Σταντ για πινελα

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Το μόνο ίσως κακό με το 0040 είναι ότι πιάνει λίγο παραπάνω χώρο στο ντουλάπι.

Να πώ πώς πιστεύω ότι καλό είναι τα πινέλα να μην τα "ζορίζουμε" περνώντας τα από στενότερα ανοίγματα στα σταντ,
ζορίζοντας τη βάση του θυσάνου τους.
"Καλύτερα τα ρούχα να τα παίρνεις φαρδύτερα" έλεγε ο θείος μου ο Ράφτης... :megagrin


Edit. Το SOC επάνω δεξιά στο 0040 άν και δε φαίνεται καθαρά το στάντ και το SOCSE κάτω δεξιά στο μεταλλικό
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Το "μεγάλο" σταντ το θέλω για τον πάγκο του μπάνιου, όπου πάντα έχω ένα πινέλο και μια μηχανή για τα καθημερινά ξυρίσματα. Ανάλογα με το rotation, πάντα ένα πινέλο και μια μηχανή είναι εκτός ντουλαπιού (και ένα σταντ μένει μόνιμα έξω για να τα ακουμπάω).

Πολύ βολικό φαίνεται αυτό το μεταλλικό που παρέθεσες, ίσως πάρω 1-2 για το ντουλάπι (όπου συνήθως έχω το omega 81569 και το HJM που είναι στενότερα από το SOC) Να πω την αλήθεια μου αρέσουν περισσότερο τα ακρυλικά, αλλά πιάνουν πολυ'χώρο στο ντουλάπι...
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

Θα ήθελα και πάλι τη βοήθειά σας. Τι πρωτότυπο άλλωστε! Σήμερα αγόρασα δύο πινέλα της ω, το 18 κ το 65 από το σκλαβενίτη. Επίσης θέλω να αγοράσω βάσεις για να τα στργνώνω κ να τα αποθηκευω σωστά. Προτιμώ τις διάφανες πλαστικές αλλά δεν γνωρίζω ποιες τους ταιριάζουν. Προτιθεμαι να τις αγοράσω από ελληνικό ιντερνετικό κατάστημα. Παρακαλώ προτίνετε...
Άβαταρ μέλους
Angelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 10:33
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 14 times
Been thanked: 127 times

Εγώ έχω αυτή

Αγόρασα τα παρακάτω:



και φαίνεται να κάθετε καλά στο δεύτερο, αν και κάπως περίεργα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 16 Δεκ 2016, 18:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Semogue 0030 από τον Γιώργο Wellshaved στον Πειραιά, είναι και βάση για την ξυριστική μηχανή.

Edit: Μαζί γράφαμε...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες,αλλα μπορείς απλά να αγοράσεις τις απλές βάσεις και αν δεν χωράει το πινέλο το παίρνεις με ένα γυαλόχαρτο και όλα καλά με τρία ευρώ.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Αναμένω κ εγώ το νέο μου στάντ για πινέλα Ωμέγα,μαζί με το μπολάκι του, από το W.S.Θα στηρίζεται πλέον σωστά το πινέλο κ το ράφι μου θ'αποκτήσει ''άλλον''αέρα.

Added in 17 hours 1 minute 25 seconds:
Ιδού......Τοποθέτησα κ την merkur επάνω.....
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Ιδού......Τοποθέτησα κ την merkur επάνω.....

Added in 1 minute 13 seconds:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Πρόταση stand για 26mm ; Αν έχει και χώρο για μηχανή ακόμα καλύτερα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Παίδες, θα φτιάξω μια ξύλινη βάση, σαν της φωτογραφίας που επισυνάπτω, και θα ήθελα συμβουλή/διευκρίνιση όσον αφορά τις υποδοχές για τα πινέλα. Όπως το σκέφτομαι, οι υποδοχές θα 'ναι 3. Τί να προσέξω στη διάμετρο (στα πινέλα, στις μηχανές δεν είναι πρόβλημα), ώστε να χωράνε τα περισσότερα; Κάποια πινέλα είναι 21mm, άλλα 26mm κτλ και 'χω μπερδευτεί λίγο. Τα 3 δικά μου είναι όλα ίδια, ωστόσο θα αγοραστούν μελλοντικά κι άλλα, εξού και η ερώτηση.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”