Πρόβλημα με Nom Lasse 41 LE

Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Εχω το εν λογω πινελο 9 μηνες,αλλα οχι με καθημερινη χρηση,και βλεπω τωρα οτι εχει αρχισει να χανει τριχες. Τον πρωτο καιρο μεχρι να στρωσει εχασε ελαχιστες. Τι μπορει να φταιει? Κακη κατασκευη? Εγω δεν κανω και σωστα στο στεγνωμα /Χρηση του?
Παντα μετα το ξεβγαλμα,το τιναζω να φυγουν τα πολλα νερα,και το περναω ελαφρα απο πετσετα.
Οκ...το πρωτο φθηνο επωνυμο μου πινελο ειναι,αλλα μου φαινεται περιεργο τοσο νωρις να χανει τριχες.


Εικόνα
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Και εγώ είχα ένα NOM σε badger και μαδούσε συνεχώς. Μπορεί να έχει κακά knots η εταιρεία. Πάρε ένα Omega να ησυχάσεις.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Βασίλης Τ έγραψε: 24 Μάι 2020, 11:54 Πάρε ένα Omega να ησυχάσεις.
Εχω 48pro - 10065 -10018 εγγυση τα Omega!
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

Omega σταθερή αξία στους χοίρους και οικονομικά .
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Ωμέγα και Semogue εγγύηση κατά την δικιά μου γνώμη
Γιώργος
Galiniotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 21 Σεπ 2018, 12:46
5
Has thanked: 253 times
Been thanked: 331 times
Ηλικία: 33

Φίλε μήπως δεν το καθαρίζεις πολύ καλά και μένει σαπούνι στη βαση κατω;
Ξέρω πως εάν μένει σαπούνι και στεγνώση τότε σπαει η τρίχα μήπως γι αυτο χάνει πολλές τρίχες. :think:
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Έχω ένα ίδιο όχι nom (κυκλοφορεί και με άλλα ονόματα ) σεpure badger. Έχασε αρκετές τρίχες μεν αλλά έχω δει και χειρότερα. Η λαβή είναι πολύ καλή όμως. Στο δικό σου μου αρέσει και το χρώμα.

Αν δεν το ήθελα θα έπαιρνα ένα θύσανο ασβου από Κίνα με 8-10€ και θα τον έβαζα σε αυτή τη λαβή.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

@rhtoras Ωραια η ιδεα σου! Εχεις να προτεινεις κατι?
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Γεια σου john1970.
Το μουλιάζεις σε ζεστό νερό (όχι καυτό) σε κύπελλο που φτάνει λίγο πιο κάτω απο την ένωση λαβής - θύσανου; Η πολύ πίεση του πινέλου πάνω στο σαπούνι, μέσα στο μπώλ και πάνω στο πρόσωπο μπορεί να είναι λόγος για να χάσει τρίχες, όποτε πιέζω ένα αλόγου Vie Long, βλέπω να φεύγουν τρίχες. Το στέγνωμα που κάνεις είναι οκ, μετά φαντάζομαι το αφήνεις ανάποδα σε βάση να στεγνώσει καλά πριν το ξαναχρησημοποιήσεις.
Έχω διαβάσει σε οδηγίες ακριβού πινέλου να λένε να μην κάνετε κυκλικές κινήσεις στο πρόσωπο αλλά πάνω - κάτω και δεξιά - αριστερά για να μη στρίβουν και τσακίζουν οι τρίχες (λογικό μου φαίνεται, αν και εμένα μου αρέσει να κάνω και κυκλικές και αλλιώς), το αναφέρω μήπως στην περίπτωσή σου βοηθήσει. Δεν αποκλείεται να είναι λάθος κατασκευαστή, έχω ένα Pure Badger ΝΟΜ OLE81PS σχεδόν 2 χρόνια και δεν έχασε πολλές, γενικά αυτή η σειρά θεωρείται οικονομική αλλά και καλή (VfM), δεν θα έπρεπε να σου βγάλει πρόβλημα. Τα Ωmega που έχεις θα σε αποζημιώσουν...
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

john1970 έγραψε: 08 Ιουν 2020, 00:54 @rhtoras Ωραια η ιδεα σου! Εχεις να προτεινεις κατι?
Βγάζεις το θύσανο (υπάρχουν σχετικά βίντεο change knot στο yt)
Μετά ένας θυσανος οικονομικός από ebay/AliExpress είναι καλός. Η yaqi έχει ωραίους θύσανους ακόμα και ασβού. Η κόλλα που θα βάλεις είναι εποξική δύο στοιχείων. Το κόστος το υπολογίζω γύρω στα 20€ (4€ η κόλλα 16€ ο θυσανος).
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”