Custom bench strop

Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Λοιπον την φυτιλια μου την ειχε βαλει ο Νικος (hero). Δερμα εχω αγορασει, θα παω αυριο απο το Praktiker για να παρω και σανιδα (εχω βρει τρεις: πευκο, ελατο και οξυα, ποια λετε να ειναι καλυτερη;). Για κολλα σκεφτομαι να χρησιμοποιησω βενζινοκολλα. Μιας και δεν ειμαι τοσο εξοικειωμενος με τετοιου ειδους εργασιες υπαρχει κατι στο οποιο πρεπει να δωσω εξτρα προσοχη;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Το ελατο και το πευκο εχουν σχεδον τις ιδιες ιδιοτητες σαν ξυλα, οχι πολυ σκληρα, υπαρχει πιθανοτητα να σου σκευρωσουν με το χρονο. Η οξυα ειναι αρκετα πιο σκληρη. Η συγκεκριμενη δεν ειναι ενα μονοκομματο κομματι αλλα πολλα κομματακια μαζι ενωμενα ειναι αυτο που λεμε πολυκολλητα.
Θα ελεγα οτι κανενα απο τα τρια που εβαλες δεν ειναι ιδανικο για την δουλεια που το θες.
Τωρα για την κολλα που ρωτας θα ελεγα οτι η βενζινοκολα ειναι πολυ καλη για την δουλεια αυτη. Βαζεις κολλα και στα δυο μερη που θες να κολλησης ομοιομορφα, μην σου κανει κομπους, τα αφηνεις να στεγνωσουν κανα 5λεπτο κια μετα τα κολλας μεταξυ τους .
προσεχε πως θα τα κολλησεις δηλαδη μην σου στραβοπιασουν, δυσκολα θα ξεκολλησουν και μαλλον θα χαλασης το δερμα. Μολις βαλεις κολλα και στεγνωσει βαλε το δερμα κατω και κολλα το ξυλο απο πανω, θα σου ειναι πιο ευκολο να το ευθυγραμμισεις. Μετα πατημα καλο και εισαι ετοιμος.
Ελπζω να βοηθησα για οτι θες ρωτας
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Οποτε Νικο τι ξυλο θα προτεινες;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ιασονα πες μου διαστασεις και θα δω τι μπορω να βρω
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δεν εχω θεμα με τις διαστασεις μιας και δεν σκοπευω να φτιαξω μονο ενα, απλα ελεγα να παρω μια σανιδα και απο εκει να κοβω.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ιάσονα δέρμα απο που πήρες :megagrin ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Μπορω να επισκευφτω το ξυλουργειο που δουλευα πριν παω στο νησι και να δω τι μπορω να βρω εκει τα παιδια που το εχουν ειναι πολυ καλοι φιλοι. Για αυτο σε ρωτησα για διαστασεις παχος -φαρδος
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Ίσως είναι καλύτερα να κοιτάξεις για κάποιο σκληρότερο ξύλο (π.χ. δρύς) και μάλιστα να προσέξεις και την ποιότητά του.
Βασικό χαρακτηριστικό στην πριστή ξυλεία είναι η υγρασία και αν αυτή είναι μεγάλη, τότε πιθανόν να σκευρώσει σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Εάν περιορίζεσαι στις τρεις αυτές ξυλείες, τότε να προτιμήσεις την οξυά η οποία έχει καλύτερα μηχανικά χαρακτηριστικά από τα άλλα δύο.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Νικο για διαστασεις ενος bench strop ας πουμε μηκος 29 πλατος 6 και παχος 4 εκατοστα.

Ηλια απο την Μιαουλη (βακετα λαδιου ή καπως ετσι)

Πανο σε ευχαριστω για την απαντηση σου, αν δεν βρει κατι ο Νικος θα παω στην λυση της οξυας.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Οκ Ιασονα θα προσπαθησω να παω αυριο!!
Ολα ειναι δρομος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”