Λεβάντες !

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όλε ! 8)

Με αφορμή τη προσθήκη της λεβάντας του Δημήτρη στα σαπούνια μου σκέφτηκα να γράψω ένα μικρό συγκριτικό των τριών καλύτερων - κατά την αποψή μου -σαπουνιών λεβάντας που διαθέτω. Το Dimitri's Lavender, το Μike's Hungarian Lavender και το MDC (Original).

Σκέφτηκα επίσης πολύ σοβαρά να μη γράψω αυτό το συγκριτικό. Να το αφήσω για αργότερα. Να σας "δείξω" πως έχω κάνει αμέτρητα ξυρίσματα και με τα τρία σαπούνια, πως έχω τελειώσει τουλάχιστον ένα απο αυτά και πως έτσι οι απόψεις μου θα έχουν περισσότερη βαρύτητα.
Κατέληξα στο συμπέρασμα πως όλα τα παραπάνω θα ήταν ανούσια ακριβώς επειδή ο καθένας είναι διαφορετικός, επειδή ισχύει το ymmv και επειδή στη πραγματικότητα "διαβάζουμε" αυτό που μας αρέσει και το προσαρμόζουμε στα δικά μας μέτρα.
Με άλλα λόγια δε μπορώ να μάθω να ξυρίζομαι με sr ή σαβέττα για να συγκρίνω τα σαπούνια, δεν έκανα lathering με χοίρο ή άλογο για να σας περιγράψω τις διαφορές στον αφρισμό και δεν αγόρασα μια επιθετική open comb.

Εγώ ας πούμε ταλαιπωρούμαι απο τις τρίχες στη δεξιά μεριά του λαιμού }:) . Αυτό που χρειάζομαι είναι ξυρίσματα τριών περασμάτων και ένα σαπούνι ή κρέμα που θα μου προσφέρει επιπλέον μια ας το πούμε επουλωτική δράση και θα "σβήνει" αυτά τα περάσματα.

Ξυρίζομαι λοιπόν με Plisson synthetic 9 φορές στις 10 με την ΕJ 89 και κάνω face lathering.
Καλά θα μου πείτε, ωραία μέχρι εδώ, αφού όλα είναι υποκειμενικά συγκριτικό πώς θα κάνεις ; =o

Λοιπόν, κοιτάξτε. Έφτιαξα μικροκατηγορίες και σε κάθε μία απο αυτές έβαλα βαθμούς, απο το 0 μέχρι το 2. Μετά τους πρόσθεσα και πήρα το άθροισμα. Η τελική βαθμολογία είναι σαφώς υποκειμενική αλλά θεωρώ πως εμπεριέχει στοιχεία αντικειμενισμού.


Κατηγορία 1η . Το άρωμα.

Εδώ έχουμε να κάνουμε με αιθέρια έλαια. Στα τρία αυτά σαπούνια η ανωτερότητα του αρώματος είναι ξεκάθαρη και το μόνο που αρκεί να κάνει κάποιος είναι να μυρίσει ένα "ψεκασμένο" σαπούνι ή κρέμα με χημικό άρωμα λεβάντας και να διαπιστώσει μόνος του τη διαφορά.
Αυτό που δε περίμενα απο μένα είναι πως θα παραδεχόμουν ότι τελικά μου αρέσει περισσότερο η πολυπλοκότητα του ΜDC ( λεβάντα με δεντρολίβανο ) σε σχέση με τις άλλες δύο λεβάντες καθώς και η πιό ντελικάτη αρωματική του ένταση.

Dimitri's Lavender : Καθαρό δυνατό άρωμα λεβάντας. 1
Μike's Ηungarian Lavender : Όπως και το παραπάνω καθ 'υπερβολή ίσως μίσο τόνο πιό σκοτεινό. 1
ΜDC Original : Συνδιασμός λεβάντας με δεντρολίβανο σε μια ισορροπημένη αρωματική ένταση. 2


Kατηγορία 2η. O αφρισμός.

Με την ευκολία που χαρακτηρίζει το MDC στη δημιουργία σαπουνάδας θα ήταν ένα γκόλ απο τα αποδυτήρια αν απλά έγραφα το διπλό δίπλα στο όνομά του. Θα επεκταθώ όμως λίγο παραπάνω.
Τα tins/bowls και των τριών σαπουνιών έχουν αρκετή διάμετρο για να δουλέψει πάνω τους οποιοδήποτε πινέλο, άνετα . Η διαφόρα είναι πως το Μike's αλλά και το Dimitri's χρειάζονται λίγο νερό παραπάνω. Αφήστε λίγο νερό στο πινέλο σας, ξαναβρέξτε το στις άκρες όταν απλώνεται τη σαπουνάδα στο πρόσωπο.
Aντικειμενικά και τα τρία φτιάχνουν καλυπτικότατη και αποδοτική σαπουνάδα. Θέλω το Plisson και 30'' για να πάρω σαπουνάδα για 4 περάσματα και να περισσέψει κιόλας. ;)


Dimitri's Lavender : Χρειάζεται νεράκι. 2
Μike's Ηungarian Lavender : Το αυτό. 2
ΜDC Original : ..ακολουθήστε τις οδηγίες.. 2


Κατηγορία 3η. Το γλίστρημα.

Εδώ αρχίζουμε να μπαίνουμε βαθιά στα λημέρια του υποκεινισμού. Γλίστρημα με μια closed comb και μια καλή, για μένα, λεπίδα ή γλίστρημα για τον Χάρη και τον Νίκο που ξυρίζονται με sr ;
Πάντως και τα τρία δε μ'έχουν προκαλέσει στο ελάχιστο. Απροβλημάτιστα, αναίμακτα ξυρίσματα.

Dimitri's Lavender : 2
Μike's Ηungarian Lavender : 2
ΜDC Original : 2


Κατηγορία 4η. Ενυδάτωση και μεταξυριστικές ιδιότητες.


Τί να κάνω ; Να βάλω το 2 στο Dimitri και να κλείσω το laptop ; Τί έχουμε εδώ ; Ότι θα ξυριζόμουν με ένα τέτοιο σαπούνι ούτε που το φανταζόμουν ποτέ. Ουσιαστικά χτυπάς το κουδούνι του γείτονα και παίρνεις το σαπούνι που έχει φτιάξει στη κουζίνα του. Αγνό, σπιτικό, επουλωτικό, καταπραϋντικό, ενυδατικό ; Όλα τα καλά έχει. Έχει και tallow για σας που θέλετε το tallow, δυστυχώς έχει και tallow για σας που δε θέλετε το tallow...

Nα θυμήσω στους παλιούς και να μάθουν οι νέοι πως περιμέναμε να βγάλει ο Mike τη λεβάντα του για να πάρουμε και
'μείς ; Δεν έφτιαξε τυχαία τόσο καλή φήμη και σίγουρα τα σαπούνια του αξίζουν σεβασμού και αναγνώρισης.

To MDC απο την άλλη, το μόνο φυτικό απο τα τρία έχει καταφέρει να εδραιωθεί ως ..ΜDC και είναι μια κατηγορία απο μόνο του.

Πάντως και στα τρία το aftershave είναι περιττή πολυτέλεια. Κάνεις και οικονομία βρε αδελφέ. Ορίστε που κοροϊδεύουμε το π.ξ. Πεδίο δόξης λαμπρό να αποδείξουμε πως με ένα σαπούνι ένα πινέλο και ένα ξυράφι έκανες τη δουλειά σου. :P


Dimitri's Lavender : st.john's wort oil για τον Δημήτρη. 2
Μike's Ηungarian Lavender : lanolin για τον Μike. 2

✍ και τα δύο έχουν tallow, glycerin και shea butter. Φυσικά αναφέρω μόνο τα συστατικά που ας πούμε συμβάλλουν στην ενυδάτωση και προστασία της επιδερμίδας.

ΜDC Original : Δεν έχει τίποτα, είμαι υποκειμενικός, είναι απλά εκπληκτικό. 2


Κατηγορία 5η. Τιμή και διαθεσιμότητα.

Δύσκολα τα πράγματα. Δύσκολα ! Εδώ παίζουμε απο 0 μέχρι το 1. Μόνο το ΜDC είναι πάντα διαθέσιμο. Το Dimitri's και το Mike's είναι στην ευχέρεια των σαπουνοποιών το πότε και πόσα κομμάτια θα φτιάξουν για να τα διαθέσουν. Απο την άλλη με τα cc να κάνουν τη ζωή μας δύσκολη και πολλοί απο μας να μη μπορούν να ψωνίσουν απο το εξωτερικό το Dimitri's Lavender κερδίζει ως εγχώριο προιόν που τυπικά μπορείς με σωστό προγραμματισμό να έχεις συνέχεια στο ντουλάπι σου.

Στη λεβάντα του Μike όταν την έχει διαθέσιμη προσθέστε τα μεταφορικά απο ΗΠΑ και στο ΜDC εκτός απο την υψηλή τιμή του και τα μεταφορικά έχετε υπόψη σας πως είναι ατελείωτο και οι φήμες πως ένα 200άρι μπολ κρατάει περίπου ένα χρόνο έχουν βάση.


Dimitri's Lavender : 1
Μike's Ηungarian Lavender : 0
ΜDC Original : 1


Τα τελικά συμπεράσματα ( μου ) .

Καταπληκτικά σαπούνια που καλύπτουν τις ξυριστικές ανάγκες μου και μου δίνουν την ευχαρίστηση να ξυρίζομαι με λεβάντα και όχι με κάτι σαν λεβάντα. Σχεδόν ισοβαθμούν στη κορυφή και αυτό για μένα σημαίνει πως όποιος έχει το ένα δε χρειάζεται να πάρει το άλλο. Τουλάχιστον όχι άμεσα. Αν κάποιος συμφωνεί με το άθροισμα των βαθμών αλλά νομίζει πως θα βαθμολογούσε διαφορετικά τις κατηγορίες είναι εννοείται καλοδεχούμενος να το κάνει αλλά η αμελητέα διαφορά δε θ'άλλαζε το τελικό αποτέλεσμα.


Dimitri's Lavender : 8/10
Μike's Ηungarian Lavender : 7/10
ΜDC Original : 9/10


✍ Μια ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να κάνω και στη Castle Forbes Lavender sc . Σ'αυτή πρωτοκατάλαβα τη πάει να πεί αιθέριο έλαιο λεβάντας.

✍ Δεν έγραψα τιμές και συστατικά των σαπουνιών. Είναι πολύ εύκολο να βρεθούν διαδικτυακά.


Περιμένω με ενδιαφέρον τα δικά σας συμπεράσματα και αν θέλετε να μου προτείνετε τη δική σας αγαπημένη λεβάντα. :)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σε ευχαριστώ για την εξαιρετική παρουσίαση Ηλία, και για τα καλά σου λόγια!
Επίσης ευχαριστώ για την διεθνή προβολή της λεβάντας μου!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Hλία πολύ επικοδομητικό το συγκριτικό σου ...

Όσο για τον Δημήτρη, φίλε Δημήτρη δεν νομίζω ότι ο Ηλίας (αν μου επιτρέπει να απαντήσω εγώ εκ μέρους του ...) είπε κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη έχει αποδείξει το σαπούνι σου ...
Άξιος και εσύ και το σαπούνι σου ...


... Τα σαπούνια σου, για να το θέσω σωστότερα ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Παρακαλώ Δημήτρη. Το αξίζεις. Το μόνο που φοβάμαι είναι πως πολλοί απο τους "απέναντι" θα ζητήσουν τα σαπούνια σου, σε πολλούς θ'αρέσουν, λίγοι όμως θα τα εκτιμήσουν πραγματικά. Είναι δύσκολο όταν κάποιος στη κυριολεξία έχει γεμίσει απο δεκάδες διαφορετικά να προσέξει τα διαμαντάκια γι'αυτό και τους δικαιολογώ.

Μαζί γράφαμε Χρήστο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σήμερα, 9 σχεδόν μήνες από τη τελευταία φορά που ξυρίστηκα με σαπούνι "λεβάντα", άνοιξα του Δημήτρη για να προετοιμάσω τα επόμενα ξυρίσματα. Δυστυχώς το άρωμα έχει χαθεί, τίποτα δε θυμίζει τη λεβάντα που ξέρουμε, έγινε ένα σαπούνι που δε σου κάνει κέφι να ξυριστείς. Ο μόνος φταίχτης είμαι εγώ ! Αν και το πρόσεχα, έπρεπε να το περιμένω. Τα σπιτικά σαπούνια χωρίς συντηρητικά δεν έχουν αντοχή στο χρόνο. Αφρίζει πάντως λυσσασμένα, τουλάχιστον δε θα πάει χαμένο...
Προβληματισμένος ύστερα από αυτό ( μη φανταστείτε τίποτα φοβερό, έξυσα λίγο τα κεφάλι μου ) σκέφτηκα να δοκιμάσω τη τύχη μου με τη λεβάντα του Mike και ω του θαύματος ήταν όλα μια χαρά. Τί να πώ ; Artisan και τα δύο, παλιότερο του Mike, ίδιες συνθήκες αποθήκευσης, διαφορετικό αποτέλεσμα. Ίσως πρόλαβα με το τελευταίο, ίσως αν το είχα ανοίξει ξανά μετά από ένα, δύο μήνες να είχε τη τύχη του Dimitris ; Ας είναι. Θα γίνει το επόμενο σαπούνι, να μη κάνω το ίδιο λάθος δύο φορές.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Πιστεύω πως ειδικά οι Αμερικανοί δεν πρέπει να γράφουν στην ετικέτα ούτε τα μισά από τα συστατικά που περιέχει ένα σαπούνι τους.
Με το σαπούνι του Μιχάλη έχω κάνει κάπου 15 ξυρίσματα με δείγμα από τον Αντρέα και ήταν όλα απίστευτα τέλεια, το δε άρωμα του πορτοκαλιού άπαιχτο. Τόσο φανταστικό, που από την μικρή μου εμπειρία θεωρώ αδύνατο ότι μπορεί να το πετύχεις μόνο με αιθέρια έλαια.
Έχουμε και το παράδειγμα του fine after shave, που τα περίφημα 4 συστατικά στη Αμερική, στην Ευρώπη γίνανε 14.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ του Δημήτρη το τίμησα (και το τιμάω ) αυτό το χειμώνα με το σύστημα ένα πάρα ένα ξύρισμα που το παίζω . . Το είχα και εγώ στην άκρη ένα χρόνο ... έχασε το άρωμα του , για την ακρίβεια όχι τελείως αλλά είναι πολύ δύσκολο να το μυρίσεις ... Όσο το κατεβάζω το σαπούνι (έχει πέσει κάτω από τη μέση ) κάπου κάπου το μυρίζεις. .. είμαι όμως σίγουρος ότι αυτό συμβαίνει από την έλλειψη χημικών ουσιών. .. από την άλλη όμως αφρισμός και προστασία είναι top .
Θα συμφωνήσω όμως ότι τα artisan δεν είναι σαπούνια που μπορείς να τα ξεχνάς ... δεν είναι Tabac που μετά το καλοκαίρι και μόλις σφίξουν τα κρύα θα το βγάλεις και η μυρωδιά είναι εκεί (άλλωστε έχει και αρκετή χημεία )
.. θέλουν να τα δουλεύεις συχνά πυκνά για να απολαύσεις ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μονο για λεβαντες δεν θα μιλησουμε εδω αλλα οκ οτι εχετε πει ειναι σωστο (για μενα). Δεν υπαρχει περιπτωση σε μαλακο σαπουνι να κρατηθει αρωμα για 2-3-4 χρονια βασισμενο μονο σε αιθερια ελαια.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το "ω του θαύματος" παραπάνω εμπεριείχε ειρωνεία. Αυτό νομίζω πως εννοείται και όχι, δε πρόλαβα το σαπούνι του Mike στην αντίστροφη μέτρηση. Μπορεί βέβαια να άντεχε άλλον έναν χρόνο. Μπορεί και όχι..
Η ουσία είναι μία. Μη χαλαλίζετε καλό, σπιτικό σαπούνι όταν βρεθεί στα χέρια σας. Πάντα θα υπάρχει χρόνος για τα άλλα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”