Σαπούνια με άρωμα Old Spice

NavalArchitect

Έχω 2 ανταλλακτικά σαπούνια ξυρίσματος Old Spice, το ένα είναι του '93 αν θυμάμαι καλά, το άλλο δεν γνωρίζω. Το πρώτο το πήρα από το BST (Buy/Sell/Trade) του B&B για 20 Ευρώ. Το άλλο μου το'στειλαν από Αγγλία πριν 2 μήνες. Δεν τα έχω αγγίξει για να είμαι ειλικρινής μιας και αυτό το σαπούνι δε βρίσκεται τόσο εύκολα - τώρα όμως που καταρτίζω μια λίστα με 12 σαπούνια (τα οποία θα βάλω στη σειρά και θα 'φάω' ολοκληρωτικά το ένα μετά το άλλο), το Old Spice θα είναι μέσα στη λίστα.

Είναι, λένε, από τα καλύτερα σαπούνια. Σωστά όλα που προείπε ο Στέφος. Τις Ινδικές κρέμες τις πουλούσε το Connaught μέχρι τα μέσα του 2010 (Godrej, Morisons, Old Spice, Blue Stratos, κλπ.) Τότε ήταν που έδιωξε με κάτι δυνατές προσφορές ό,τι τελευταίο στοκ είχε.

Έχω την Ινδική Old Spice και είναι μια χαρά. Είναι σχετικά κοντά στην πραγματική μυρωδιά. Το ίδιο ισχύει και για τα Ινδικά Old Spice μπουκαλάκια after shave. Υπάρχει ένας που τα στέλνει από Ινδία, σου βάζει 2-3 κρέμες μέσα, ένα μπουκαλάκι after shave Old Spice lime, λεπίδες Ινδικές Gillette κι όλα αυτά κάνουν 12-13 Ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Είχα την ιστοσελίδα του κάποτε, αλλά τώρα δεν τον θυμάμαι. Αν τον βρω θα σας πω.

Αν κανείς θέλει να έχει σαπούνι ξυρίσματος ή μπάνιου με μυρωδιά τύπου Old Spice, στείλτε μου ΠΜ, υπάρχει ο φίλος μου ο Στηβ από το TSR που κάνει σαπούνια μόνος του κι έχει επιχειρήσει να προσεγγίσει τη μυρωδιά Old Spice όσο πιό πολύ γίνεται (όπως και την Brut). Τα σαπούνια μπάνιου που φτιάχνει είναι μεγάλα και πάρα πολύ ενυδατικά, περιέχουν λανολίνη.

http://barbershopshaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κωνσταντινε, το Old Spice σαπουνι για ξυρισμα, εχει σταματησει απο τις αρχες του 80, αποτι με ειπαν. Αν και δεν αποκλειεται το σαπουνι να σταματησε οταν την εξαγορασε η P&G το 1990 (κατα την παγια τακτικη του μπ...) απο την American Cyanamid (που την ειχε εξαγορασει το 1970). Αλλα στο γερμανικο φορουμ αναφερουν τελος παραγωγης του σαπουνιου καπου αρχες 80. Οποτε δεν παιρνω και ορκο..
Εικόνα
NavalArchitect

Μπορεί να έχεις δίκιο, μην το λες. Εγώ ίσως να κάνω λάθος και το σαπούνι να μην είναι του '93... Πάντως ήταν στο σελοφάν του:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αφού δεν υπάρχει νήμα για το αυθεντικό σαπούνι της Old Spice ( τα οποία δεν είναι ούτε πολύ εύκολα αλλά ούτε και φθηνά να αγοράσεις αν τύχει και τα βρεις ) ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος έχει δοκιμάσει σαπούνια που να είναι αρωματικά κλώνοι του αυθεντικού Shulton Old Spice.
Εγώ βρήκα κάποια reviews σε ξένα φόρα που λένε για το Stirling Spice και για το Endurance της Soapcommander. Τα έχει δοκιμάσει κάποιος ? Έχει κάποιος δοκιμάσει κάτι σχετικό να μας πει τη γνώμη του?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ο Αλεξης στο θεμα των Stirling εχει καταθεσει αποψη
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 138 times
Been thanked: 172 times

Έναν αρκετά πετυχημένο κλώνο αρώματος Old Spice σε σαπούνι σώματος πωλούσε με δικό του brand name ο κ. Βασ. Μοναστηρλής στο κουρείον «Εν Αθήναις 1928» οδός Σοφοκλέους 5 (εντός της Στοάς Θεοφυλάτου).

Αρκετά κοντά στην μυρωδιά της Shulton όταν το σαπούνι ήταν φρέσκο ενώ σε σαπούνια ηλικίας 3+ ετών οι νότες από λιβάνι γίνονταν κάπως εντονότερες.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Νέος κλώνος από τον Mr Phoenix και απότι λένε επιτυχημένος ...

Εικόνα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21581 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Άκη κοντράρεις τον Ανδρέα στη διαφθορά; Μια με το νεο μπλε yaqi, μια με αυτό το σαπούνι, δεν μπορώ να αγιάσω!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η αλήθεια Βασίλη είναι ότι και εγώ έχω μια εσωτερική πάλη ... :D :D :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Να δώσω πνοή ξανά στο ελ λόγω νήμα, με την ερώτηση: υπάρχει αυτή τη στιγμή κάποιος καλός κλώνος του Old Spice διαθέσιμος στην Ευρωπαϊκή αγορά;

Για κλώνους του Old Spice γνωρίζω τα Sterling Spice, Barrister and Mann Reserve Spice και Soap Commander Endurance.
Υπάρχουν και τα PAA Oud Spice (limited edition, δεν νομίζω ότι υπάρχει γενικά διαθέσιμο) και Cold Spices (lightly mentholated take στο άρωμα του Old Spice).

Υπάρχει κάτι άλλο, που να μπορεί να βρεθεί εντός Ε.Ε., για τους προφανείς λόγους τελωνείου;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”