Σχήμα μπώλ και απόδοση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Επιτρέψτε μου να κάνω ένα σχόλια για τη λειτουργικότητα.
Τα μπολ που έχουν αυτή την ανάποδα κωνική δομή, δηλαδή στενά κάτω, και πολύ πιο φαρδιά επάνω δεν κάνουν καλή δουλειά.
Και αυτό διότι ο αφρός που δημιουργείται δεν έχει που να πάει, έτσι παραμένει μέσα στο πινέλο χωρίς να δημιουργείτε άψογα και κάποιο τμήμα του ανεβαίνει στα επάνω χείλη και ξεχειλίζει.
Αντίθετα, τα μπολάκια που έχουν κοιλιά κάτω, όπως το dirty bird που μου έσπασε που βλέπετε στο ανάλογο νήμα, φτιάχνει φανταστικό αφρό διότι υπάρχει χώρος ανάμεσα σε πινέλο και μπολ και δημιουργείται συνεχώς, ενώ μεγάλο τμήμα του αποθηκεύεται στα πλάγια που έχει την κοιλιά, και έτσι το πινέλο έχει άνεση να αποδώσει και άλλη κρέμα στην τριβή για να γίνει αφρός.
Επίσης και τα μπολ τύπου πολύ μεγάλης και πλατιάς κούπας χωρίς κωνικότητα κάνουν καλό αφρό διότι δίνουν χώρο στον αφρό που θέλει να φύγει από το πινέλο.
Δεν ξέρω αν μπόρεσα να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ, μόνο αν δοκιμάσετε και το ένα και μετά το άλλο θα καταλάβετε τη διαφορά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Δηλαδη /_\ και οχι \_/ εννοεις.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σωστά.
Έτσι εννοώ: /_\
Ή και έτσι: |_|
Αλλά σίγουρα όχι έτσι: \_/
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Eγω παντος μια χαρα αφρο εκανα . Σε ευχαριστω Ηλια :griechenland
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αυτό που λεει ο Slur ειναι θέμα προτιμήσης η οποία προκύπτει απο την τεχνική που χρησιμοποιει ο καθένας την ωρα που διμηουργει τον αφρό. Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω θεμα όπως και αν ειναι το μπώλ σε σχήμα η υλικό. Αλλωστε κάνω και face lathering αλλά αρκετά συχνά και παλάμη...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Κάνω εδώ και καιρό face lathering και πλέον χρησιμοποιώ το μπωλ της muhle που έχω ως δοχείο όπου ζεσταίνω το πινέλο μου. Το μπώλ της Muhle είναι σχήματος \_/. Ο Slur έχει 100% δίκιο για εμένα, δεν είναι βολικά αυτά τα δοχεία για αφρό.Τα καλύτερα είναι Ι_Ι. Εγώ ξεκίνησα το FL εξαιτίας της δυσχέρειας του μπώλ, βέβαια αυτό μου βγήκε σε καλό γιατί τελικώς το fl είναι η πιο ωραία και πιο γρήγορη μέθοδος για εμένα και ας λέει ο mantic οτι θέλει στο βιντεάκι του.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Slur έγραψε:Και αυτό διότι ο αφρός που δημιουργείται δεν έχει που να πάει, έτσι παραμένει μέσα στο πινέλο χωρίς να δημιουργείτε άψογα και κάποιο τμήμα του ανεβαίνει στα επάνω χείλη και ξεχειλίζει.
Μια απο τις παραξενιες που εχω ειναι δεν θελω να τρεχει αφρος εξω απο το μπολακι και κυριως να μην παει και στην λαβη του πινελου.
Αισθανομαι ασχημα,σαν να πασαλειβω κατι και προσπαθω οσο μπορω να το αποφευγω.
Στα συνηθη μπολ \_/ συμβαινει σχεδον παντα οτι λεει ο Slur και νευριαζω.

:rainy
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αυτό είναι και θέμα μεγέθους δεν είναι μόνο θέμα σχήματος. Πάντως εγώ και σε κουβά σφουγγαρίσματος να κάνω τον αφρό, νομίζω ότι πάλι θα μου βγει απέξω, ίσως φταίει η τεχνική μου. Πάντως δε με ενοχλεί.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”