Δειξτε τα πινελα σας!

Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Από αριστερά προς τα δεξιά, κατά χρονολογία κτήσης. Αριστερά το παλαιότερο, δεξιά το πιο πρόσφατο.


Εικόνα

Wmp pure badger(από Hondos,2008/2009 )
Omega 18
Omega S18
Omega SPro
Stirling 26mm
Stirling 22mm

Είχαν μεσολαβήσει οι αγορές των :Omega 49 και Omega 102.Το πρώτο το έχω ακόμα, αλλά μετά από μπορεί και 200 -250 ξυρίσματα,και ακατάλληλο στέγνωμα, με έντονο τρίψιμο μέσα στην πετσέτα, έχει μαλακώσει υπερβολικά και πλέον δεν αποδίδει όπως όταν με είχε ενθουσιάσει.
Το δεύτερο το πούλησα στο φόρουμ,λόγω κολλήματος με τα συνθετικά.
Το pure ήταν η πρώτη αγορά έβερ από π.ξ.Μου το είχε συστήσει τότε ένας φίλος, μαζί με κρέμα Nivea. Και με τα γνωστά μαχ τρία, αποτέλεσαν τον εξοπλισμό μου για τέσσερα χρόνια. Ουάου, είχα πινέλο ξυρίσματος!
Το 18άρι μου έβγαλε την πίστη μέχρι να στρώσει.Και ακόμα έχει περιθώρια, τρία χρόνια αργότερα. Στην αρχή έγδερνε το πρόσωπό μου κυριολεκτικά. Τώρα είναι ο μόνος χοίρος που έχω. Και θα παραμείνει έτσι.

Από όλα αυτά, το καλύτερο για μένα σε απόδοση ήταν το Omega 49.Μαλακό,μεγάλο,άνοιγε σαν βεντάλια, όπως μου αρέσει, με όμορφη και πρακτική λαβή, και πάντα έδινε τον καλύτερο εαυτό του. Συν ότι ήταν φτηνό.
Άπαξ όμως και βρήκα στον -ξυριστικό -δρόμο μου τα συνθετικά,δεν σκέφτηκα να επιστρέψω στη φυσική τρίχα.
Η μη ανάγκη μουλιάσματος, το άμεσο στέγνωμα, η ευκολία με την οποία κάνουν σαπουνάδα, η αντοχή, η διάρκεια, συν το ότι είναι cruelty free με έκαναν οπαδό τους.
Το S18 ηταν το πρώτο μου συνθετικό και αποτέλεσε μια μεγάλη έκπληξη για μένα. Με πολύ μικρότερη ποσότητα σαπουνιού ή κρέμας έφτιαχνε γρηγορότερα αφρό και πιο εύκολα, είτε στο μπολ, είτε στο πρόσωπο. Για ταξιδιωτικό δεν έχει αντίπαλο κατ 'εμέ.
Το SPro το πήρα γιατί ήθελα το αντίστοιχο του 49, αλλά με συνθετική τρίχα. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αν και οι διαστάσεις τους είναι ολόιδιες. Αυτό εδώ είναι πιο 'σκληρό' σαν αίσθηση. Και, αν και στην αρχή ένιωθα να με ερεθίζει, στην πορεία 'έστρωσε '.
Το 26mm ήταν καινοτόμο, όσον αφορά το μέγεθος, όταν πρωτοβγήκε. Μετά το αντέγραψαν και άλλοι..
Άνετο, σούπερ απαλό και σούπερ αποτελεσματικό. Στα μείον του η λαβή του.
Και εδώ έρχεται να διορθώσει τα πράγματα το μικρό αδερφάκι, 22mm.Απαλό,αλλά ζόρικο.Αν είχε και το 26άρι τέτοια λαβή, μονοκόμματη, θα ανέβαινε επίπεδο αυτομάτως. Υπάρχει πλέον στο μαγαζί τους μεν, δεν υπήρχε όταν το παρήγγειλα δε.
Και αυτό το μικρό με ένα test face lather νομίζω ότι μου αρέσει περισσότερο από όλα. Σίγουρα, είναι η πρώτη εντύπωση, αλλά νομίζω πως θα επαληθευτώ στην πορεία.
Ήθελα από καιρό να αποκτήσω ένα πινελάκι με τέτοια τρίχα,σε μικρότερο μέγεθος από το 26άρι και είχα βάλει στο μάτι το Plissoft. Θεωρούσα όμως ότι θα ήταν υπερβολή να το 'χτυπήσω 'και αυτό.Ώσπου παρουσιάστηκε αυτός ο καλός άνθρωπος, ο Ανδρέας, και εξαφάνισε χωρίς να το καταλάβει τις αναστολές μου. Και επίσης ευχαριστώ και τους υπόλοιπους συμφορουμίτες που το σνόμπαραν.Ή δεν πρόλαβαν να το πάρουν πρέφα. :)
Ίσως, ίσως λέω , το Stirling 24mm να είναι το ιδανικό, σε μέγεθος, λαβή και πρακτικότητα για μένα. Αλλά δεν με ενδιαφέρει να το δοκιμάσω.Είμαι καλυμμένος πλέον.
Συμπερασματικά.
Το SPro και το 26mm θέλουν μεγαλύτερη ποσότητα προϊόντος για να φορτώσουν καλά, λόγω του ότι είναι μεγάλα. To S18 και το 22mm με 2-3 σβούρες είναι έτοιμα.
Τα πιο απαλά είναι τα Stirling. Και όταν δεν το ψειρίζω πολύ για το τι να χρησιμοποιήσω, το χέρι μου πάει μόνο του στο S18.
Έχω περιέργεια μόνο για το συνθετικό της Έψιλον. Φαίνεται πολύ ωραίο πινέλο και με φοβερές λαβές. Αλλά με 50 ευρώ ξεφεύγουμε κατά πολύυυυυ από το μπάτζετ. Να λείπει.
Οπότε, μόνο για το συνθετικό της Semogue θα έκανα την κίνηση. Και αναλόγως και την τιμή βέβαια, μην ξεχνιόμαστε..


Υγ. Χρησιμοποιώ τα συνθετικά 96,47 % των ξυρισμάτων μου. Τον ασβό και το χοίρο αραιά και που, μόνο για ποικιλία. Και δεν θα αγοράσω ξανά φυσική τρίχα.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
NavalArchitect

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Κωνσταντίνε υπέροχα ! Αχ και να θες να αγιάσεις εδώ μέσα .....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
NavalArchitect

Τά'κανα test lather με OSP χθες βράδυ στις 3 (άργησα να κοιμηθώ), και τά'χω βγάλει να πάρουν αέρα με τη ζέστη...

Από αριστερά προς δεξιά: Stirling / Rudy Vey / Thater / PAV / Epsilon / Vie-Long.
Όλα Two-Band εκτός από τα δύο Ισπανικά που είναι από άλογο.
Το handle του PAV είναι από άλλο πλανήτη, ο θύσανος TGN. Ίσως το κάνω re-knot Shavemac κάποια στιγμή.
Το Stirling έσκισε στο test lather, όπως και το Thater το οποίο βέβαια ακόμη στρώνει και παραμένει μαζεμένο.
Το RV είναι καλύτερο απ'το PAV, μου τό'χαν πει, βλέπω η συμπεριφορά του να είναι πάρα μα πάρα πολύ κοντά στα πρώτα εκπληκτικά New Forest που είχε κάνει ο Peter Hyde (2205 κλπ.)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το PAV όμως είναι σκέτο μοντέλο Κωνσταντίνε! Φαίνεται πολύ πολύ όμορφο !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
NavalArchitect

Στο χέρι είναι ακόμη καλύτερο, το πιό ωραίο handle που έχω.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Από backbone πως είναι Κωνσταντίνε?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
NavalArchitect

Καλό. Δεν παίρνω πινέλο αν δεν έχει καλό backbone.
Απλά ίσως δεν το φόρτωσα καλά χθες και γι'αυτό πιθανόν το είδα λίγο να υστερεί σε συνολική απόδοση.

Το Stirling, ας πούμε, που έσκισε χθες, το φόρτωσα όταν ήδη είχα βάλει νερό στο σαπούνι για 4' και είχε μαλακώσει πολύ η επιφάνεια του σαπουνιού. Το PAV ήταν το πρώτο που είχα κάνει test lather με απλά λίγο βρεγμένο το σαπούνι λίγα δεπτερόλεπτα.
NavalArchitect

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Mysterious Stranger
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 22:29
7
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Muhle Silvertip Badger 19mm

Σπασιματάκι από πέσιμο (φταίει και η λαβή από ρητίνη που είναι ΥΠΕΡευαίσθητη σε πεσίματα. :chores-chopwood:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 13 Ιαν 2017, 12:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογη link φωτογραφιας
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”
― H.P Lovecraft
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”