Λουρί απο eBay

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10567
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

Μην παίρνεις και όρκο ότι είναι shave ready. :megagrin
Εννοώ ότι πολλοί γράφουν ότι είναι shave ready αλλά πολύ λίγα είναι πράγματι, από αυτά που ξέρω. Περισσότερες βέβαια πληροφορίες από τους μαχαιράδες!
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 56

Θωμά έχουμε το ίδιο ξυράφι; (Dovo Best Quality)
Κι εγώ όταν το αγόρασα σταυροκοπιόταν με χέρια και με πόδια ο τυπάκος ότι είναι shave ready, σκατά με φράουλες ήτανε!

Αν δεν το πήγαινα να το δώσω στον Γιάννη (γ.ν) δεν θα έκοβε τίποτα τώρα. Θέλει ακόνισμα και μετά στροπάρισμα καλό πρίν ξυριστείς. Πάντως νομίζω ότι δεν είναι το Best Quality από τα καλά μοντέλα, είναι μια φτηνή λύση για αρχάριους που όμως μπορεί και να σε απογοητεύσει και να απομακρυνθείς τελικά από το ΠΞ. Είναι λίγο tricky...

Sorry για το offtopic.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
NavalArchitect

Αυτά συνήθως δεν είναι shave ready. Πρόσεχε, το ξυράφι πιθανότατα να θέλει σωστό στήσιμο της κόψης για να ξυρίσει όπως περιμένεις.
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

παιδιά και εγώ νομίζω οτι το ξυράφι δεν είναι shave ready ,κυριολεκτικά δεν κόβει τίποτα σκαλώνει στα γένια ,προτίμησα το best quality για κάτι οικονομικό σαν αρχή ειχα δεί μερικά vintage απο miller μετά απο υπόδειξη του κωνσταντίνου αλλα όλα ήταν out of stock εκτός απο μερικά ακριβά .Γιώργο το best quality το αγόρασες απο dovorazors.uk?
θωμάς
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 56

Θωμά το είχα αγοράσει από το Παρίσι τον Φεβρουάριο που μας πέρασε, το πήρα από το Planet Rasoir - http://www.planete-rasoir.com/

Βρέθηκα για λίγες ώρες στο Παρίσι και έκανα από εκεί τις πρώτες μου αγορές για ΠΞ!
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε Θωμά μου κάνει εντύπωση να μην είναι shave ready απο το συγκεκριμένο μαγαζί!Το συγκεκριμένο τα παίρνει αν δε κάνω λάθος και τα ακονίζει πάλι σωστά, έχω πάρει το πρώτο μου ξυράφι Dovo απο κει και ήτανε ιδιαίτερα κοφτερό.
Όταν εννοείς τραβάει τα γένια, πως το δοκίμασες, έκανες λίγο δοκιμή έτσι στεγνά όπως είναι τα γένια σου η έκανες σωστά προετοιμασία?Κάνε αν θες το πείραμα της τρίχας , τυπικά και μόνο να δούμε τι γίνεται, πάρε όπως είναι το ξυράφι και πέρνα κάθετα στη κόψη της μια τρίχα απο το κεφάλι σου (αν έχεις :bigsmilie ) και δες αν τη κόβει.Αν όχι πάρε το δέρμα σου και απο την λεία επιφάνεια του κρατώντας το καλά τεντωμένο κάνε 50-60 περάσματα και μετά δοκίμασε πάλι με τη τρίχα.Επίσης πέρασε το στις τρίχες των χεριών σου να δεις αν κόβει τις τρίχες με ιδιαίτερη άνεση.

Παιδιά μια σημείωση να κάνω , όταν παίρνετε ξυράφια που είναι shave ready όπως του site παραπάνω , καλό είναι να μη πειράζετε τη κόψη κάνοντας πειράματα με τον αντίχειρα αν κόβει κτλπ.Μου είχε έρθει ένα ξυράφι κάποτε και το έδειχνα σε φίλο μου και αυτός το έξυνε πάνω στο νύχι του να δει αν κόβει η όχι :eek , μη κάνετε τέτοια λάθη γιατί αυτά βλάπτουν τη κόψη του ξυραφιού.Κυρίως μη το δίνετε σε άλλους για να δούνε αν κόβει η όχι.Κανονικά όταν είναι καλά στροπαρισμένο το ξυράφι όταν το περάσεις απο τις τρίχες του χεριού σου πρέπει να τι κόβει κυριλεκτικά στον αέρα, δεν υπάρχει καλύτερο τεστ!
Αυτό δε το λέω για το φίλο μου εδώ, απλά το λέω για όλους μη τυχόν γίνονται τέτοια λάθη!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εχω το ιδιο μαχαιρι και το αγορασα απο την Dovo. Ηρθε και ηταν shave ready. Κανενα προβλημα απο την αρχη. Καποια μικρα προβληματακια που ειχα οφειλοταν στην ελειπη προετοιμασια κυριως του σαπουνιου. Διαβασε οσο μπορεις περισσοτερα και ξαναπροσπαθησε. Συγουρεψου οτι εχεις και την σωστη γωνια και μην εγκαταλειπεις. Θα σου εξηγησουν και οι παλιοι αλλα δεν νομιζω οτι φταιει το μαχαιρι.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

φίλε Ηλία και εμένα μου κάνει εντυπώση ,μάλιστα προτίμησα την αγορά την αγορά απο το συγκεκριμένο site μετά απο δική σου πρόταση οτι ολα τα ξυράφια του είναι shave ready (κατι που το διαφημίζει και αυτός) .
Η προετοιμασία έγινε κανονικά οπώς ξυρίζομαι με safety razor (ποτε δεν είχα πρόβλημα).
Το τέστ της τρίχας έγινε απο το δικό μου κεφάλι (ω ναι ,τις αλλές δυο τις άφησα για να κάνω την χωρίστρα :megagrin )δεν μπορώ να πω οτι την έκοβε άνετα αλλά την έκοβε, το μόνο που έχω κάποιες υποψίες είναι στο γεγονός οτι δεν στρομπάρησα το ξυράφι (το λουρί ήρθε μετά),παίζει τόσο σημαντικό ρόλο αυτό?
θωμάς
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι βεβαίως παίζει ρόλο, με ένα καλό στροπάρισμα να βελτιωθεί κατα πολύ η κόψη του ξυραφιού!Μπορεί να μη περνάει το τεστ της τρίχας προτίστως και με ένα καλό στροπάρισμα να το περνάει μια χαρά.Επαναλαμβάνουμε πως το τεστ της τρίχας δεν είναι και το απόλυτο αλλά παρα μια καλή ένδειξη να το πούμε!
Εκεί θα δεις και το δέρμα που πήρες αν κάνει δουλειά όντως , θα δεις να τη κόψη του να είναι πιο καλή, να κόβει πιο καλά.Καλό τέντωμα το λουρί και το μυστικό για να μη το τραυματίσεις είναι να μη σηκώνεις τη ράχη του ξυραφιού!!Να παραμένει κολλημένη στο δέρμα πάνω,ΣΙΓΑ ΠΟΛΥ ΣΙΓΑ με αργές κινήσεις να μη το χαλάσεις!
Αν δεν έχει κάποια ζημιά στη κόψη όπως ανέφερα παραπάνω , πιστεύω το ξυράφι σου απο το συγκεκριμένο μαγαζί είναι εντάξει, βέβαια γίνονται λάθη και παραλείψεις οπότε κρατάμε μια επιφύλαξη.
Εννοίται αν δεν είναι σωστή η γωνία σου να μη κόβει τα γένια σου, θέλει 20-25 μοίρες το πολύ να έχεις γωνία, σαν να χωράει ένα ξυράφι ακόμη μετάξυ του δερματός σου και τη γωνία που θα ξυρίσεις!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Αν κόβει τρίχα (έστω και με δυσκολία) πριν από το στροπάρισμα, τότε πιστεύω ότι είναι ετοιμοπόλεμο...
Με το στροπάρισμα θα γίνει ακόμα καλύτερη η κόψη του, αλλά για να κάνεις άνετο ξύρισμα, χωρίς να τραβάει και χωρίς ερεθισμούς μάλλον πρέπει να περάσει λίγος καιρός και να εξοικειωθείς με το εργαλείο!
Πρόσεξε την γωνία που κρατάς το ξυράφι όπως σου είπε ο Ηλίας. Όταν πηγαίνεις κάθετα στην φορά της τρίχας θέλει ακόμα πιο κλειστή γωνία (10-15 μοίρες) και στην κόντρα πρέπει η ράχη σχεδόν να εφάπτεται στο δέρμα σου (5 μοίρες). Όταν ξεκινάει κανείς αυτό το είδος ξυρίσματος έχει την τάση από φόβο να μην βάζει καθόλου δύναμη (όχι απαραίτητα κακό) και να κρατάει το ξυράφι κάθετα με το δέρμα με αποτέλεσμα να ξύνει τις τρίχες αλλά και το δέρμα του.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”