκ πείρας γιατί έχω φτιάξει και κατάλληλα και ακατάλληλα σαπούνια για ξύρισμα. Δεν είναι τόσο απλό όσο να βάλεις λίγο μπεντονίτη στο σαπούνι και καστορέλαιο.
Η σελίδα αυτή είναι έξοχη και ο κύριος (ή κυρία) κάνει έξοχη δουλειά. Απλά σε αυτή τη συνταγή δεν τα έγραψε σωστά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”