Επεξεργασία ξύλου για ξυριστικά εργαλεία (ξυράφια-πινέλα)

Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Δορυφέρων έγραψε:
y.v έγραψε: Τωρα αν είναι καλύτερο το βερνίκι θαλάσσης, η το πλήρως διαποτισμένο ξύλο, ας το σκεφτεί ο καθενας και ας πραγματοποιήσει τις αγορές του αναλόγως, κρίνοντας ποιός κανει λάθος και ποιός όχι.
Πάντως το ότι το κάνουν γνωστά ονόματα του χώρου δεν νομίζω να θεωρείται τεχνική απόδειξη περι της υπεροχής του εξωτερικού στρωματος βερνικιού.
Το "λαθος" το καταλαβαινεις οταν καποια στιγμη θα χρειαστει επεξεργασια την οποια ο απλος-μεσος χρηστης δεν ξερει να κανει.

Το κανουν απο θεμα αντοχης στην υγρασια,συστατικα σαπουνιων,καυτο νερο κλπ σε λαβες πινελων-ξυριστικων τα οποια πωλουν και βαση αυτων εχουν φτιαξει την καλη φημη τους
Εαν σε 1-2 χρονια αρχιζαν οι αμοιχες-ρωγμες-ξεφτισματα κλπ τοτε οι αρνητικες κριτικες θα εδιναν και θα επαιρναν
Την "τεχνικη αποδειξη" την μαθαινει "the hard way" οπως λενε ο πελατης μετα απο λιγο καιρο
Καλο ειναι να εχει ενημερωθει ωστε να μην χρειαστει να στεναχωρηθει.

Δεν ειναι κακο το βερνικι σε ενα ξυλο,για κοιτα τα επιπλα που εχεις στο μπανιο σου ειναι λακαρισμενα αλλιως θα ειχαν "φουσκωσει"
Το "λαμινακι" οπως το λενε στην πιατσα κανει για πατωμα αλλα για περιβαλλον μεγαλης υγρασιας ΟΧΙ λογω απορροφητικοτητας του
Αυτο το λενε οι ιδιοι οι κατασκευαστες-τοποθετητες του.

Διαβασε 1o και 2o παραδειγμα στην Ελλαδα.

Τωρα αν τελικα ολοι αυτοι ειναι λαθος και χρειαζεται και αλλη πιο τεχνικη αποδειξη δεν ξερω.
Θα κανω μία προσπάθεια ακόμα και δεν θα το συνεχίσω, γιατί μου φαίνεται ότι μιλάμε άλλη γλώσσα.
Εγώ αναφέρωμαι σε σταθεροποιημενο ξύλο για λαβες ξυραφιών και εσύ μου φέρνεις παραδείγματα για το τι γράφεται για έπιπλα μπάνιου και «λαμινάκια» (sic) για παρκέ.

Στο σταθεροποιημένο ξύλο έχουν αντικατασταθεί στην μάζα του, τα έλαια και η υγρασία, με το συνθετικό υλικό της σταθεροποίησης
Αυτό έχει ως αποτελεσμα το ξύλο να μην αλλαζει ποτε μεγεθος όσα χρόνια κι αν περάσουν(να φουσκώνει η να συρρικνώνεται) ιδιότητα πολύ κρίσιμη στις λαβες των ξυραφιών για να μην σκεβρώσουν και βρίσκει η κόψη στο ξύλο. Αυτό πως μπορει να το πετύχει ξύλο που έχει βερνικωθεί εξωτερικά;
Επίσης δεν μπορεί η μαζα του, να διαποτιστει με οποιοδήποτε υγρό ακόμα κι αν το γδαρουμε, το ξύσουμε με γυαλόχαρτο ή το λιμαρουμε για να του αλλαξουμε σχήμα, ούτε χρειάζεται βερνίκι μετα για προστασία.
Για τον ίδιο λόγο δεν μπορεί να περάσει νερό από την τρύπα πού κάνουμε για να περάσει το καρφί που συνδέει το σώμα του ξυραφιού με την λαβή, ενώ στο βερνικωμενο ξύλο θα είσχωρήσει νερό, θα μείνει εγκλωβισμενο στην μάζα του από το εξωτερικό στρώμα βερνικιού και θα σκάσει ή θα σκεβρώσει την λαβή.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

y.v έγραψε: Θα κανω μία προσπάθεια ακόμα και δεν θα το συνεχίσω, γιατί μου φαίνεται ότι μιλάμε άλλη γλώσσα.
Εγώ αναφέρωμαι σε σταθεροποιημενο ξύλο για λαβες ξυραφιών και εσύ μου φέρνεις παραδείγματα για το τι γράφεται για έπιπλα μπάνιου και «λαμινάκια» (sic) για παρκέ.
Απλα δεν θες να ακουσεις αλλη αποψη και θες να πουμε ναι οτι πεις εσυ εχεις δικιο
Εχει ξαναγινει εδω δεν με εκπλησσει γιαυτο και απο οτι βλεπεις δεν το σταματαω.
Laminate ειναι οπου κι αν το βαλεις,ειπα οτι ετσι το λενε στην πιατσα δηλαδη οσοι το δουλευουν στο μεροκαματο
Ομοιως μιλαμε για μικρη τσιμπιδα αν και η επισημη τεχνικη της ονομασια ειναι Προσελα
Αν στυην δειξουν και στην πουν τσιμπιδα δεν θα καταλαβεις για ποιον λογο ειναι;
Στο σταθεροποιημένο ξύλο έχουν αντικατασταθεί στην μάζα του, τα έλαια και η υγρασία, με το συνθετικό υλικό της σταθεροποίησης
Μασιφ ξυλο δηλαδη;
Το "συνθετικο υλικο" που λες απο τι ειναι;
Αυτό έχει ως αποτελεσμα το ξύλο να μην αλλαζει ποτε μεγεθος όσα χρόνια κι αν περάσουν(να φουσκώνει η να συρρικνώνεται) ιδιότητα πολύ κρίσιμη στις λαβες των ξυραφιών για να μην σκεβρώσουν και βρίσκει η κόψη στο ξύλο. Αυτό πως μπορει να το πετύχει ξύλο που έχει βερνικωθεί εξωτερικά;
Η λεξη "εμποτισμου" στο βερνικι δεν σου λεει κατι ετσι;
Επίσης δεν μπορεί η μαζα του, να διαποτιστει με οποιοδήποτε υγρό ακόμα κι αν το γδαρουμε, το ξύσουμε με γυαλόχαρτο ή το λιμαρουμε για να του αλλαξουμε σχήμα, ούτε χρειάζεται βερνίκι μετα για προστασία.
Λες;
Βλεπε ανωτερω.
Για τον ίδιο λόγο δεν μπορεί να περάσει νερό από την τρύπα πού κάνουμε για να περάσει το καρφί που συνδέει το σώμα του ξυραφιού με την λαβή, ενώ στο βερνικωμενο ξύλο θα είσχωρήσει νερό, θα μείνει εγκλωβισμενο στην μάζα του από το εξωτερικό στρώμα βερνικιού και θα σκάσει ή θα σκεβρώσει την λαβή.
Εαν σε ολα τα ξυλα που εχουν περαστει με βερνικι εμποτισμου περναγε νερο και εμενε μεσα οπως λες θα ειχες πεσει σε καθε καφετερια που καθοσουν γιατι η καρεκλα θα ειχε κρατησει μεσα νερο
Δεν μιλαω για τα παγκακια,τους στυλους της ΔΕΗ,τα δοκαρια στις κεραμοσκεπες,τις καρεκλες και το τραπεζι της κουζινας,τις λαβες απο τα μαχαιρια της κουζινας,το ξυλο κοπης,το ξυλινο μπολ κλπ
Ολα αυτα δεν τα εχει σκεφτει βλεπω.

Καλη η αναζητηση στο Google μα και το τι γινεται στην πραξη (το μεροκαματο και η πιατσα που λεγαμε,ναι το sic) μετραει
Το περιβοητο οπως μας το εχεις κανει υλικο της Dovo δεν ηταν οπως το τοιχωμα στους Δελφους οπου αμερικανοι απεδειξαν πως ηταν αδιαπεραστο και απο πυρηνικη ακτινοβολια
Ρε απηχηση-περαση-σουξε (sic) τελικα που εχει αυτο το υλικο .........
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Παραθέτω το πρώτο ποστ από το οποίο ξεκίνησε η όλη συζήτηση και το οποίο δυστυχώς δεν μεταφέρθηκε σε αυτό το νήμα.
Δορυφέρων έγραψε:Σε τετοιες περιπτωσεις πχ λαβες τα περνανε και με βερνικια θαλασσης για αντοχη.
Και μετα από τὀσα ποστ, ξαφνικά στο τελευταίο κατά το δοκούν, το βερνίκι θαλάσσης έγινε εμποτισμού
Ομως το εμποτισμού δεν έχει καμία σχέση με το βερνίκι θαλάσσης το οποίο είναι επιφανειακό.
Αλλα ακόμα και το εμποτισμού δεν μπορει να διεισδήσει σε όλη την μάζα του ξύλου, δεν έχει μόνιμη αντοχή και θελει τακτικό πέρασμα-συντήρηση.

Οσον αφορά τα «τεχνικά» επιχειρηματα περί τραπεζοκαθισμάτων των καφετεριών ή περί πιάτσας, ή τα περί άγνοιας και απόκτηση γνώσεων μόνο από το google, τις ειρωνίες κλπ... τα αφήνω αναπάντητα.

Οπως αφήνω αναπάντητο το ποιός προσπαθεί μετερχόμενος κάθε μέσου να στηρίξει την άποψή του.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εδώ θα ήθελα να ζητήσω κυρίως από τον φίλο Δορυφέρων να χαμηλώσει τους τόνους.
Είναι η πρώτη και τελευταία φορά που το κάνω αυτό, δεύτερη συγνώμη αλλά δεν θα έχει!
Η επόμενη θα είναι απροειδοποίητο ban! Για πόσο θα το αποφασίσει εγώ ή ένας εκ των συντονιστών εκείνη τη στιγμή (όποιος το εφαρμόσει)!

Ήμαστε εδώ για να συζητάμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις, ειρωνείες, "επιβολή" απόψεων ή οτιδήποτε άλλο που δεν εμπεριέχει μία υγιεί και ώριμη συζήτηση δεν είναι θεμιτά!
Ήμασταν ήδη πολύ ελαστικοί σε αυτό το θέμα!

Εδώ να επισημάνω ότι το ban δεν είναι διαγραφή του χρήστη παρά μόνο ο αποκλεισμός του για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα!
Για να ηρεμήσουν τα πνεύματα!
Σε καμία περίπτωση σίγουρα δεν σημάνει διαγραφή των γραπτών του!


:danke
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Απλα αναρωτηθειτε με τι ειναι περασμενο το ξυλο απο τα μαχαιρια της κουζινας της μαμας που τα εχετε τοσα χρονια κι εχει περαστει μυριαδες φορες απο νερο;
Ομοιως αυτα του χασαπη,του ψαρα,του μαγειρα στην κουζινα του ξενοδοχειου;
Ομοιως οι λαβες απο τα καθαρα επιχειρησιακα μαχαιρια Ε.Δ στρατου-αστυνομιας και ανθρωπων της επιβιωσης;
Τα ξυλινα μπολ σαλατας,το ξυλο κοπης του σπιτιου;
Ειμαι σιγουρος με αυτο το θαυματουργο-παγκοσμια πατεντα μασιφ ξυλο της Dovo για το οποιο σκεφτηκα και το εξης: θα παραγγειλω να μου κανουν με αυτο και τον σταυρο στον ταφο μου και δεν το λεω ειρωνικα για κανεναν.

Το λαθος μου ηταν πως ματαια προσπαθησα να μεταφερω καποιες γνωσεις εχοντας απεναντι μου απλα ενα link που δωθηκε
Το οτι το εμποτισμου δεν ειναι ουσιαστικα εμποτισμου και δεν παει μεσα στο ξυλο και θελει συντηρηση 1η φορα το ακουω στην ζωη μου τουτεστιν για να ερθουμε επι το ξυριστικοτερον οι κατασκευαστες που μας πουλανε πινελα-λαβες ξυριστικων πρεπει καθε τοσο να τα στελνουμε πισω για να μας τα ξαναπερνανε;
Επι τη ευκαιρια να θυμησω ενα απο τα πιο "σκληρα" βερνικια εμποτισμου: αυτο των στυλων της ΔΕΗ,στεκονται εκει επι ποσα χρονια χωρις να ασχολειται κανεις μαζι τους εκτεθειμενα στις καιρικες συνθηκες.

Δεν εχω τιποτα επι προσωπικου με το μελος y.v αλλωστε δεν εχουμε μιλησει και αλλου εδω μεσα απλα βλεπω πως υπαρχουν καποια τεραστια κενα και ειλικρινα δεν εχω τον χρονο για αντιπαραθεσεις
Δεν χρειαζεται ban για να μην γραφω στο τοπικ,απλα θα δεις πως δεν θα το συνεχισω
Νομιζω το συστημα εχει την επιλογη ignore ωστε να μην τον ενοχλουν κι αυτον τα γραπτα μου
Ο καθενας ας πιστευει οτι θελει για τα βερνικια κι ας εφαρμοσει στα ξυλα του οτι αυτος θελει.

Τελος για μενα απο αυτο το τοπικ
Ευχαριστω πολυ.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”