Συντήρηση λουριού

Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχω μικρη πειρα απο λιπος,χρηση σε αρβυλες αλλα και μποτες.
Το βρισκω καταλληλο για πιο βαρια χρηση.
Το λαδι μου αρεσει περισσοτερο απο θεμα απλωματος-απορροφησης-μυρωδιας-ζωντανεμα χρωματος.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Slur στο paddle λουρί που έχεις , παρατηρείς ότι έχει πάθει κάτι, έχει χάσει το χνούδι του?Το έχεις περάσει κάτι γι' αυτό?

Πάντως στα δερμάτινα καθίσματα του αυτοκινήτου μου περνάω ειδική αλοιφή για τα δέρματα, δε κάνει αυτό?Έπίσης θυμάμαι παλιά είχα κάτι καστόρινα παπούτσια και ο τσαγκάρης μου είχε δώσει ειδική αλοιφή για να μην χάνει το χνούδι του και θυμάμαι κάνανε δουλειά.Δε ξέρω αν σε βοηθάνε αυτά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Στα καινούργια strops δεν πρέπει να μπαίνει καμία αλοιφή.
Αυτό το έμαθα αφού έκανα το λάθος. Στο paddle έβαλα αλοιφή και το έκανα χειρότερο. Μετά από μήνες έχει βελτιωθεί κάπως αλλά δεν θα του βάλω ξανά.

Στο strop της Dovo δεν έχω βάλει καθόλου αλοιφή και το χνούδι διατηρείται σε καλή κατάσταση. Άμα βάλω αλοιφή θα χαθεί το χνούδι.

Την αλοιφή την χρειάζομαι για να custom made strops που δεν έχουν χνούδι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Slur αυτο νομιζω θα σε βοηθησει εαν δεν το εχεις δει .

http://straightrazorplace.com/srpwiki/i ... and_repair" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παντως βρε παιδιά εγώ στα λουριά μου δεν έχω κάνει τίποτε και δεν έχω κάποιο θέμα. Και στο fillarmonica και στο χειροποιητο by hero...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Slur, άσε τα λίπη φώκιας και τα τσαγκαράδικα. Σου βρήκα λύση:
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=50&t=1425" onclick="window.open(this.href);return false;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Θα σε ακουσει λες?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σκοτίστηκα! Γραμμένο τον έχω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Προσφατα ελαβα μια κοκκινη αλοιφη για το κουπι μου. Ενα μικρο σωληναριο απο την dovo. Η ερωτηση ειναι με ποιον τροπο το βαζω πανω στο δερμα? Παιρνω ενα μαχαιρι και το αλοιφω σαν βουτηρο?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Περίμενε λίγο το Γιάννη να σου απαντήσει!Σίγουρα όχι πάντως έτσι όπως είπες.Απλα βάζεις στο δάχτυλο λίγη ποσότητα και το αλείφεις με το χέρι σου, δε θέλει πολύ!Το θέμα είναι αν είναι καλό αυτή τη συγκεκριμένη αλοιφή να τη βάλεις στο συγκεκριμένο δέρμα η να αγοράσεις διοξείδιο του χρωμίου, θα πρότεινα να τη βάλεις σε κάποιο ξύλο balsa αν και δε ξέρω πόσο θα σου χρησιμεύσει.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”